Te bułeczki często piekę na kolację. Smak zawdzięczają jednej przyprawie
Bułeczki o ziołowym posmaku to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. Można jednak, wzorem restauracji, podawać je jako przystawkę lub czekadełko przed głównymi daniami obiadu. W obu tych rolach takie drożdżowe bułki sprawdzą się świetnie.
Domowe bułeczki
W porównaniu do innych form przygotowywania posiłków, domowe pieczywo jest mało popularnym zajęciem w kuchni. Nie sięgamy po nie zbyt chętnie, bo jest czasochłonne i wymaga wiele precyzji. Proste pieczywo nie jest trudne w przygotowaniu, jednak drożdżowe bułki rzeczywiście wymagają nieco zabiegów.
Warto jednak po nie sięgnąć, bo takich bułek nie kupimy w żadnym sklepie. Tylko we własnej piekarni możemy przyrządzić dowolną mieszankę ziół i przypraw. W tym wypadku proponujemy rozmarynowe pieczywo.
Połóż masło na talerz i przykryj słoikiem. Za ten patent ktoś powinien dostać medalRozmarynowe bułeczki
Rozmaryn ma specyficzny, bardziej wyrazisty od większości ziół, posmak. Doskonale komponuje się z drugim składnikiem naszych bułek – czarnuszką. Zamiast niego możemy też użyć sezamu. Bułeczki będą doskonałe na zwykłą kolację, lecz także na spotkanie w gronie znajomych, jako przekąska z masłem czosnkowym i dojrzewającymi wędlinami.
Składniki
- ½ kg mąki
- 1 ½ szklanki mleka
- 1 jajko
- 1 opakowanie suszonych drożdży
- 1 łyżka cukru
- 100 ml oliwy
- ½ łyżeczki soli
- 1 łyżka suszonego rozmarynu lub ½ łyżki świeżego
- 1 łyżka czarnuszki
Domowe bułki na kolację i śniadanie
Do 50 ml ciepłego mleka dodajemy drożdże, łyżkę cukru i łyżkę mąki. Pozostałą mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy szczyptę soli i rozmaryn i mieszamy.
Do miski dodajemy zaczyn drożdżowy i pozostałe mleko. Wyrabiamy ciasto, a kiedy zacznie się łączyć, dodajemy oliwę. Ugniatamy ciasto tak długo, aż będzie dobrze połączone i sprężyste. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę, by urosło.
Po upływie tego czasu wyjmujemy ciasto i dzielimy je na 8-10 części. Formujemy bułeczki i układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Nakrywamy ściereczką i pozostawiamy do drugiego wyrastania na pół godziny. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni.
Bułeczki nacinamy na krzyż, smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy czarnuszką lub sezamem. Wstawiamy do piekarnika na ok. 20 minut, aż będą rumiane. Po wyjęciu studzimy na kratce.
Wypróbuj też przepisy na doskonałą odświętną pieczeń ze schabu i najlepszą tradycyjną grochówkę.