Obgotuj, ułóż na kapuście kiszonej i zapiecz. Golonka wyjdzie tak, jak w czasach PRL-u
Prosty przepis na klasyk polskiej kuchni – golonkę wieprzową. Z nadejściem jesieni chętnie wracamy do takich ciężkich, sycących potraw. A wieprzowa goleń jest ich niekwestionowaną królową.
Golonka wieprzowa
Golonka to wstydliwie skrywana tajemnica kuchni polskiej. O tym niezwykle tłustym mięsie mówimy na głos rzadko, ale ma ona swoje olbrzymie grono cichych wielbicieli. Cichych, bo to grzeszna przyjemność – tłuste mięso, któremu świetnie robi dodatkowo towarzystwo czegoś mocniejszego.
Nie jest jednak tak, że i wieprzowej golonce można mówić tylko źle albo wcale. W końcu podając ją pielęgnujemy szczytne tradycje kuchni, w której nic się nie marnuje – nawet tak niepierwszorzędne mięso jak to. Po drugie zaś – jadanie golonki na kiszonej kapuście to pielęgnowanie głęboko zakorzenionych tradycji polskiej kuchni.
Gołąbki po poznańsku robi się inaczej niż tradycyjne. Są mniej pracochłonneDomowa golonka
Oto klasyczny sposób przygotowywania takiej golonki. Nie jest to danie ekspresowe. Wynagradza natomiast włożony w nie wysiłek wystawną, a niedrogą ucztą. Golonkę taką świetnie podawać z sosem chrzanowym.
Składniki
- 2 golonki wieprzowe
- 1 kg kiszonej kapusty
- 1 cebula
- 6-8 ząbków czosnku
- Ziele angielskie i liście laurowe
- 1 łyżeczka ziaren kolendry
- ½ łyżeczki kminku
- 10 ziaren jałowca
- Sól i pieprz ziarnisty
- 3-4 śliwki wędzone
Pieczemy golonkę z kapustą
Golonkę czyścimy. W garnku zagotowujemy wodę z pokrojoną cebulą, 5-6 ząbkami czosnku, jałowcem, liśćmi laurowymi i zielem angielskim oraz ziarnistym pieprzem i kolędrą. Wodę solimy 1 łyżką soli na każdy litr. Golonkę zanurzamy w wodzie i gotujemy 2-3 godziny, do miękkości.
Do naczynia żaroodpornego przekładamy kapustę kiszoną razem z częścią wody, by jednak nie była zbyt mokra. Dodajemy posiekany pozostały czosnek i wędzone śliwki. Posypujemy kminkiem, dodajemy kilka owoców ziela angielskiego i liście laurowe. Całość mieszamy.
Golonkę wyjmujemy z wody i nacinamy w skórę w kilku miejscach. Smarujemy oliwą i wstawiamy na 60 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Przez kolejne 10 minut dopiekamy z funkcją grill. Podajemy z sosem chrzanowym i czymś do popicia.
Wypróbuj też przepisy na kotlety mielone Strzelczyka i zapiekankę z ziemniakami.