Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ostatnio dodałem to do mięsa na mielone. Kotlety wyszły 100 razy lepiej, musisz tego spróbować
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 09.04.2024 16:19

Ostatnio dodałem to do mięsa na mielone. Kotlety wyszły 100 razy lepiej, musisz tego spróbować

wyrabianie mięsa mielonego
fot. Canva

Kotlety mielone wychodzą najlepiej, kiedy ich mięso nie jest zbyt zwarte. Jest kilka sposobów na zapewnienie sobie tego efektu. Ten, który przedstawiamy, ma to do siebie, że nie idzie na kompromis.

Miękkie kotlety mielone

Kompromisem bywają bowiem dodatki, które obniżają zawartość mięsa w mięsie. Jest jeszcze jeden, który polega na użyciu bardziej tłustego mielonego. W zasadzie nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie zwracamy uwagi na kaloryczność i zawartość tłuszczu w naszych posiłkach.

Warto jednak dążyć do bardziej zrównoważonej diety, a więc ograniczania tłuszczów zwierzęcych, których i tak jemy w nadmiarze. Dlatego jako dodatek wpływający na strukturę naszych kotletów mielonych możemy wybrać także wątróbkę, jak w tym przepisie.

kotlet mielony
fot. Canva
Bosacka przekroiła kajzerkę na pół i powiedziała całą prawdę. Każdy powinien to wiedzieć

Kotlety mielone z wątróbką

Ten najbardziej rozpowszechniony z podrobów ma liczne zalety zdrowotne. Jest bogaty w żelazo i wiele innych mikroelementów. A wątróbka obrobiona temperaturą zmienia się w kremową masę, na czym struktura naszych kotletów mielonych na pewno zyska.

Składniki

  • ½ kg mięsa mielonego z szynki wieprzowej
  • 400 g wątróbki drobiowej
  • 1 cebula
  • 1 jajko
  • 1 czerstwa bułka
  • 150 ml mleka
  • Sól, pieprz, bułka tarta, tłuszcz do smażenia

Wątróbka jako dodatek do kotletów

Mięso mielimy razem z wątróbką i cebulą. Jeśli używamy gotowego mięsa mielonego, wątróbkę oczyszczamy i drobno siekamy, podobnie jak cebulę, i dodajemy do mięsa. Do masy dodajemy łyżkę bułki tartej. Czerstwą bułkę namaczamy w mleku, dokładnie odciskamy i również dodajemy do mięsa. Wbijamy do niego jajko, przyprawiamy solą i pieprzem i wyrabiamy na gładką masę.

Z masy formujemy kulki, które delikatnie spłaszczamy, by osiągnąć kształt kotletów. Obtaczamy je dokładnie w bułce tartej. Kotlety smażymy na patelni na rozgrzanym oleju, aż będą złociste. Można też piec je przez 35-40 min. w temperaturze 180 stopni w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym olejem.

Wypróbuj też przepisy na esencjonalną zupę szczawiową i wzbogacone placki ziemniaczane.

wątróbka drobiowa
fot. Canva