Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Sklepowy twaróg może się schować. Sam robię wiejski twarożek z ziołami a rodzina nie chce innych śniadań
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 22.04.2024 12:34

Sklepowy twaróg może się schować. Sam robię wiejski twarożek z ziołami a rodzina nie chce innych śniadań

domowy twaróg z ziołami
Fot. Canva/rezkrr

Nie kupuj wiejskiego twarożku z ziołami. Lepiej zrób go sama w domu. Jest zdecydowanie tańszy, smaczniejszy, a w dodatku przepis jest banalnie prosty. Zrób go według niego i zaskocz swoich domowników. Zwłaszcza, że możesz wykorzystać wiosenne dodatki. 

Sklepowe twarożki mogą się schować

Odkąd mam przepis na ten wiejski twarożek z ziołami, nie kupuję tych ze sklepów. Nie dość, że to się nie opłaca, to w dodatku ten domowy smakuje zdecydowanie lepiej. Aromat ziół dodanych do sera rozchodzi się po całej kuchni.

Co najważniejsze, podany na śniadanie, zachwyci każdego smakosza. U mnie w domu rodzina nie chce nic innego. Mówią, że mogliby jeść go bez końca. Wypróbuj przepis, twarożek podaj na śniadanie i przekonaj się sama, jaki jest pyszny. W połączeniu ze świeżym pieczywem nie ma sobie równych. 

twaróg 1.jpg
Fot. YouTube/ Dorota Kamińska
W Lidlu kilo szynki za mniej niż 10 zł. Trzy dni kompletnego szaleństwa

Parę składników i twarożek gotowy

Do stworzenia idealnego twarożku z ziołami potrzebujesz tylko kilku tanich i łatwo dostępnych składników. Jest ich naprawdę niewiele, dzięki czemu koszt przysmaku będzie bardzo niski. Najważniejszym z nich jest mleko. Nie może być to jednak popularne UHT, choć może być mleko pasteryzowane. Wszystkie potrzebne produkty umieściłem na liście poniżej. Sprawdź ją dokładnie i przygotuj wszystko, co będzie ci potrzebne.

Składniki:

  • 1 l mleka ze sklepu (nie UHT) 
  • kefir
  • ulubione świeże zioła 

Przepis na domowy twarożek wiejski z ziołami

Mleko przelej do garnka lub naczynia żaroodpornego. Dodaj odrobinę kefiru. Następnie umieść całość w piekarniku i podgrzewaj w temperaturze 50 stopni. Możesz też podgrzewać mleko na palniku. Ważne, żeby osiągnęło tempareturę 50 stopni (przyda się termometr) i żeby pod żadnym pozorem go nie zagotować. Kiedy ser zacznie gęstnieć, pojawią się grudki, wyłącz pod garnkiem lub wyjmij go z pieca i odstaw do wystudzenia.

Durszlak wyłóż gazą i przelej na nią ser. Jeśli durszlak wstawisz do garnka lub miski, dodatkowo nie stracisz serwatki, która po odsączeniu doskonale nadaje się do picia, albo do wypieku chleba. Swoje ulubione zioła umyj, a następnie drobno posiekaj. Teraz jest moment, żeby dodać je do sera w gazie i wymieszać. Następnie całość dokładnie odciśnij i pozostaw na noc. Gotowy twarożek krój na kawałki i gotowe. Sprawdź, jak zrobić puszyste racuchy oraz dowiedz się, jak wzmocnić miód z mniszka

twaróg 2.jpg
Fot. Canva/Dorota Kamińska