Prosta, pożywna, pyszna. Gdy gotuję tę zupę, drugie danie jest niepotrzebne
Gulasz to tradycyjna węgierska potrawa, na straży której stoją miłośnicy madziarskiej kultury. Jednak tą czystą postacią narodowego dania Węgrów można inspirować się na wiele sposobów. Tak więc inspirujemy się – przygotowując esencjonalną zupę gulaszową.
Zupa gulaszowa
Szczypta albo dwie pikanterii, esencjonalny, głęboki smak i niezwykła pożywność – to wszystko charakteryzuje zupę gulaszową. Podana z kawałkiem chleba starcza za cały obiad. Za głębię jej smaku odpowiadają pomidory i papryka, mięso oraz bulion – mnóstwo doskonałych nośników „piątego smaku”, umami, zebrane w jednej potrawie.
Jest jeszcze jeden genialny aspekt tej zupy inspirowanej gulaszem. Smakuje co najmniej równie dobrze, a może i lepiej, następnego dnia po przygotowaniu. To zatem świetna zupa na dwa dni, lunch do pracy lub posiłek czekający w lodówce, kiedy wracamy po dniu pełnym wyzwań lub wrażeń.
Przenigdy nie dodawaj ich do grzybów. Zepsują całe danieSycąca zupa na dwa dni
Ważnym składnikiem zupy gulaszowe jest wino. Nie należy się go bać – alkohol paruje szybciej niż woda, a więc większość ulotni się podczas gotowania. Pomoże natomiast połączyć się smakom i uwolni je do zupy.
Składniki
- 300 g wieprzowiny (np. łopatki)
- 700 g pomidorów
- 3 ziemniaki
- 1 l bulionu
- 2 ząbki czosnku
- 1 duża cebula
- 120 ml białego wina
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka koncentratu paprykowego
- 1 papryka
- Opcjonalnie: papryczka chili
- 1 mały pęczek natki pietruszki
- Masło klarowane do smażenia
- Przyprawy: sól, pieprz, tymianek, ostra i słodka papryka
Pożywna zupa
Cebulę kroimy w kosteczkę, a czosnek siekamy. Podsmażamy w garnku na maśle, aż czosnek zacznie się rumienić, a cebula zrobi szklista. Do garnka dodajemy wieprzowinę pokrojoną w drobną kostkę.
Podsmażając, przyprawiamy papryką i tymiankiem. Kiedy mięso się zarumieni, zalewamy je winem. Gotujemy przez kilka minut, a następnie dodajemy bulion. Doprowadzamy do wrzenia.
Do garnka dodajemy świeże pomidory obrane ze skóry i pokrojone w kostkę. Jeśli są bardzo wodniste, można odlać z nich sok. Dodajemy też koncentraty i dokładnie mieszamy.
Po ok. 90 minutach gotowania dodajemy pokrojoną paprykę i obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy pod przykryciem, aż te ostatnie będą miękkie. Tuż przed końcem gotowania dodajemy jeszcze posiekaną natkę pietruszki.
Wypróbuj też przepisy na chleb gryczany i surówkę z ogórków kiszonych.