Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Pokrusz liście laurowe, zaparz jak herbatę i wypij przed snem. Pożegnasz się z przykrym problemem
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 27.05.2024 20:09

Pokrusz liście laurowe, zaparz jak herbatę i wypij przed snem. Pożegnasz się z przykrym problemem

napar z liści laurowych
fot. Canva

Picie naparu z liści laurowych może mieć niezwykle korzystne dla organizmu skutki. Warto wypróbować te suszone listki jako dodatek do herbaty lub fusy na ziołowy napój. Polecany jest zwłaszcza osobom z problemami z zasypianiem.

Liście laurowe

Liście laurowe trzymamy zawsze w spiżarni i dodajemy do zup czy sosów. Później zaś wyjmujemy je przed podaniem dania, nie zawsze wiedząc, dlaczego właściwie to robimy. Okazuje się, że nic nie stanie się, jeśli pozostawimy je np. w garnku rosołu – po prostu, jako niejadalne, przeszkadzają w nakładaniu.

Suszone liście laurowe może i są niejadalne, ale wydzielają się z nich substancje o niezwykłych właściwościach. Część z nich to oczywiście właściwości smakowe – w końcu po to używamy wawrzynu do rosołu. Ale ma on też zalety zdrowotne.

herbata z wawrzynem
fot. Canva
Wachowicz pokazała jak przechowuje truskawki. Nie plesnieją i długo zachowują świeżość

Zdrowotne liście laurowe

Liście laurowe, zwane też bobkowymi, zawierają olejki eteryczne o właściwościach rozgrzewających. Zioło to sprawdzi się świetnie w leczeniu bólów, zwłaszcza reumatycznych, kości czy stawów. Bogaty w witaminy, wawrzyn poprawi też działanie układu odpornościowego.

Jest też zbawienny na trawienie. Badania pokazują, że ma pozytywny wpływ na ilość dobrych bakterii w naszych jelitach. Pomaga więc na problemy z żołądkiem i niestrawność. Wawrzyn stosowany też był w tradycyjnej medycynie jako tonik do skóry i włosów. Wygładza on cerę i wzmacnia cebulki – tu znów w dużym stopniu zapewne zasługa witaminy A.

Nasenne liście bobkowe

Co ciekawe, liście laurowe mają także działanie uspokajające, a nawet nasenne. Dawka naparu z takiej przyprawy może więc przyczynić się do łagodzenia problemów z zasypianiem. Jeśli więc zapadnięcie w sen zajmuje nam dłużej niż 15-20 minut od położenia się, warto wypróbować taki napar.

Aby przygotować wywar z liści laurowych, wystarczy pokruszyć ich małą garstkę i zalać wrzątkiem, a następnie, pod przykryciem, parzyć przez ok. 20 minut. Nie jest to jednak herbata – napar taki pijemy po kilka łyków w pewnych odstępach czasu i odstawiamy po 2-3 dniach. Nie jest to też lek, dlatego w razie poważnych problemów należy skonsultować się z lekarzem.

Wypróbuj też przepisy na tiramisu z truskawkami i zapiekanego faszerowanego bakłażana.

napar z liści bobkowych
fot. Canva