Przenigdy nie dodawaj ich do grzybów. Zepsują całe danie
Jesień to idealna pora na grzyby. Darów lasu zbieramy tak wiele, że później szukamy w pośpiechu przepisów na konserwację naszych zbiorów. Warto pamiętać, by unikać nieodpowiednich kombinacji.
Chili i grzyby
Mocno przyprawiona chili kuchnia staje się z roku na rok coraz popularniejsza. Niektórzy już sypią paprykę do wszystkiego. Warto powstrzymać się, sięgając po tego typu przyprawy w wypadku grzybowych dań.
Kapsaicyna, piekący składnik ostrych papryczek, jest rzeczywiście cennym składnikiem diety. Ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, lecz działa także na grzyby. Jej dodatek zaszkodzi sosowi grzybowemu, nie mówiąc o tym, że również zdominuje jego smak.
Zapomnisz o wzdęciach po fasolce po bretońsku. Wystarczy dodać łyżeczkę do namaczania strączkówCzym przyprawiać grzyby
Przy doprawianiu potraw z grzybów, takich jak sos grzybowy, unikamy więc zarówno chili, jak i pieprzu cayenne, który tak naprawdę nie jest pieprzem tylko właśnie proszkiem z papryki. Sam pieprz też stosujmy z umiarem ze względu na jego dominację nad smakiem grzybów.
Podobny efekt dotyczy też kurkumy i przypraw curry. Te ostatnie to różne mieszanki ziół, ale – jak nazwa wskazuje – także niemal zawsze zawierają kurkumę. I znów: przyprawa ta ma wiele zbawiennych właściwości, ale grzyby psuje.
Co dodawać do grzybów
Z polskimi leśnymi grzybami nie najlepiej komponują się też przyprawy o orientalnym charakterze. Unikać warto cynamonu, goździków, kardamonu i podobnych dań, które świetnie odnajdują się w azjatyckich daniach.
Do przyprawiania potraw z przewagą tego składnika świetnie nadają się zaś przyprawy o ziołowym aromacie. Sięgajmy często po liście laurowe i ziele angielskie. Idealnym dodatkiem jest majeranek, zielona pietruszka czy rozmaryn. Warto spróbować także gałki muszkatołowej, po którą rzadko sięgamy w podobnych kompozycjach.
Wypróbuj też przepis na roladki wieprzowe i poznaj właściwy sposób zbierania grzybów.