Niebywały kapuśniak z przepisu Gessler. 1 składnik mocno zaskakuje. Zupa zyskuje nowe oblicze
Kapuśniak według przepisu Magdy Gessler jest idealnym daniem obiadowym na chłodniejsze dni. Zupa gotowana na kapuście kiszonej i białej, z dodatkiem grzybów i powideł śliwkowych nie ma sobie równych. Smak potrawy jest doskonale wyważony, każdy będzie prosił o dokładkę.
Magda Gessler gotuje kapuśniak inaczej niż wszyscy. Do zupy nie dodaje ani grama mięsa, wywar przygotowuje z podsmażonych na maśle warzyw rosołowych. Restauratorka do wywaru dodaje również świeże borowiki i łyżkę powideł śliwkowych, a całość doprawia ziarnami jałowca. To sekret doskonałego smaku.
Zamiast świeżych grzybów wykorzystaj grzyby suszone. Wcześniej namocz je jednak w ciepłej wodzie, żeby zmiękły. Suszony przysmak dodaj w niewielkiej ilości, żeby kapuśniak nie stracił swojego smaku.
Niektórzy kapuśniak gotują wyłącznie z kapusty kiszonej, inni z białej. Magda Gessler łączy te dwa rodzaje kapusty, dzięki czemu zupa nie jest ani za kwaśna, ani zbyt delikatna w smaku. Kapuśniak z powidłami śliwkowymi podaj z ulubionymi dodatkami. Polecam ugotowane ziemniaki, kleks kwaśnej śmietany i koperek.
Przepis Gessler na kapuśniak z dodatkiem powideł śliwkowych
Składniki na wywar:
marchew
korzeń pietruszki
kawałek selera
2 cebule
liść laurowy
2 ziarna ziela angielskiego
łyżka masła
2 l zimnej wody
Dodatkowo:
100 g białej kapusty
250 g kiszonej kapusty
łyżka powideł śliwkowych
2 grzyby leśne, np. borowiki, podgrzybki lub grzyby suszone
4 ziarna jałowca
sól, pieprz
łyżka mąki
łyżka masła
Bezmięsny kapuśniak według przepisu Magdy Gessler. Zupa zachwyca smakiem
Cebulę, marchewkę, pietruszkę i seler pokrój na mniejsze kawałki i przesmaż na 1 łyżce masła klarowanego, przełóż go garnka. Warzywa zalej 2 l zimnej wody, dodaj liść laurowy, ziele angielskie i gotuj na małym ogniu do uzyskania aromatycznego wywaru. Wyjmij warzywa.
Kapustę białą i kiszoną poszatkuj i wrzuć do wywaru. Dodaj pokrojone grzyby i gotuj do miękkości na małym ogniu. Na patelni rozpuść łyżkę masła, dodaj mąkę, smaż chwilę do powstania zasmażki. Dodaj do zupy razem z powidłami śliwkowymi, jałowcem i gotuj 10-15 minut. Kapuśniak dopraw do smaku solą i pieprzem. Podaj z ugotowanymi ziemniakami, smacznego.
Poznaj również przepis Gessler na aromatyczną zupę grzybową. Restauratorka podzieliła się swoim przepisem na pierogi ruskie. Sekretem jest doskonałe ciasto.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Nowy, pyszny sposób na kalafiora. Zanurz, zapiecz i zachwyć się smakiem
Podlewasz mięso na gulasz gorącą wodą? Wlej też szklankę aromatycznego napoju. Smak dania zachwyci
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama