Domowej roboty śliwki w occie biją na głowę te kupne. Zwykle nie zawierają tak dużo octu i w ogóle smakują tak, jak lubisz. Podajemy wam prosty przepis na śliwki o occie. Będą doskonałe na przekąskę, jako dodatek do obiadu czy do sałatek. Idealne śliwki o occie powinny być twarde, chrupiące i mało octowe. Aby takie wyszły, musisz kupić twarde śliwki. Te zbyt dobrze dojrzałe i miękkie niestety nie nadają się na ten przetwór. Istotne jest też, by owoce były mięsiste, a nie zbyt soczyste. Chyba najlepiej do octu nadają się śliwki węgierki, bo dodatkowo dobrze odchodzą od pestki.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Robienie przetworów na zimę nie jest tak popularne, jak kiedyś, bo wiele produktów można kupić. Jednak niektóre warto zrobić, bo nie znajdziesz ich w żadnym sklepie. Takie są na przykład buraki na zimę z przepisu siostry Anastazji. Smakują naprawdę obłędnie. Buraki są dostępne w zasadzie przez cały rok. I wydaje się, że nie ma potrzeby zamykania ich w słoiku. Jednak jesienią buraki są najwartościowsze i o wiele smaczniejsze niż zimą czy wiosną. Poza tym sałatka w słoiku to gotowiec do obiadu. Teraz poświęcisz na nie trochę czasu, ale potem w każdej chwili będziesz mogła po nie sięgnąć. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Surówka z marchewki to smaczny i zdrowy dodatek do obiadu. Pasuje do dań z mięs, drobiu i ryb. Możesz ją przygotować na kilka sposobów. Zobacz jak zrobić surówkę z marchewki, która będzie smakować jak z restauracji. Surówkę z marchewki znamy od dziecka. Najpierw podawano nam marchewkę wymieszaną ze startym jabłkiem, potem przyszła pora i na ostrzejsze połączenia. Niezależnie od tego, co dodamy do startej marchewki, otrzymamy jednak wartościową i smaczną surówkę. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pigwa sama w sobie nie jest zbyt smaczna, jednak po przetworzeniu jej na dżem, wyciąga się z niej wszystko, co dobre. Dżem jest łatwy i szybki w przygotowaniu. To również świetny sposób na dostarczanie dużej ilości witaminy C, z której słynie pigwa. Dżem z pigwy kojarzy się wielu osobom z jesienią, kiedy to najróżniejsze przetwory są z jej udziałem bardzo popularne. Nic dziwnego, w końcu ten owoc zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę A, a także magnez, fosfor, wapń, potas, żelazo i miedź.Samo zrobienie dżemu jest banalnie prostym procesem, który wymaga jedynie chwili cierpliwości i uwagi - masa owocowa, z uwagi na dużą zawartość cukru, łatwo się przypala. Dlatego ważne jest ciągłe mieszanie masy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dobrej jakości miód to gwarancja zawartości wielu pozytywnie wpływających na nasze zdrowie składników odżywczych. Na półkach sklepowych znaleźć możemy jednak różne produkty opatrzone tą nazwą. Podpowiadamy jak rozpoznać czy wybrany przez was produkt będzie spełniał.Wydobyty prosto z ula miód jest płynny, podobnie jak sztucznie tworzone produkty. Z czasem jednak może mętnieć i gęstnieć, a te z was, które rzadko po niego sięgają, mogą mieć wątpliwość, czy zawartość pokryta warstwą cukru jest jeszcze zdatna do spożycia. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gruszki są pysznymi owocami, którym należy się znacznie więcej uwagi. Dlatego prezentujemy przepis na doskonały dżem z gruszek, który pasuje do świeżego pieczywa czy naleśników. Gdy go spróbujesz, natychmiast będziesz chciał zjeść więcej. Dżem gruszkowy to nie tylko cudowny produkt o niebanalnym smaku - dzięki niemu nadprogramowe ilości owoców, które w innym wypadku zepsułyby się, mogą zostać dobrze spożytkowane. Co więcej, dżem po pasteryzacji jest w stanie wytrzymać na półce wiele miesięcy bez psucia się. W taki sposób zachowuje się smak lata na zimę, podczas której świeże owoce możemy jeść jedynie ze szklarni czy importu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Powidła śliwkowe to klasyka domowych przetworów. Robi się je prosto i bez większego nakładu pracy, więc nie ma co sięgać po kupne. Zwłaszcza że te własnoręcznie przygotowane zawsze są naturalne. Przedstawiamy wam babciny przepis na pyszne, śliwkowe powidła. Powidła można robić z różnych owoców, np. jabłek, gruszek, wiśni. Jednak te śliwkowe są chyba najsmaczniejsze. Tradycyjne powidła przygotowuje się bez dodatku cukru, długo gotując owoce, tak aby odparować jak najwięcej wody. Jeśli jednak owoce nie są wystarczająco słodkie powidła można dosłodzić. Najpopularniejsze są powidła ze śliwek węgierek. Śliwki te charakteryzują się dość wyraźnym smakiem i małą zawartością wody. Są więc wprost stworzone do powideł. Do smażenia najlepsze są dobrze dojrzałe owoce, bo zawierają dużo cukru. Wybieraj te z pomarszczoną skórką przy ogonku. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Znasz dereń? Rośnie w twoim ogrodzie lub gdzieś w pobliżu? Wiesz, jakie ma właściwości i jak wykorzystać w kuchni jego owoce? Podpowiemy ci co możesz przygotować z tych ciemno-czerwonych, niezwykle wartościowych owoców. Będzie zdrowo i smacznie. Owoce derenia mają niemal bordowy kolor i kształtem przypominają małe śliwki. Zaczynają dojrzewać w lipcu, ale z ich zerwaniem lepiej poczekać. Im bowiem bardziej dojrzałe, tym smaczniejsze. Najlepsze owoce to te miękkie, zebrane pod koniec lata. Charakteryzują się słodkawym, lekko cierpkim smakiem. Owoce derenia warto jednak przed przetworzeniem przemrozić lub zebrać je dopiero po pierwszych przymrozkach. Owoce derenia są wysoko cenione ze względu na ich właściwości prozdrowotne. Zawierają dużo żelaza, dlatego stosuje się je w leczeniu anemii. Ale są też bogate w potas, magnez, fosfor, wapń i cynk. Poza tym obfitują w witaminę C, P i beta-karoten. Duże znaczenie dla zdrowia mają też flawonoidy — barwniki o silnym działaniu przeciwutleniającym.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Choć gruszki są popularne niemal tak samo, jak jabłka, rzadko robi się z nich przetwory. Może nie każdy lubi gruszkowy dżem, ale marynowane smakują wyśmienicie. Podajemy wam przepis na idealne do mięs i serów gruszki w zalewie octowej. Koniecznie musicie go wypróbować. Gruszki w occie to już klasyka marnowanych przetworów. Te przygotowywane kiedyś, przez nasze babcie były jednak zwykle dość mocno octowe i nie każdemu smakowały. Teraz jako zalewę do nich robi się raczej delikatniejszą, słodszą marynatę.Do marynowania najlepiej przeznaczyć twardsze gruszki. To dlatego, że owoce wcześniej należy obgotować. W wyniku tej obróbki dobrze dojrzałe gruszki mogłyby się zacząć rozpadać i stracić apetyczny wygląd. Najlepiej sięgnij po dość twarde Konferencje.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Marzy ci się coś lekkiego na deser? To może ptasie mleczko? Nie kupione, ale zrobione własnoręcznie. Całkiem szybko i z prostych składników. Poznaj przepis na delikatne ciasto bez pieczenia, czyli ptasie mleczko. Jedząc dosłownie lekki deser mamy poczucie, że ma jakby mniej kalorii. I w sumie się zgadza, bo przecież powietrze tuczące nie jest. A gdy ciasto, tak jak nasze ptasie mleczko, składa się głównie z ubitej piany, to nasze oczy widzą dużo, a żołądek nie jest przesycony.Brzmi jak zapowiedź odchudzającego deseru? Może nie do końca tak jest, ale to delikatne jak obłok ciasto bez pieczenia z pewnością jest pyszne i rozpływa się w ustach. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dzika róża pięknie wygląda jak kwitnie i gdy dojrzewają jej owoce. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zarówno płatki, jak i owoce dzikiej róży nadają się na przetwory. I to bardzo wartościowe przetwory. Prezentujemy wyjątkowy przepis na dżem z dzikiej róży.Dzika róża rośnie zwykle w zaroślach i przydrożach. O tej porze roku łatwo ją dostrzec, bo ma czerwone owoce. Warto zrobić z nich przetwory, ponieważ są niezwykle bogate w witaminę C. Zawierają też witaminy z grupy B, witaminę A, E i K, a także flawonoidy i garbniki. Ten skład sprawia, że przetwory z owoców dzikiej róży świetnie sprawdzą się przy przeziębieniu, stanach zapalnych układu moczowego czy w wahaniach nastroju. Owoce dzikiej róży można wysuszyć i parzyć z nich herbatki. Idealnie nadają się też na konfiturę i dżem. Dziś chcielibyśmy was namówić do przygotowania tego ostatniego. Ma oryginalny smak i jest bardzo zdrowy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Śliwkowy sezon w pełni. Możesz się więc nimi nasycić, jedząc je na przekąskę oraz robiąc z nimi ciasta czy knedle. Jednak może też skusisz się na przygotowanie aromatycznej konfitury śliwkowej? Dodaj do niej trochę cynamonu, a poznasz nowe oblicze śliwkowych przetworów. Jeśli chcesz na dłużej zatrzymać smak i aromat pysznych śliwek, zamknij je w słoiku. Wcześniej przerób je na aromatyczną konfiturę. Czym się różni od klasycznych powideł? Tym, że dodajemy do niej trochę cukru i mielonego cynamonu. Smakuje niepowtarzalnie.Na konfiturę najlepiej przeznaczyć dobrze dojrzałe śliwki. Idealne są węgierki z lekko pomarszczoną skórką przy ogonku. Takie śliwki są słodkie i nie trzeba do nich dodawać dużo cukru. Są też pełne aromatu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Aksamitny, puszysty i wilgotny. Taki powinien być idealny sernik. Na wspomniane walory wpływ mają użyte składniki, ale też właściwa kolejność ich dodawania. Zobacz, jaka jest najlepsza i korzystając z naszego sprawdzonego przepisu, przygotuj wyborny, tradycyjny sernik.Podstawą udanego sernika jest dobrej jakości twaróg. Powinien być gęsty, ze sporą zawartością tłuszczu i jak najmniejszą wody. Wtedy sernik będzie zwarty, lecz puszysty po upieczeniu. Jednak na to, czy sernik rzeczywiście będzie udany, wpływa też odpowiednia kolejność dodawania pozostałych składników.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Chałka stała się niejakim reliktem przeszłości - dzisiaj mało kto o niej pamięta, lecz dawniej była bardzo popularna. Jeśli chcesz ponownie spróbować jej smaku, upiecz ją sam. Dzięki temu powrócisz we wspomnieniach do dzieciństwa.Chałka wywodzi się z kuchni żydowskiej, w której spożywana jest w czasie szabatu i świąt jako pieczywo rytualne. Zaadoptowaliśmy ją do swojej kultury i zmieniliśmy jej smak na bardziej słodki i delikatny. Poniższa receptura pozwala uzyskać puszystą i aromatyczną słodką drożdżową chałkę, która podczas pieczenia wypełnia całe mieszkanie wspaniałym zapachem. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dżem morelowy jest jednym z bardziej lubianych, słodkich przetworów. Ma wyraźny, kwaśno-słodki smak. Idealnie nadaje się do smarowania naleśników czy gofrów. Zobacz jak szybko i łatwo możesz go zrobić i to bez dodatku środka żelującego.Na dżemy najlepsze są dobrze dojrzałe owoce. Zawierają bowiem więcej cukru, są też bardziej aromatyczne i szybciej się rozgotowują. Trzeba jednak zwrócić uwagę by owoce były zdrowe, bez śladów gnicia czy pleśni. Gdy uda ci się takie zdobyć ruszaj do dzieła.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Racuchy najczęściej przygotowujemy z pokrojonych jabłek, wrzuconych do ciasta. Jeśli zetrzesz owoce na tarce, uzyskasz znacznie gładszą i lepszą konsystencję. Podając takie placuszki do stołu, zachwycisz niejednego smakosza. Racuchy są daniem nostalgicznym, które to przed laty stanowiło nierzadko podstawowy deser po obiedzie. Dzisiaj smażąc je, możemy wrócić do naszego dzieciństwa i na chwilę się rozmarzyć. Jeśli gotując je, jabłka po prostu kroisz na mniejsze kawałki i wrzucasz do ciasta, spróbuj poniższej metody. Tarcie jabłek gwarantuje doskonałą konsystencję racuchów, większą chrupkość, a ich wnętrze staje się znacznie bardziej delikatne i kremowe. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Choć agrest nie jest tak popularny, jak kiedyś, niektórzy mają dostęp do krzewów z okazałymi owocami. Warto przygotować sok z agrestu na zimę, aby mieć szansę na picie go poza sezonem. Co ciekawe, zrobienie go jest banalnie proste, co pokazuje poniższa receptura. Sok z agrestu jest wyjątkowo zdrowym produktem. Można znaleźć w nim można witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, Witaminę A oraz E. Stanowi doskonałe źródło błonnika, wapnia, fosforu i potasu. Dla ludzi chcących móc korzystać z powyższych dobrodziejstw zalecamy sporządzenie soku, który może wytrwać wiele miesięcy. Mimo iż gotowanie zmniejsza zawartość witamin, cały czas napój ten jest wskazany dla wielu osób. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sezon na śliwki trwa w najlepsze. Warto wykorzystać je i przygotować fantastyczne ciasto. Deser wyjdzie znacznie lepiej, jeśli zwieńczymy go przepyszną kruszonką. Efekt na długo pozostaje w pamięci.Ciasto ze śliwkami jest nie lada specjałem, który potrafi przyprawić o szybsze bicie serca nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Tym razem postawimy na ciasto z bajecznie pyszną kruszonką. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smakowita gotowana kukurydza często gości na naszych stołach. Nie bez powodu możemy natknąć się na nią w niemal wszystkich sklepach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do wrzącej wody warto dodać cukier. Dzięki niemu uwydatnimy smak kukurydzy.Nie da się ukryć, że kolba kukurydzy dobrze sprawdza się w formie lekkiego posiłku. Wielu smakoszy sięga po nią, chociażby podczas kolacji. Warto wiedzieć, jak prawidłowo ugotować kukurydzę. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wielu smakoszy zamiennie stosuje nazwy szarlotka i jabłecznik. Tylko garstka osób zdaje sobie sprawę, że oba desery różnią się od siebie. Określenie jabłecznik jest zarezerwowane dla specjałów z jabłkami. Natomiast szarlotka jest rodzajem ciast, które musi być kruche lub półkruche. W jego wnętrzu mogą znaleźć się inne owoce niż jabłka.Zarówno szarlotka, jak i jabłecznik można uznać za klasyczne desery, które cieszą się popularnością wśród smakoszy. Okazuje się, że obie nazwy dotyczą różnych specjałów. Nie oznacza to jednak, że szarlotka nie może być jednocześnie jabłecznikiem.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Słodycze można przygotować na rozmaite sposoby. Część z nich przypomina swoim wyglądem różne przedmioty. Idealnym przykładem są wyborne szyszki. Ryż preparowany połączony pyszną masą królował w czasach PRL-u.Nie da się ukryć, że niektóre słodycze znacząco wyróżniają się na tle innych. Przeważnie dzieje się tak za sprawą niecodziennego wyglądu. Jednak najlepiej, jeśli zaletą staje się także wyjątkowy smak. Już teraz przekonaj się jak przygotować kultowe szyszki.
Nie ma nic lepszego o poranku niż zapach świeżo usmażonych, babcinych racuchów. Najczęściej puszyste placuszki swoją lekkość zawdzięczają drożdżom, ale dziś skusimy się na szybszą wersję bez ich dodatku. Zachwyt domowników gwarantowany.Trudno o bardziej przyjemny sposób na idealny początek dnia niż smakowite racuchy. Babcie wiedzą jak robić najlepsze na świecie - lekkie, puszyste i pełne jabłek. Szybka wersja ukochanego przysmaku nie ma sobie równych. Wystarczy kilka minut, a przed nami stanie pełny półmisek pyszności. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Jeśli uwielbiasz szybkie deser, z całą pewnością przypadnie ci do gustu przepis na błyskawiczne ciasto bez pieczenia, który znajdziesz tutaj.
Cukinia już wkrótce nie będzie tak łatwo dostępna, dlatego warto przygotować zapasy na zimę. W tym celu świetnie sprawdzi się zamarynowanie jej w zalewie musztardowej. Tak zakonserwowana świetnie sprawdza się jako dodatek na kanapki czy do sałatek. Cukinia jest wyjątkowo wdzięcznym warzywem, które można ugotować i podać na wiele sposobów. Jednym z najczęstszych jest robienie z niej przetworów na zimę, z których będzie można korzystać poza sezonem. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Nasza wersja zawiera w zalewie musztardę i cukier, dlatego pikantność sosu nie jest tak silna - słodycz łagodzi bowiem ostrość. Wraz z octem tworzą przepyszną mieszankę, której ciężko się oprzeć.
Sernik może wydawać się trudnym i pracochłonnym daniem, jednak znamy drogę na skróty do tego pysznego ciasta. Tym razem proponujemy puszysty i zniewalająco pyszni sernik bez spodu - idealny na szybki poczęstunek dla gości.Sernik to bez wątpienia jedno z ukochanych ciast wszystkich Polaków. Jednak żmudne wyrabianie ciasta na spód zajmuje wiele czasu, a nie zawsze przecież możemy spędzić długie godziny w kuchni.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:I tu z odsieczą przybywa najlepszy i najszybszy przepis na sernik bez spodu. Wykonasz go mgnieniu oka i równie szybko zniknie z talerzy.
Ciasto drożdżowe proste w wykonaniu może wydawać się jedynie w teorii. W praktyce, trzeba nie lada umiejętności, by stworzyć puszysty, lekki wypiek, który zachwyca smakiem. Najważniejszym, babcinym dodatkiem jest masło, które nadaje mu wyjątkowych właściwości.Podczas pieczenia ciasta drożdżowego warto pamiętać, by nie robić go na ostatnią chwilę. Najlepiej skusić się na pieczenie w spokojny, bezstresowy dzień, aby dopilnować wszystkich istotnych etapów.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Domowy dżem owocowy jest nie lada specjałem. Okazuje się, że podczas jego przygotowywania łatwo o błąd, który kompletnie zrujnuje nasze wyroby. Mowa o dodaniu zbyt małej ilości cukru. Dzięki niemu dżem nie powinien spleśnieć.Smakowity dżem potrafi przyprawić o zachwyt nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Nietrudno natknąć się na osoby, które przygotowują takowe smakołyki samodzielnie. Czego warto się wystrzegać?Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sok z winogron jest banalnie prosty w przygotowaniu. Potrzebujesz tylko trzech składników, by stworzyć napój, który ma niesamowite właściwości. Świetnie działa nie tylko na pamięć, dobrze wpływa też na odporność. Docenią go szczególnie kobiety. Sierpień i wrzesień są miesiącami, w których najlepiej przygotować sok z winogron. Choć w upały najchętniej pijemy napoje orzeźwiające na bazie cytryn, warto wprowadzić do swojej diety soki z sezonowych owoców.Latem warto przygotować choćby sok z aronii, który świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciepłych napojów. Równie zdrową propozycją jest sok z winogron, który świetnie smakuje. Jednak to niejedyne jego zalety.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Na powyższym zdjęciu widnieje morwa czarna. Jej owoce można wykorzystać do przygotowania przepysznego soku. Przetwory na ich bazie są bez wątpienia sporą zaletą. Jednak sam smak to nie wszystko. Niepozorna morwa czarna jest bogactwem składników odżywczych. Dzięki niej możemy uporać się, chociażby z problemami gastrycznymi. Morwa czarna jest dziś nieco zapomniana. Dawniej bez wątpienia cieszyła się ona o wiele większą popularnością. Z pewnością warto sięgnąć po te wyjątkowe owoce. Znajdziemy w nich cenne witaminy i minerały.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: