Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Błonnik

Błonnik

Karambola
05.01.2022 01:00 Dlaczego warto jeść karambolę?

Karambola charakteryzuje się egzotycznym wyglądem - jej kształt przypomina gwiazdę i często ma pastelowe kolory. Owoc ten zawiera w sobie wiele cennych dla zdrowia substancji, takich jak przeciwutleniacze, błonnik pokarmowy oraz witamina C. Dodatkowo karambola jest niskokaloryczna i jest w całości jadalna. Karambola, nazywana przez niektórych gwiaździstym owocem, przybiera kształt pięcioramiennej gwiazdy i pochodzi z Malezji, Indonezji, Bangladeszu oraz Sri Lanki. W Polsce nie jest zbyt popularna, lecz warto dać jej szansę. Gwiaździsty owoc zachwyca swoim niebanalnym smakiem oraz ciekawą konsystencją. Miąższ przypomina fakturą winogrona, z kolei w smaku wyczuwalna jest kwaśność, słodkość oraz delikatna cierpkość.

Pietruszka ścierana na tarce
04.01.2022 01:00 Szybka, chrupiąca i zdrowa surówka z pietruszki i marchewki

Do przygotowania pysznej, zdrowej i chrupiącej surówki nie potrzeba ani dużo czasu, ani żadnych wymyślnych składników. Dzisiaj prezentujemy przepis na surówkę z pietruszki i marchewki, która idealnie pasuje do obiadu. Sos majonezowy wspaniale łączy się ze świeżością warzyw, przez co całość jest wyjątkowo kremowa. Surówka z pietruszki i marchewki to obiadowa klasyka, która sporej grupie osób może kojarzyć się z czasami dzieciństwa. Podawało się ją bowiem często na stołówkach szkolnych z uwagi na szybkość sporządzenia, niską cenę składników i pyszny smak. Jeśli chcesz zjeść coś mniej kalorycznego i lżejszego, zrezygnuj z użycia majonezu oraz kwaśnej śmietany. Zamień go na zwykły jogurt naturalny. Dla podbicia smaku surówki możesz wtedy zetrzeć na drobnej tarce pół ząbku czosnku i wymieszać go z jogurtem.

babka marmurkowa
02.01.2022 01:00 Ekspresowe ciasto z mikrofalówki. 5 minut i gotowe

Mamy już za sobą gotowanie świąteczne, sylwestrowe i noworoczne. Teraz chętnie odpoczniemy i co najwyżej będziemy przygotowywać szybkie dania. Jeśli więc macie ochotę na coś słodkiego, a pod ręką nie ma ani czekolady, ani ciastka, mamy dla was super rozwiązanie. Przygotujcie ekspresowe ciasto z mikrofalówki — będzie gotowe za 5 minut. Lubimy potrawy smaczne i kuszące, które da się zrobić w co najwyżej 30 minut. Błyskawiczne dania naprawdę potrafią smakować, choć gotujący nie stracił na ich przygotowanie pół dnia. Podobnie jest z naszym ciastem — smakuje jak pieczone, ale na efekt nie trzeba czekać godzinę, tylko 5 minut. Prawda, że brzmi zachęcająco?

Surówka z kiszonej kapusty
29.12.2021 01:00 Surówka z kiszonej kapusty w oryginalnym słodkim wydaniu

Surówka stanowi wyjątkowo ważny element każdego obiadu, ponieważ dostarcza szereg witamin i minerałów, a także mnóstwo błonnika. Poniżej pokazujemy przepis na surówkę z kiszoną kapustą w oryginalnym słodkim wydaniu. Słodycz osiąga się poprzez dodanie do niej rodzynek oraz odrobiny cukru, co pysznie komponuje się z kwaśną kapustą. Surówka z kiszonej kapusty jest jedną z najlepszych zimowych surówek do obiadu. Kiszonka jest obecnie łatwo dostępna w każdym sklepie spożywczym, a jej probiotyczne właściwości sprawiają, że infekcje czy przeziębienie nie dotykają nas tak często. Zwykle podaje się taką surówkę w kwaśnej wersji, jedynie z dodatkiem świeżej marchewki i ewentualnie odrobiny oliwy. Jeśli znudził ci się smak klasyki, sprawdź prostą słodką surówkę, którą można jeść wraz z pieczonymi mięsami, panierowaną rybą czy zwykłymi kotletami.

świąteczny stół
22.12.2021 01:00 Co zrobić, żeby nie przytyć w święta?

Święta Bożego Narodzenia są chyba najpiękniejsze w roku. Planujemy je z dużym wyprzedzeniem, kupujemy prezenty, przyrządzamy potrawy. A gdy już się zaczną, ruszamy z niekończącą się biesiadą. Większość czasu zwykle spędzamy przy stole, rozmawiając i zjadając więcej, niż potrzebujemy. Co więc zrobić, żeby nie przytyć w święta? Większość Polaków popełnia fatalny błąd, jakim jest wcześniejsze głodzenie się. Przez niego ciężej się oprzeć świątecznym specjałom.W przedświątecznym zabieganiu zwykle nawet nie mamy czasu spokojnie zjeść. Za, to gdy już święta nadejdą, odrabiamy za wszystkie czasy. Nic dziwnego, że czujemy się ociężali, a energia wprost z nas upływa. Co więcej, każdy z nas, gdy wejdzie po świętach na wagę, z pewnością zauważy, że trochę przytył. Jak temu zapobiec?

Cykoria
15.12.2021 01:00 Dlaczego warto jadać cykorię zimą?

Cykoria nie jest zbytnio popularnym warzywem w Polsce, lecz warto się nad nią pochylić choć na chwilę - ma bowiem ogromną ilość pozytywnych i korzystnych właściwości. W smaku jest orzeźwiająca i lekko gorzka, świetnie sprawdza się na kanapkach czy w sałatkach. Jednym z najczęściej kupowanych produktów z cykorii jest proszek, który sprawdza się jako zamiennik kawy. Cykoria przez wiele wieków była zapomnianym warzywem. W starożytności znali ją Arabowie oraz Żydzi. W Europie pojawiła się szeroko dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęła być uprawiana przez Belgów - to oni odpowiadają za jej rozpropagowanie. Cykoria jest typowo zimowym warzywem, dostępnym w sklepach pomiędzy listopadem a kwietniem. Jej charakterystyczny wygląd wynika ze sposobu uprawy. Hoduje się ją bez dostępu do światła, a liście związuje się sznurkiem.

z ostatniej chwili grafika
10.12.2021 01:00 Sanepid wydał nagłe ostrzeżenie. Niebezpieczeństwo w uwielbianym produkcie

Sanepid wydał nagłe ostrzeżenie. Jego powodem jest niebezpieczeństwo, jakie pojawiło się w uwielbianym produkcie. Chodzi o wegańską pastę warzywną, w której wykryto groźną dla naszego zdrowia, a nawet życia toksynę. Więcej szczegółów w naszym materiale. Żywność jest podatna na skażenia i zanieczyszczenia. Mogą się one pojawić w produktach spożywczych samorzutnie lub na etapie produkcji. Zwykle nie są one obojętne dla naszego zdrowia i życia, dlatego żywność poddawana jest regularnym badaniom. Jeśli pojawi się w niej jakieś zagrożenie, Główny Inspektorat Sanitarny wydaje ostrzegawczy komunikat. Tak też stało się i tym razem.

Kutia
29.11.2021 01:00 Jak zrobić wigilijną kutię?

Kutia, uznawana za jedną z dwunastu tradycyjnych potraw na wigilijnym stole, dla wielu osób jest koniecznością. Nie każdy wie jednak jak przygotować to specyficznie brzmiące danie. Poniżej pokazujemy najprostszy i najszybszy sposób, dzięki któremu w mniej więcej godzinę można przygotować pyszną i słodką kutię. Kutia wywodzi się z tradycyjnej kuchni kresowej, a obecnie jest najczęściej przyrządzana na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie oraz w przygranicznych powiatach województwa podkarpackiego. Jest połączeniem pszenicy, maku, bakalii oraz miodu. Nazwa "kutia" pochodzi z języka ukraińskiego "kókkos", co oznacza pestkę lub ziarno. Trzeba pamiętać, że kutia jest bardzo kalorycznym daniem, składającym się głównie z cukru - jej smak jest jednak na tylko smaczny, że ciężko powstrzymać się przed kolejnymi dokładkami

Mandarynki
28.11.2021 01:00 Dlaczego warto jeść mandarynki?

Zapach mandarynek podczas obierania ich ze skórki natychmiast wywołuje nostalgię związaną ze świętami. To właśnie wtedy jada się ich najwięcej, dlatego kojarzymy ich aromat i smak właśnie z okresem świątecznym. Owoce te są doskonałym źródłem witamin oraz minerałów, dlatego warto jeść je jak najczęściej. Mandarynki królują w koszach z owocami w trakcie jesieni oraz zimy. Wiele domów wypełnia się wtedy zapachem cytrusowych olejków eterycznych praktycznie każdego dnia - naruszanie delikatnej skórki uwalnia aromat w powietrze. Najwięcej uwagi poświęcanej jest miąższu mandarynek, w którym znaleźć można mnóstwo soku, witamin, minerałów oraz innych substancji korzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Dodatkową zaletą jest niewielka kaloryczność mandarynek.

placki ziemniaczane
13.11.2021 01:00 Cudowne, idealne na śniadanie placki ziemniaczane ze słodkim wnętrzem

Jeśli myślisz o smacznym, niezwykłym posiłku, wykorzystaj nasz przepis. Proponujemy przygotować placki ziemniaczane ze słodkim wnętrzem. Są idealne na śniadanie, na przekąskę, a nawet na obiad. Możesz je też zabrać na drugie śniadanie do pracy.Placki ziemniaczane zwykle przyrządzamy na wytrawnie, lecz często podajemy posypane cukrem. Rzeczywiście, ten smakowy balans bardzo dobrze się sprawdza. Dlatego pokusiliśmy się o słodki dodatek do ciasta ziemniaczanego. Wsypujemy do niego rodzynki, które nadają plackom bardziej śniadaniowego charakteru. Nasze placki robimy z ugotowanych ziemniaków. Możesz tu więc wykorzystać ziemniaki, które pozostały z obiadu z poprzedniego dnia. Jeśli nie wytłukłaś ich od razu, teraz wstaw je do mikrofalówki lub podgrzej krótko w garnku. Dzięki temu łatwiej będzie je rozgnieść.

Kotlety z kalafiora
04.11.2021 01:00 Smażony kalafior w fantastycznej panierce

Kalafior doskonale smakuje ugotowany i polany bułką zrumienioną na maśle. Dziś proponujemy wam jednak inny sposób przyrządzenia tego warzywa. Zdradzimy wam przepis na kalafiora smażonego w panierce. Przekonajcie się, jaki jest pyszny.Kalafior jest smaczny i zdrowy. Często dodajemy go do zupy jarzynowej czy podajemy ugotowanego. Jednak doskonale nadaje się też do smażenia. Nie polecamy jednak smażenia różyczek kalafiora, chyba że na głębokim tłuszczu. Inaczej trudno jest je równomiernie zrumienić, a najlepiej wcześniej je obgotować. Najlepiej kalafior pokrójcie wcześniej w grube plastry, po usmażeniu będą smakować jak kotlety.

kaki
31.10.2021 02:00 Jak wykorzystać w kuchni kaki?

Owoce kaki wyglądem przypominają duże, pomarańczowo-żółte pomidory. Mają błyszczącą, grubą skórkę, pod którą kryje się pomarańczowy, soczysty miąższ. Są niezwykle zdrowe, więc warto je jeść. Zobacz, jak wykorzystać w kuchni kaki.Owoce kaki, inaczej persymony (zwane też sharon, hurmą wschodnią, hebanowcem wschodnim, chińską śliwką) bez problemu kupisz u nas jesienią i zimą i to w przyzwoitej cenie. Wybieraj jędrne owoce, z gładką, błyszczącą i niepomarszczoną skórką. Skórka powinna być żółta lub pomarańczowa. Zwróć uwagę, by owoce miały szypułkę. Są wtedy bezpieczniejsze dla zdrowia. Dobrze dojrzałe owoce zjedz jak najszybciej, bo szybko się psują. Możesz nieco przedłużyć ich czas przechowywania, wkładając je do lodówki.Owoce persymony zawierają więcej błonnika oraz witaminy A i C niż nasze rodzime jabłka. Są też bogate w przeciwutleniacze, które chronią przed chorobami nowotworowymi i opóźniają procesy starzenia się organizmu. Takie działanie wykazuje np. kwas galusowy i kwas p-kumarynowy. Poza tym kaki działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, reguluje poziom cholesterolu we krwi. Zawarte w kaki składniki działają ściągająco, chronią też przed miażdżycą.

ryż gotowany na mleku
26.10.2021 02:00 Deser dzieciństwa - niezapomniany ryż na mleku

Jeśli macie ochotę na słodkie i niezbyt kaloryczne co nieco, zapraszamy na deser dzieciństwa. Będzie to niezapomniany ryż na mleku, który robi się właściwie sam. Wystarczy wrzucić go na mleko z przyprawami i ugotować. Ryż na mleku można też podać na śniadanie lub kolację. Do przygotowania ryżu na mleku można w zasadzie użyć każdego rodzaju ryżu. W sumie zależy to od waszych upodobań. Chyba najbardziej neutralny w smaku będzie ryż długoziarnisty, a także ryż krótkoziarnisty, taki jak do sushi. Oczywiście, jeśli chcecie uzyskać zdrowszą wersję ryżu, możecie ugotować ryż brązowy. Jego gotowanie jednak trwa dłużej i mleko trzeba co jakiś czas uzupełniać.

Figi na straganie
18.10.2021 02:00 Na co należy zwrócić uwagę kupując figi?

Świeże figi pojawiają się w sprzedaży pod koniec lata. Można je wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Jeśli jeszcze ich nie próbowaliście, zapoznajcie się z naszymi wskazówkami i wybierzcie się na zakupy. Figi są bogatym źródłem błonnika. Dzięki temu wspomagają pracę jelit i przeciwdziałają zaparciom. Te owoce to także skarbnica witamin. Zawierają m.in. witaminę A, C, oraz witaminy z grypy B. Znajdziecie w nich także sporo żelaza. Warto więc sięgnąć po nie, gdy zmagamy się z anemią.

Suszone śliwki
17.10.2021 02:00 Jak suszyć śliwki domowym sposobem?

Spośród suszonych owoców najpopularniejsze są śliwki. Można je dodawać do sałatek, przekąsek i ciast, ale przede wszystkim jeść na przekąskę. Są niezwykle smaczne i zdrowe. Zobacz jak ususzyć śliwki domowym sposobem. Suszenie śliwek jest doskonałym pomysłem na ich przetworzenie. Jeśli więc masz nadmiar tych owoców, bo obrodziły ci drzewa albo tanio kupiłaś śliwki, śmiało możesz je wysuszyć.Do suszenia najlepiej nadają się śliwki węgierki. Zawierają najmniej wody spośród wszystkich odmian śliwek, a przy tym mają wyraźny smak. Wybieraj owoce z pomarszczoną skórką przy ogonku — to gwarancja, że są już odpowiednio słodkie i dojrzałe.

śliwki
13.10.2021 02:00 Dlaczego warto jadać śliwki?

Świeże śliwki występują u nas sezonowo i chętnie przerabiamy je na ciasta, knedle czy powidła. Rzadko zastanawiamy się, czy są zdrowe, sięgamy po nie, bo nam smakują. A wiecie, dlaczego warto jadać śliwki? Argumentów jest kilka i to bardzo mocnych.Pierwsze śliwki pojawiają się już w lipcu, sezon zamykają zwykle węgierki, które są dostępne do późnej jesieni. Niezależnie od odmiany, wszystkie śliwki mają cenne właściwości. Niektóre tylko, jak np. te z różową czy fioletową skórką zawierają w niej więcej przeciwutleniających polifenoli.

awokado
07.10.2021 02:00 Jak wykorzystać pestkę z awokado?

Pestka z awokado jest nadzwyczajna. Bardzo duża i w odróżnieniu od większości pestek jadalna. Dowiedz się jak wykorzystać pestkę z awokado i już nigdy jej nie wyrzucaj.Awokado to bardzo zdrowy owoc. Od większości owoców różni go to, że wcale nie jest słodki, ani soczysty. Ma natomiast kremowy miąższ, który jest bogaty w zdrowe tłuszcze. Poza tym awokado zawiera też wiele witamin i soli mineralnych. Podobnie wartościowa jest pestka z awokado, którą zazwyczaj wyrzucamy. Okazuje się, że pestka zawiera 70 proc. wszystkich aminokwasów występujących w awokado. Jest też bogata w błonnik, który usprawnia przemianę materii, a także w przeciwutleniacze zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwory. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Sok pomidorowy
27.09.2021 02:00 Dlaczego warto codziennie pić sok pomidorowy?

Sok pomidorowy nie jest napojem pierwszego wyboru dla większości z nas. Warto jednak pochylić się nad tym produktem trochę dłużej, ponieważ zalety picia go są ogromne. Już jedna szklanka dostarcza wiele potrzebnych witamin i minerałów, a także może poprawiać samopoczucie. Sok pomidorowy został spopularyzowany dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez profesjonalnych kucharzy. Od tego czasu stał się dostępny praktycznie na całym świecie. Ograniczona dostępność smacznych i zdrowych pomidorów sprawia, że warto sięgać po inne formy pomidorów. Sok z pomidorów, z uwagi na liczne witaminy i minerały, które zawiera, powinien być pity przez cały rok. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Projekt bez tytułu - 2021-09-21T162923.449
21.09.2021 02:00 GIS wycofuje partię sezamu

Uważajcie na sezam firmy Kresto. Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie ostrzeżenie, że niektóre jego partie zawierają Salmonellę. Bakteria ta jest szkodliwa dla zdrowia. Pałeczki Salmonelli zostały wykryte w jednej z pięciu pobranych do badania próbek sezamu. GIS zaleca nie spożywać zanieczyszczonego produktu, ponieważ może to prowadzić do zatrucia pokarmowego. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Projekt bez tytułu - 2021-09-20T202048.411
20.09.2021 02:00 Pyszne racuchy ze śliwkami

Jeśli słowo racuchy do tej pory kojarzyło wam się z jabłkami, to od dzisiaj będzie się też kojarzyć ze śliwkami. Podamy wam bowiem przepis na pyszne racuchy ze śliwkami. Tak, tak, te owoce też świetnie nadają się do smażenia w cieście. Racuchy to nieduże, puszyste placuszki smażone na patelni. Zwykle dodaje się do nich jabłka, ale doskonale nadają się też inne owoce. Idealne są mięsiste, pełne smaku śliwki. Mogą być węgierki, lecz sprawdzą się też inne, mało soczyste śliwki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Projekt bez tytułu - 2021-09-17T071317.561
17.09.2021 02:00 Nietypowa jajecznica po irańsku ze słodką niespodzianką

Najpopularniejsza jajecznica to ta na boczku albo z cebulą i szynką. A jedliście już jajecznicę na słodko? Choć brzmi zaskakująco, smakuje naprawdę dobrze. Proponujemy wam nietypową jajecznicę po irańsku ze słodką niespodzianką. Jajecznica to jedno z najszybszych dań, jakie można przygotować na śniadanie. Jest pożywna i ma tę przewagę nad kanapkami, że rano przyjemnie rozgrzewa. Wersji jajecznic jest naprawdę dużo. Różnią się dodatkami i stopniem ścięcia jaj. Polska wersja jajecznicy zwykle ma dodatek wędlin i cebuli. Lecz z dodatkiem papryki czy pomidorów też jest chętnie zjadana. My namawiamy do spróbowania jajecznicy po irańsku, z dodatkiem daktyli. Daktyle to popularny składnik arabskiej kuchni. Zawierają dużo cukru i cennego błonnika. Dlatego danie z ich dodatkiem warto zjeść np. po porannym treningu. Zregeneruje siły i doda energii na resztę dnia.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Dlaczego warto pić sok z kalarepy?
14.08.2021 02:00 Dlaczego warto pić sok z kalarepy?

Kalarepa jest dość niedocenionym warzywem, choć pełna jest dobroczynnych substancji i właściwości. Picie jej soku jest jeszcze łatwiejszym sposobem na dostarczanie ich do organizmu. Pomaga poprawić trawienie, a także korzystnie wpływa na układ odpornościowy. Kalarepa to odmiana kapusty - została specjalnie wyhodowana jako gatunek mający mieć większą wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne oraz rosnący w surowych klimatach.Jej kulinarne zastosowania zna praktycznie cały świat - często można znaleźć ją jako składnik zup, sałatek, kanapek czy surówek. Jeśli nie przepadasz za jej twardością, sięgnij po pyszny i zdrowy sok. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Projekt bez tytułu - 2021-07-02T074800.847
02.07.2021 02:00 Cudowne zalety jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka jest doskonałym sposobem na uprawę krzewów w twoim ogrodzie. Jej owoce przypominają borówkę amerykańską i można z nich robić napary, konfitury i nalewki. Pomagają na choroby układu krążenia, cukrzycy oraz zakażeniach. Jagoda kamczacka nie ma kształtu jak klasyczne borówki amerykańskie - są one podłużne i niekiedy większe. Mimo to ich smak jest bardzo podobny do borówki, a właściwości prozdrowotne są jeszcze większe. Borówki amerykańskie uwielbia praktycznie każdy z nas, w końcu można jeść je zarówno jako słodką przekąskę, czy dodatek do deserów. Jagoda kamczacka zawiera jednak wiele innych wartości odżywczych, przez co warto hodować ją w swoim ogrodzie. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej: