Słoneczne kluski śląskie zachwycają nie tylko kolorem. Przepis jest banalnie prosty
Kluski śląskie są serwowane w naszych domach przez cały okrągły rok. Na jesień możemy nieco odświeżyć ten popularny dodatek i przygotować je w nowej odsłonie. Kluski śląskie z puree z dyni mają piękny pomarańczowy kolor i subtelny słodkawy smak. Palce lizać.
Słoneczne kluski śląskie można podawać z tradycyjnym mięsnym sosem, ale będą idealnie pasować też z sosem grzybowym lub śmietanowym. W każdej odsłonie sprawdzą się wyśmienicie, a przy tym ich przygotowanie jest banalnie proste.
Przepis na apetyczne pomarańczowe kluski śląskie
Składniki:
1 kg ziemniaków
1/2 miąższu z dyni
mąka ziemniaczana
sól i pieprz do smaku
Jak ugotować dyniowe kluski śląskie
Miąższ z dyni na kluski śląskie pokrój w mniejsze kawałki. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piecz do miękkości. Upieczone warzywo zmiksuj na gładkie puree.
Ziemniaki umyj, obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Następnie przeciśnij je przez praskę. Wymieszaj z musem z dyni, a gotową masę ułóż w garnku i wyrównaj tak, aby stanowiła jednolicie równą powierzchnię.
Z masy na kluski śląskie odmierz 1/4 części i odłóż ją na chwilę na bok. Powstałe miejsce wypełnij jednolicie mąką ziemniaczaną. Potem ponownie dodaj do naczynia odłożone ziemniaki z dynią i wymieszaj wszystko do połączenia składników.
Z powstałej masy na kluski śląskie formuj niewielkie kulki. Następnie spłaszczaj je nieco w dłoniach i dorabiaj po środku charakterystyczną dziurkę. Tak przygotowane kluski śląski wrzucaj partiami do wrzącej osolonej wody i gotuj od momentu wypłynięcia jeszcze przez 2-3 minuty. Kluski śląskie możesz serwować z wyśmienitym sosem kurkowym. Spróbuj koniecznie kolorowych klusek z burakiem.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Nie kefir, nie maślanka. Zupelnie inny składnik sprawi, że racuchy wyjdą idealne
Dlaczego warto wrzucić imbir do rosołu? Doskonały patent na jesienne chłody
Ugotowałeś za dużo ziemniaków? Genialny patent Kuronia sprawi, że je doskonale wykorzystasz