Przedwojenne kotlety ziemniaczane z pieczarkami. Prosto i przepysznie
Szukasz pomysłu na obiad bez mięsa? Proponujemy przedwojenne kotlety ziemniaczane z pieczarkami. Zrobisz je szybko i z niewyszukanych składników. Wystarczy, że ugotujesz ziemniaki, wytłuczesz je, wymieszasz z kilkoma dodatkami, a potem uformujesz z nich kotlety, skrywając w środku aromatyczną niespodziankę. Na koniec pozostanie ci je tylko usmażyć.
Lubimy ziemniaki za ich neutralny smak, uniwersalność, cenę i dostępność. Choć zwykle lądują na talerzach w charakterze dodatku do obiadu, to można z nich przygotować pyszne dania. Choćby takie jak to, które za chwilę przygotujemy.
Przepis na kotlety ziemniaczane z pieczarkami jest przedwojenny. Można więc się spodziewać tradycyjnej metody przygotowania i tylko niezbędnych składników. Efekt za to jest bardzo smaczny. Jeśli chcecie, farsz do kotletów możecie też zrobić z grzybów suszonych.
Przedwojenne kotlety ziemniaczane z pieczarkami
Składniki:
1 kg ziemniaków
4 łyżki masła
3 żółtka
50 dag pieczarek
bułka tarta
sól, pieprz
masło klarowane lub olej do smażenia
Przygotowanie kotletów ziemniaczanych
Ziemniaki obierz, opłucz, ugotuj w osolonym wrzątku. Odcedź, osusz, wytłucz tłuczkiem lub przepuść przez praskę.
3 łyżki miękkiego masła zmiksuj na puszystą masę. Dalej miksuj, dodając do niego po jednym żółtku. Do masy dodaj ziemniaki, całość wymieszaj, dopraw solą i pieprzem.
Pieczarki oczyść, pokrój w plasterki. Przesmaż je na pozostałym maśle, oprósz solą i pieprzem, duś, aż będą miękkie i odparuje z nich cały płyn. Wymieszaj z 1-2 łyżkami tartej bułki, dopraw, wystudź.
Z masy ziemniaczanej formuj na dłoni placki. Na każdym kładź porcję farszu, zlep brzegi, uformuj podłużne krokiety.
Każdy kotlet obtocz w tartej bułce. Na patelni rozgrzej sporą ilość masła lub oleju. Kładź kotlety i smaż je, aż będą ze wszystkich stron rumiane.
Wskazówka: Kotlety możesz też usmażyć na głębokim tłuszczu lub upiec w piekarniku. Jeśli szukasz inspiracji na bezmięsne dania obiadowe, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tam np. przepis na bezmięsny bigos, a także na bezmięsne gołąbki.
Źródło zdjęcia: canva/Svetlana Lukenko
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: smaker