Delikatne, kruche, rozpływające się w ustach. Takie właśnie są maślane herbatniki. Na dodatek mają ten cudowny, niepowtarzalny smak. Poznaj przepis na kruche ciastka od Ani Starmach i przygotuj je na najbliższą okazję albo nawet bez okazji. Zapewniamy, że znikną w okamgnieniu.Wiele przepisów podaje, że masło można zastąpić margaryną. Jednak jest to zabieg głównie oszczędnościowy, czasami mający też uzasadnienie zdrowotne. Jeśli zaś chodzi o odpowiedni smak i uczucie przyjemnego chłodu na języku, nie zapewni ich nawet najlepsza margaryna. Dlatego, jeśli nie grozi ci wysoki cholesterol, nie zastępuj nią masła. Zwłaszcza jeśli przygotowujesz kruche, maślane ciasteczka.
Zarówno dżem, jak i konfitury często podawane są do stołu w czasie śniadania lub kolacji. Co ciekawe istnieje bardzo duża różnica pomiędzy obydwoma produktami. Konfitura jest bowiem znacznie słodsza i wykonuje się ją z większej ilości owoców. Świeżo upieczona bułka pszenna, posmarowana grubą warstwą masła ze świeżą konfiturą lub dżemem - dla wielu właśnie takie śniadanie jest ideałem, jeśli obok podana jest także herbata z cytryną. Niektórzy decydują się na samodzielne przygotowanie dżemów lub konfitur, gdyż wychodzą z założenia, że domowe przetwory są smaczniejsze i zdrowsze od gotowych ze sklepu.
Świeże śliwki występują u nas sezonowo i chętnie przerabiamy je na ciasta, knedle czy powidła. Rzadko zastanawiamy się, czy są zdrowe, sięgamy po nie, bo nam smakują. A wiecie, dlaczego warto jadać śliwki? Argumentów jest kilka i to bardzo mocnych.Pierwsze śliwki pojawiają się już w lipcu, sezon zamykają zwykle węgierki, które są dostępne do późnej jesieni. Niezależnie od odmiany, wszystkie śliwki mają cenne właściwości. Niektóre tylko, jak np. te z różową czy fioletową skórką zawierają w niej więcej przeciwutleniających polifenoli.
Wielbicieli ciast z jabłkami zapraszam na ekspresową szarlotkę bez zagniatania. Robi się ją szybko i prosto, bez ryzyka, że się nie uda. Składniki wystarczy tylko przesypać w formie i upiec, by móc raczyć się rewelacyjną wersją szarlotki. Jabłka są idealnym dodatkiem do słodkich wypieków. Mają kwaskowy smak, a w czasie pieczenia zamieniają się w pyszną, owocową masę. Klasyczną szarlotkę piecze się na cieście kruchym. My proponujemy zrobić to ciasto w rewolucyjny sposób, bo bez zagniatania.
Jarzębina nie tylko pięknie wygląda, ale też potrafi doskonale smakować. Warto sięgnąć po owoce rosnące w ogrodzie czy na bezdrożach i przygotować z nich przetwory. Proponujemy delikatną konfiturę z jarzębiny i jabłek. Będzie idealna do pieczywa, ale też do mięs.Przetwory z jarzębiny nie są dość popularne, mimo że drzewka jarzębinowe rosną dość powszechnie. A szkoda, bo są bogate w witaminy i inne, cenne składniki. Za ich sprawą jarzębina dobrze radzi sobie ze wzdęciami i zaparciami. Ma też właściwości moczopędne i pomaga przy kamicy nerkowej oraz nadciśnieniu.Owoce jarzębiny przeznaczone na przetwory wcześniej należy przemrozić. To dlatego, by zmniejszyć ich goryczkę, a także rozłożyć kwas parasorbowy. Kwas ten może wywoływać biegunki oraz wymioty, na szczęście jest unieszkodliwiany w czasie mrożenia i dalszego przetwarzania jarzębiny. Przed zamrożeniem owoce trzeba umyć, osuszyć i wsypać do foliowego woreczka. W zamrażarce najlepiej trzymać je co najmniej 3 dni. Można też zerwać owoce po przymrozkach, efekt będzie ten sam.
Drożdżówki, w odróżnieniu od większości ciastek, zawierają stosunkowo niewiele cukru. Z tego powodu są idealne na przekąskę, podwieczorek lub drugie śniadanie. Ich przygotowanie nie jest trudne, zamiast więc kupować, możesz je zrobić własnoręcznie. Zdradzamy wam niezawodny przepis na domowe drożdżówki z budyniem. Z ciasta drożdżowego można upiec placek z owocami albo przygotować małe bułeczki. Te drugie są bardzo wygodne do jedzenia, można je zabrać do szkoły, pracy czy na wycieczkę. Smaku drożdżówkom nadaje nadzienie. Możesz je zrobić z owoców, dżemu, maku, twarogu czy budyniu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przygotowywanie przetworów z warzyw i owoców pozwala zachować ich smak na dłużej. Warto wykorzystać trwający właśnie sezon na śliwki i zrobić kilka słoików pysznej konfitury. Podpowiadamy jakich przypraw użyć, by były naprawdę smaczne. Okazuje się, że dobrze w roli dodatku dobrze sprawdza się ziele angielskie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dynia jest doskonała nie tylko na zupy i do pieczenia. Świetnie sprawdza się też w ciastach i deserach. Proponujemy wyborny przepis na dżem z dyni i pomarańczy. Dzięki niemu poznacie zupełnie nowe oblicze dyni.Dżem z dyni jest gęsty i kremowy. Jego smak warto przełamać orzeźwiającą, cytrusową nutą. Taki dżem będzie doskonały do pieczywa, naleśników czy do przekładania ciast. Jest całkiem prosty do przygotowania.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Choć w aptekach można kupić różne leki na przeziębienie, to nie ma jak domowe sposoby. Są o wiele tańsze od kupnych medykamentów i zwykle nie mają skutków ubocznych. Oto najlepszy domowy przepis na syrop z cebuli. Jesienią i zimą warto mieć go pod ręką. Nasze mamy i babcie często robiły syrop z cebuli, który skutecznie radził sobie z kaszlem. Czemu nie zrobić go dzisiaj? Jest to naprawdę proste, a syrop można stosować zarówno na kaszel mokry i suchy. Rozrzedza wydzielinę i działa wykrztuśnie, a tym samym ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych.Na syrop najlepiej jest przeznaczyć zwykłą, żółtą cebulę. Nie tylko dlatego, że jest najtańsza, ale też zawiera najwięcej cennych składników. Jest też soczysta, więc szybko robi się z niej syrop.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Niektórzy uważają, że dzień bez kawy to dzień stracony. Z pewnością chodzi im o energię i koncentrację, których ten napój dodaje. A wiecie, dlaczego warto dodać cynamon do kawy? Powodów jest kilka i nie chodzi tylko o smak.Kawa to najpopularniejszy napój na świecie. No oczywiście po wodzie, ale przed herbatą. Jest ceniona za smak, aromat, a także za właściwości pobudzające. Trudno bez niej rozpocząć dzień, ale przyjemnie ją też wypić po południu, aby dodać sobie energii. Większość osób kawę słodzi, ewentualnie wzbogaca mlekiem. Jednak warto też do niej dodać przyprawy. Zwłaszcza te korzenne, które doskonale harmonizują z jej smakiem. Oprócz niezwykłego aromatu, jaki pojawi się nad naparem, zyska on też przydatne właściwości. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kto z was ma ochotę na słodkie co nieco? Dziś proponujemy wam lekkie, waniliowe ciasto drożdżowe. Jest miękkie, puszyste i wilgotne. Czyli dokładnie takie, jakie powinno być. Jeśli chcecie, możecie dodać do niego owoce, ale samo też smakuje doskonale. Zwłaszcza z zimnym mlekiem.Receptur na ciasto drożdżowe jest wiele. Oczywiście w jego składzie zawsze jest mąka i drożdże, a także jajka i cukier. To jednak jakich proporcji składników użyjemy i jakie będą kolejne kroki przygotowania ciasta, wpływają na jego ostateczny wygląd, smak i konsystencję.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jesienią częściej niż zwykle kupujemy miód. Chcemy go mieć pod ręką, gdy złapie nas przeziębienie. Jednak by miód rzeczywiście zadziałał, musi być prawdziwy. Czy wiesz jak rozpoznać sztuczny miód?Miód pszczeli to prawdziwe źródło zdrowia. Miód nektarowy pszczoły produkują zbierając z kwiatów nektar i przy okazji wzbogacając go w enzymy trawienne i kwasy organiczne. Poza tym miód zawiera też cukry proste czyli glukozę i fruktozę oraz witaminy, sole mineralne, białka i olejki eteryczne. Wszystkie te składniki korzystnie działają na nasz organizm. Naturalny miód potrafi poradzić sobie z przeziębieniem, bo działa bakteriobójczo. Korzystnie wpływa też na układ krążenia, regulując ciśnienie krwi i chroniąc przed miażdżycą. Dodaje nam energii, ale potrafi też działać uspokajająco. Właściwości prozdrowotne wykazuje tylko miód pszczeli. Sztuczny, który jest otrzymywany w wyniku chemicznego rozkładu sacharozy na cukry proste, takich właściwości nie ma. Jest on tak naprawdę syropem cukrowym, do którego dodaje się barwniki, aromaty i esencje smakowe po to, by upodobnić go do miodu naturalnego.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smak owoców sezonowych może pozostać z nami na długo. Wystarczy, że przygotowujemy z nich pyszny dżem i poddamy go pasteryzacji. Zdradzamy jak utrwalić przetwory skutecznie i bez większego wysiłku.Pasteryzacja to metoda konserwacji produktów spożywczych w temperaturze od 75 do 100 stopni Celsjusza. Jej istotą jest poddawanie zamkniętych w słoikach produktów działaniu wysokiej temperatury, która utrwala smak i wartości odżywcze wyrobów. Pozwala przy tym zniszczyć drobnoustroje, przedłużając trwałość produktów. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Mirabelki to owoce nieco zapomniane. Zazwyczaj dziko rosną, więc są traktowane trochę jak chwast. A tymczasem śliwki te są bardzo smaczne, aromatyczne i zdrowe. Oto co można zrobić z dojrzałych mirabelek. Drzewka mirabelkowe są zwykle niewielkie, często mają postać krzewów. Coraz rzadziej można je spotkać w sadach, za to bez problemu znajdziesz je w parku, na bezdrożach czy gdzieś na uboczu. Zwykle opadają na ziemię i pozostają niezauważone lub nawet zdeptane. Tymczasem jest to rarytas na wyciągnięcie ręki, za który nie trzeba płacić. Choć czasami mirabelki można też kupić na targu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kogel-mogel królował na naszych stołach w latach 80-tych. Był przysmakiem dzieci, które nie miały tak jak dziś mnóstwa słodyczy na wyciągnięcie ręki. Ceniono go za słodki smak, puszystą konsystencję i pożywność. Zobacz jak zrobić kultowy kogel-mogel. Jajka i cukier. Oto dwa proste składniki, z których robi się ten pyszny deser. Podobny znany jest też we Włoszech pod nazwą zabajone. Najważniejsze, że aby przygotować kogel-mogel potrzeba tylko kilku minut.
Chcecie przygotować szybkie, smaczne i lekkie ciasto, które możecie zjeść bez obaw o to, że przybierzecie na wadze? Dietetyczny sernik jest tym, czego szukacie. Przedstawiamy recepturę, która składnie wasze serca i kubki smakowe.Nie ma chyba smaczniejszego ciasta niż sernik. Ten tradycyjny — przygotowany według sprawdzonego przepisu — przypadnie do gustu każdemu smakoszowi. Co jednak gdy chcemy zachować smukłą sylwetkę? Wtedy możemy sięgnąć po smaczne, a przy tym niskokaloryczne desery takie jak zdrowe pączki czy bezcukrowy sernik bez glutenu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Robienie przetworów na zimę nie jest tak popularne, jak kiedyś, bo wiele produktów można kupić. Jednak niektóre warto zrobić, bo nie znajdziesz ich w żadnym sklepie. Takie są na przykład buraki na zimę z przepisu siostry Anastazji. Smakują naprawdę obłędnie. Buraki są dostępne w zasadzie przez cały rok. I wydaje się, że nie ma potrzeby zamykania ich w słoiku. Jednak jesienią buraki są najwartościowsze i o wiele smaczniejsze niż zimą czy wiosną. Poza tym sałatka w słoiku to gotowiec do obiadu. Teraz poświęcisz na nie trochę czasu, ale potem w każdej chwili będziesz mogła po nie sięgnąć. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Domowej roboty śliwki w occie biją na głowę te kupne. Zwykle nie zawierają tak dużo octu i w ogóle smakują tak, jak lubisz. Podajemy wam prosty przepis na śliwki o occie. Będą doskonałe na przekąskę, jako dodatek do obiadu czy do sałatek. Idealne śliwki o occie powinny być twarde, chrupiące i mało octowe. Aby takie wyszły, musisz kupić twarde śliwki. Te zbyt dobrze dojrzałe i miękkie niestety nie nadają się na ten przetwór. Istotne jest też, by owoce były mięsiste, a nie zbyt soczyste. Chyba najlepiej do octu nadają się śliwki węgierki, bo dodatkowo dobrze odchodzą od pestki.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Surówka z marchewki to smaczny i zdrowy dodatek do obiadu. Pasuje do dań z mięs, drobiu i ryb. Możesz ją przygotować na kilka sposobów. Zobacz jak zrobić surówkę z marchewki, która będzie smakować jak z restauracji. Surówkę z marchewki znamy od dziecka. Najpierw podawano nam marchewkę wymieszaną ze startym jabłkiem, potem przyszła pora i na ostrzejsze połączenia. Niezależnie od tego, co dodamy do startej marchewki, otrzymamy jednak wartościową i smaczną surówkę. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pigwa sama w sobie nie jest zbyt smaczna, jednak po przetworzeniu jej na dżem, wyciąga się z niej wszystko, co dobre. Dżem jest łatwy i szybki w przygotowaniu. To również świetny sposób na dostarczanie dużej ilości witaminy C, z której słynie pigwa. Dżem z pigwy kojarzy się wielu osobom z jesienią, kiedy to najróżniejsze przetwory są z jej udziałem bardzo popularne. Nic dziwnego, w końcu ten owoc zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę A, a także magnez, fosfor, wapń, potas, żelazo i miedź.Samo zrobienie dżemu jest banalnie prostym procesem, który wymaga jedynie chwili cierpliwości i uwagi - masa owocowa, z uwagi na dużą zawartość cukru, łatwo się przypala. Dlatego ważne jest ciągłe mieszanie masy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dobrej jakości miód to gwarancja zawartości wielu pozytywnie wpływających na nasze zdrowie składników odżywczych. Na półkach sklepowych znaleźć możemy jednak różne produkty opatrzone tą nazwą. Podpowiadamy jak rozpoznać czy wybrany przez was produkt będzie spełniał.Wydobyty prosto z ula miód jest płynny, podobnie jak sztucznie tworzone produkty. Z czasem jednak może mętnieć i gęstnieć, a te z was, które rzadko po niego sięgają, mogą mieć wątpliwość, czy zawartość pokryta warstwą cukru jest jeszcze zdatna do spożycia. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gruszki są pysznymi owocami, którym należy się znacznie więcej uwagi. Dlatego prezentujemy przepis na doskonały dżem z gruszek, który pasuje do świeżego pieczywa czy naleśników. Gdy go spróbujesz, natychmiast będziesz chciał zjeść więcej. Dżem gruszkowy to nie tylko cudowny produkt o niebanalnym smaku - dzięki niemu nadprogramowe ilości owoców, które w innym wypadku zepsułyby się, mogą zostać dobrze spożytkowane. Co więcej, dżem po pasteryzacji jest w stanie wytrzymać na półce wiele miesięcy bez psucia się. W taki sposób zachowuje się smak lata na zimę, podczas której świeże owoce możemy jeść jedynie ze szklarni czy importu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Powidła śliwkowe to klasyka domowych przetworów. Robi się je prosto i bez większego nakładu pracy, więc nie ma co sięgać po kupne. Zwłaszcza że te własnoręcznie przygotowane zawsze są naturalne. Przedstawiamy wam babciny przepis na pyszne, śliwkowe powidła. Powidła można robić z różnych owoców, np. jabłek, gruszek, wiśni. Jednak te śliwkowe są chyba najsmaczniejsze. Tradycyjne powidła przygotowuje się bez dodatku cukru, długo gotując owoce, tak aby odparować jak najwięcej wody. Jeśli jednak owoce nie są wystarczająco słodkie powidła można dosłodzić. Najpopularniejsze są powidła ze śliwek węgierek. Śliwki te charakteryzują się dość wyraźnym smakiem i małą zawartością wody. Są więc wprost stworzone do powideł. Do smażenia najlepsze są dobrze dojrzałe owoce, bo zawierają dużo cukru. Wybieraj te z pomarszczoną skórką przy ogonku. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Znasz dereń? Rośnie w twoim ogrodzie lub gdzieś w pobliżu? Wiesz, jakie ma właściwości i jak wykorzystać w kuchni jego owoce? Podpowiemy ci co możesz przygotować z tych ciemno-czerwonych, niezwykle wartościowych owoców. Będzie zdrowo i smacznie. Owoce derenia mają niemal bordowy kolor i kształtem przypominają małe śliwki. Zaczynają dojrzewać w lipcu, ale z ich zerwaniem lepiej poczekać. Im bowiem bardziej dojrzałe, tym smaczniejsze. Najlepsze owoce to te miękkie, zebrane pod koniec lata. Charakteryzują się słodkawym, lekko cierpkim smakiem. Owoce derenia warto jednak przed przetworzeniem przemrozić lub zebrać je dopiero po pierwszych przymrozkach. Owoce derenia są wysoko cenione ze względu na ich właściwości prozdrowotne. Zawierają dużo żelaza, dlatego stosuje się je w leczeniu anemii. Ale są też bogate w potas, magnez, fosfor, wapń i cynk. Poza tym obfitują w witaminę C, P i beta-karoten. Duże znaczenie dla zdrowia mają też flawonoidy — barwniki o silnym działaniu przeciwutleniającym.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Choć gruszki są popularne niemal tak samo, jak jabłka, rzadko robi się z nich przetwory. Może nie każdy lubi gruszkowy dżem, ale marynowane smakują wyśmienicie. Podajemy wam przepis na idealne do mięs i serów gruszki w zalewie octowej. Koniecznie musicie go wypróbować. Gruszki w occie to już klasyka marnowanych przetworów. Te przygotowywane kiedyś, przez nasze babcie były jednak zwykle dość mocno octowe i nie każdemu smakowały. Teraz jako zalewę do nich robi się raczej delikatniejszą, słodszą marynatę.Do marynowania najlepiej przeznaczyć twardsze gruszki. To dlatego, że owoce wcześniej należy obgotować. W wyniku tej obróbki dobrze dojrzałe gruszki mogłyby się zacząć rozpadać i stracić apetyczny wygląd. Najlepiej sięgnij po dość twarde Konferencje.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Marzy ci się coś lekkiego na deser? To może ptasie mleczko? Nie kupione, ale zrobione własnoręcznie. Całkiem szybko i z prostych składników. Poznaj przepis na delikatne ciasto bez pieczenia, czyli ptasie mleczko. Jedząc dosłownie lekki deser mamy poczucie, że ma jakby mniej kalorii. I w sumie się zgadza, bo przecież powietrze tuczące nie jest. A gdy ciasto, tak jak nasze ptasie mleczko, składa się głównie z ubitej piany, to nasze oczy widzą dużo, a żołądek nie jest przesycony.Brzmi jak zapowiedź odchudzającego deseru? Może nie do końca tak jest, ale to delikatne jak obłok ciasto bez pieczenia z pewnością jest pyszne i rozpływa się w ustach. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dzika róża pięknie wygląda jak kwitnie i gdy dojrzewają jej owoce. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zarówno płatki, jak i owoce dzikiej róży nadają się na przetwory. I to bardzo wartościowe przetwory. Prezentujemy wyjątkowy przepis na dżem z dzikiej róży.Dzika róża rośnie zwykle w zaroślach i przydrożach. O tej porze roku łatwo ją dostrzec, bo ma czerwone owoce. Warto zrobić z nich przetwory, ponieważ są niezwykle bogate w witaminę C. Zawierają też witaminy z grupy B, witaminę A, E i K, a także flawonoidy i garbniki. Ten skład sprawia, że przetwory z owoców dzikiej róży świetnie sprawdzą się przy przeziębieniu, stanach zapalnych układu moczowego czy w wahaniach nastroju. Owoce dzikiej róży można wysuszyć i parzyć z nich herbatki. Idealnie nadają się też na konfiturę i dżem. Dziś chcielibyśmy was namówić do przygotowania tego ostatniego. Ma oryginalny smak i jest bardzo zdrowy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Śliwkowy sezon w pełni. Możesz się więc nimi nasycić, jedząc je na przekąskę oraz robiąc z nimi ciasta czy knedle. Jednak może też skusisz się na przygotowanie aromatycznej konfitury śliwkowej? Dodaj do niej trochę cynamonu, a poznasz nowe oblicze śliwkowych przetworów. Jeśli chcesz na dłużej zatrzymać smak i aromat pysznych śliwek, zamknij je w słoiku. Wcześniej przerób je na aromatyczną konfiturę. Czym się różni od klasycznych powideł? Tym, że dodajemy do niej trochę cukru i mielonego cynamonu. Smakuje niepowtarzalnie.Na konfiturę najlepiej przeznaczyć dobrze dojrzałe śliwki. Idealne są węgierki z lekko pomarszczoną skórką przy ogonku. Takie śliwki są słodkie i nie trzeba do nich dodawać dużo cukru. Są też pełne aromatu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: