Mało kto oprze się dobrze przyrządzonemu budyniowi. Warto zrobić go w domowym zaciszu. Sycący rarytas zawsze się uda, jeśli dno garnka posmarujecie odrobiną masła. Tłuszcz sprawi, że masa się nie przypali. Wypróbujcie ten patent koniecznie. Domowy budyń może stanowić zarówno pyszną bazę do kremu, jak i samodzielny deser. Pisaliśmy już co zrobić, by nie powstały w nim grudki. Przedstawialiśmy wam także recepturę na smaczne ciasto bez pieczenia wykorzystujące ten mleczny rarytas.Czas na sprawdzony patent, który pomoże wam uniknąć przypalenia deseru i zabezpieczy wasze garnki. Zapomnijcie o sprzątaniu i gotowych mieszankach z torebki. Ten budyń skradnie wasze serca.
Pysznie kremowe i delikatne, a przy tym zniewalająco pachnące — takie są naleśniki z budyniem. Ich przygotowanie nie wymaga wiele wysiłku, a efekt zachwyci niemalże każdego. Spróbujcie koniecznie. Naleśniki na słodko lubią nie tylko dzieci. Zdradzaliśmy wam już jak przygotować ten rarytas z dodatkiem owoców m.in. jabłek czy truskawek. Tym razem stawiamy na delikatny smak wanilii. Właśnie tę przyjemną nutę odnajdziecie w pysznym cieście, które zachwyci was swoją delikatnością. Skusicie się?
Tradycyjne racuchy, jakie wszyscy doskonale znamy, sporządza się zwykle na mleku oraz drożdżach - to one odpowiadają za charakterystyczny smak placuszków. Zamiast nich można wykorzystać kwaśny kefir i sodę oczyszczoną, co znacznie przyspiesza czas przygotowania racuchów. Nie trzeba bowiem czekać, aż ciasto wyrośnie, lecz można od razu zabrać się za smażenie. Aby racuchy mogły zostać uznane za sukces, muszą mieć puszyste wnętrze i chrupiącą skórkę, a ich smak musi zachwycać słodyczą i intensywnością. Co ciekawe wcale nie potrzeba do takich efektów mleka ani drożdży. Świetnymi zamiennikami są zupełnie inne produkty, które każdy z nas na co dzień trzyma w swojej kuchni - mowa oczywiście o sodzie oczyszczonej i kefirze. Soda pozwala uzyskać plackom wyrośnięcie, a kwaśny kefir aktywuje jej właściwości. Dodatkowo kwaśność nabiału stworzy przyjemny kontrast dla cukru pudru i jabłek.
Pasta kanapkowa nieodzownie łączy się śniadaniem, kiedy to wiele osób może przełknąć jedynie delikatne potrawy. Pasta "Awanturka" wykonana jest na bazie sera twarogowego, sardynek w zalewie z oleju oraz ogórków kiszonych. Słoność małych rybek w połączeniu z kwaśnością ogórków tworzy doskonały sposób na szybkie i smaczne śniadanie. Pasta kanapkowa "Awanturka" z początku może sprawiać wrażenie nietrafionego pomysłu - jak bowiem współpracować ma ze sobą ryba, biały ser oraz kiszonka? W praktyce okazuje się, że składniki wzajemnie się nie tylko "lubią", lecz również wzmacniają swoje właściwości smakowe. Pastę najlepiej rozsmarowywać na pieczywie pełnoziarnistym wypieczonym w większości z mąki razowej. Dzięki temu chleb nie zginie pod naporem silnego smaku pasty i także będzie wyczuwalny podczas jedzenia.
Ciasta z sera są jednymi z najbardziej popularnych wypieków. Nikt nie oprze się delikatnej masie z dodatkiem przyjemnie słodkiej bezy. Do wypieku dodajcie brzoskwinie, a sernik stanie się orzeźwiający. Wypróbujcie koniecznie ten wspaniały przepis. Wyjątkowe ciasta z bezową pianką są wysoko na liście faworytów u wielu smakoszy. Wystarczy wspomnieć wyborny sernik z rosą czy szarlotkę z tym delikatnym wykończeniem. Tym razem podpowiadamy jak z sernika uczynić naprawdę wyśmienity pokaz sztuki kulinarnej. Dodatek słodkich brzoskwiń doskonale uzupełni smak sera i jajecznego puchu.
W czasach PRL-u Polacy nie mieli łatwego dostępu do wielu produktów spożywczych, dlatego dużą popularnością cieszyła się wtedy tak zwana zupa "nic". Jest to słodka gęsta zupa mleczna z jajecznymi kluskami. Poniżej prezentujemy recepturę, dzięki której z łatwością przygotujesz to tradycyjne danie. Kultowe potrawy wywodzące się z PRL-u do dzisiaj wywołują wśród wielu z nas uczucie nostalgii i tęsknoty do dawnych lat. Jednym ze sposobów na częściowy powrót we wspomnieniach jest przygotowanie klasycznej zupy "nic", nazywanej również "zupą pływające wyspy". Tradycyjna wersja składa się z mleka, jajek, cukru oraz wanilii, więc bez żadnych problemów można odtworzyć ją w obecnych czasach. Dla dekoracji polecamy posypać wierzch deseru startą czekoladą oraz mielonym cynamonem.
Najzdrowszą wersją jajecznicy jest ta, w której białka są dobrze ścięte, a żółtka wciąż płynne. Przygotowanie potrawy w takiej postaci wymaga uważnego mieszania podczas smażenia. Zacznijcie od białka, a wszystko się uda. Jaja wbrew popularnej opinii o byciu niezdrowym produktem, mają pozytywny na nasz organizm. Wszystko dlatego, że żółtko stanowi doskonałe źródło witaminy E, karotenoidów, luteiny czy zeaksantyny. Składniki te pełnia istotną funkcję m.in. w utrzymaniu zdrowych oczu. Żeby w pełni skorzystać z jego dobrodziejstw, żółtko należy spożyć w postaci możliwie jak najbardziej płynnej. Dobrym wyborem będzie zatem zjedzenie jaja na miękko czy zrobienie delikatnie ściętej jajecznicy. Podpowiadamy jak przyrządzić ją tak, by wyciągnąć z niej jak najwięcej.
Placki ziemniaczane są rarytasem, po który sięga wielu smakoszy. Warto urozmaicić ich przyrządzanie i skusić się na słodką wersję klasyki. Przyrządza się ją z dodatkiem drożdży, które sprawiają, że placuszki stają się bardzo puszyste i wprost rozpływają się w ustach. Spróbujcie koniecznie.Klasyczne przepisy na placki ziemniaczane zakładają, że podamy je w wersji wytrawnej np. z sosem greckim czy gulaszem. Przygotowywany z drożdżami specjał zdecydowanie lepiej smakuje na słodko. Warto podać go z bitą śmietaną i świeżymi owocami. Smak zachwyci nawet najbardziej wybrednych.
Sernik krakowski jest smacznym tradycyjnym wypiekiem z bakaliami, który potrafi skraść niejedno serce. Charakterystyczny kształt i kratka zdobiąca jego wierzch, a nierzadko także lukier to inne wyróżniki tego deseru. Z przepisem Magdy Gessler na pewno się uda i uświetni nie jedno rodzinne spotkanie. Dzięki dodatkowi w postaci ubitych białek masa serowa będzie delikatna i bardziej puszysta. Receptury Magdy Gessler cieszą się sporą popularnością. Z pewnością próbowaliście już makowca czy naleśników przygotowywanych jej sposobem. Tym razem zdradzamy, jak kulinarna celebrytka przyrządza tradycyjny sernik krakowski. Zróbcie go, a zachwytom nie będzie końca.
Wzrost cen żywności niestety nie wyhamował wraz z początkiem nowego roku. Dwa pierwsze tygodnie stycznia to czas, w którym koszt wielu produktów w hurcie nadal wykazywał tendencję zwyżkową. Wszystko przez ograniczoną podaż i słabsze zbiory. Ta sytuacja przełożyła się na jeszcze większe koszty zakupów spożywczych. Jak podała Rzeczpospolita, z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach 2022 r. ceny w hurcie tylko rosły, czasami nawet wzrost był dwucyfrowy na przestrzeni tygodnia. Choć ceny masła się ustabilizowały, to coraz droższe są mięso, sery i olej. Analiza cen w sklepach nie jest optymistyczna.
Marzą wam się delikatne i puszyste naleśniki? Dodajcie do masy szklankę piwa. Zadziała ono podobnie do drożdży, sprawiając, że ciasto stanie się bardzo lekkie. Jednocześnie naleśniki będą miały subtelny posmak trunku, który idealnie dopasuje się do wielu wytrawnych nadzień. Koniecznie wypróbujcie tę recepturę. Podpowiadaliśmy wam już jak zrobić naleśniki na słodko — z dodatkiem serka homogenizowanego — oraz jak przyrządzić je, gdy mają stać się bazą do krokietów. Tym razem proponujemy zamienić wodę gazowaną na piwo. Alkohol podczas smażenia odparuje, a zawarte w nim bąbelki nadadzą naleśnikom niezwykłej lekkości. Skusicie się?
Czy potrafisz zrobić idealne ciasto na pierogi? Jeśli masz z tym problem, przetestuj przepis na maślankowe ciasto na pierogi bez jajek i wody. Będzie delikatne i elastyczne, czyli dokładnie takie jakie powinno być. Bez problemu da się formować i nie będzie się rozpadać w czasie gotowania.Ciasto na pierogi powinno być na tyle miękkie i elastyczne, by dało się łatwo formować i zlepiać. Musi być przy tym na tyle zwarte, by w czasie gotowania nie zmieniało kształtu i nie rozpadało się. Ponadto powinno być delikatne, by było smaczne. Jak więc je zrobić?Podstawowymi składnikami ciasta na pierogi jest mąka i woda. Woda musi być dobrze ciepła, wtedy skrobia z mąki dobrze się sklei, zapewniając ciastu odpowiednią lepkość. Jak się jednak okazuje, woda, podobnie jak i jajko, nie jest składnikiem niezbędnym. Można ją zastąpić, chociażby maślanką.
O poranku większość osób decyduje się na zrobienie śniadania zawierającego jajka - są pożywne, łatwe w obróbce i stosunkowo tanie. Jeśli chcesz raczyć się wyjątkowo puszystą jajecznicą, nie smaż jej na maśle czy oleju, a zamiast nich użyj mleka. Dzięki temu potrawa będzie lekka jak chmurka, a dodatkowo znacznie mniej kaloryczna. Jajecznica może przybrać wiele różnych form. Wszystko zależy od regionu świata, preferencji kulinarnych lokalnych mieszkańców, a także dostępu do określonych produktów spożywczych. Jeśli masz pod ręką mleko, możesz zabrać się za gotowanie pysznego śniadania. Klasyczna jajecznica smażona jest na tłuszczu, jednak taka metoda generuje bardzo dużo niepotrzebnych kalorii. Aby zacząć dzień od zdrowego posiłku, który dostarczy dużo energii i wartości odżywczych, przetestuj poniższą recepturę.
Jeśli lubicie serniki, ten z pewnością pokochacie. Wystarczy, że zamiast twarogu dodacie mieszankę dwóch aksamitnych serów, a sernik wyjdzie obłędnie kremowy. Poznajcie przepis na sernik baskijski. Zapewniamy, że jak raz przygotujecie ten niebiańsko kremowy deser, będziecie do niego często wracać. Sernik można przygotować na wiele sposobów. Jednak zawsze oczekujemy od niego, że będzie delikatny i kremowy. Taki sernik jest bowiem najsmaczniejszy i tak właśnie smakuje sernik baskijski. Oryginalnie robi się go z mocno słonego sera, dzięki czemu ma ciekawy, słodko-słony smak. My jednak użyjemy mniej słonego odpowiednika i połączymy go z serkiem mascarpone. Dzięki temu sernik ma bardziej wysublimowany smak i dosłownie rozpływa się w ustach.
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników kotletów. Macie do wyboru nie tylko schabowe i mielone. Możecie też przygotować kotlety z piersi kurczaka, które te najpopularniejsze biją na głowę. A to wszystko dzięki panierce z krakersów i jogurtu. Kotlety z kurczaka są soczyste, delikatne i pełne smaku.Jeśli często przyrządzasz rodzinie kotlety, możecie już być znudzeni ich smakiem. Czas coś z tym zrobić. Dlatego proponujemy sięgnąć po filet z kurczaka i przygotować z tego delikatnego mięsa niezwykłe kotlety. Ich niezwykłość będzie polegała na zaskakującej panierce, którą zrobimy z pokruszonych krakersów i jogurtu naturalnego.
Masz ochotę na warzywny obiad prosto z patelni? Przygotuj placki z selera i sera. Będą one konkurencją dla placków ziemniaczanych, bo są naprawdę smaczne i pożywne. Z pewnością urzekną cię też niepowtarzalnym smakiem. Podaje je najlepiej z sosem jogurtowo-czosnkowym. Sam seler wcześniej skrop odrobiną soku z cytryny, dzięki temu pozostanie kusząco biały.Seler korzeniowy zwykle stanowi tylko dodatek do zup. Niektórzy robią też z niego smaczną surówkę i w zasadzie na tym kończy się jego kariera w kuchni. Jednak to smaczne warzywo doskonale nadaje się też do zapiekania i smażenia. Dziś przygotujemy z wami niepowtarzalne, selerowe placki z dodatkiem sera. Doskonale sprawdzą się na bezmięsny obiad.
Wytrawne babeczki jajeczne są efektowną i pyszną formą śniadaniowych omletów. Wystarczy trochę warzyw - na przykład tych, które zostały z przygotowania sałatki — by śniadanie nabrało wyjątkowego charakteru. Ciepły posiłek tuż po obudzeniu będzie idealnym pomysłem na zimowy weekendowy poranek. Skusicie się? Zaletą tego pysznego pomysłu jest to, że do przygotowania babeczek można wykorzystać dowolne warzywa — zawsze wyjdzie pysznie. Zerknijcie zatem, co zostało wam w lodówce i zrobicie własną wersję tego przysmaku, poniższe składniki, traktując jako inspirację, albo od razu nastawcie się, że warzywa użyjecie do kolejnego posiłku. Z brokuła zrobicie tę pyszną jajecznicę, a papryka i cebula będą doskonałe jako składnik tostów na kolację. Dobrym pomysłem będzie też zrobienie podwójnej ilości tych pysznych zapiekanych jaj. Nic się nie zmarnuje.
Faworki są typową słodkością karnawałową. Robi się je z ciasta zbijanego i właśnie wybijaniu ciastka zawdzięczają niezwykłą kruchość. Dziś zdradzimy wam jednak, jak zrobić kruche faworki bez ubijania. Będzie przy nich mniej pracy, a efekt was zachwyci. Najsmaczniejsze faworki, to te, które rozpływają się w ustach, a tak naprawdę rozpadają się już po wzięciu w dłoń. Faworki powinny być bowiem kruche i delikatne. Efekt ten uzyskuje się dzięki długiemu wybijaniu ciasta wałkiem. Niektórych zniechęca ten etap przygotowania faworków, dlatego znaleźliśmy dla nich dobre rozwiązanie. Dziś proponujemy wam przygotowanie faworków w uproszczonej wersji. Ciasto tylko zagniata się, a potem wałkuje, formuje i smaży. Kruchość faworkom zapewnia dodatek śmietanki do ciasta, a także jego leżakowanie.
Ciepłe i pulchne racuchy na śniadanie? Z niezawodnym przepisem babci Marysi przygotujecie je w kilka chwil. Dodatek kefiru sprawi, że nie tylko ładnie urosną, ale też będą miały bardzo delikatną strukturę. Podajcie je z ulubionymi słodkimi dodatkami i cieszcie się ich pysznym smakiem. Smaczne racuchy możecie przyrządzić z dodatkiem maślanki. Cudownie smakują także wtedy, gdy dodamy do nich mlecznej czekolady. Tym razem proponujemy wam równie prostą, a jednocześnie sprawdzoną metodę przygotowania tych wspaniałych placków. Zamiast drożdży wykorzystamy kefir. Masa szybko urośnie i będzie niezwykle lekka. Spróbujcie konieczne.
Puszyste, elastyczne, a przy tym smaczne? Takie będą wasze naleśniki, jeśli do masy dodacie maślanki. Wystarczy jedna szklanka, by ciasto zachwyciło swoją konsystencją. Zawiniecie w nie bez problemu każde nadzienie. Wypróbujcie koniecznie. Naleśniki z tego przepisu wychodzą jędrne, a smaży się je naprawdę łatwo. Faszerowanie tez nie będzie sprawiało trudności. Mimo, że ciasto jest delikatne, pozostaje odporne na rozciąganie. Z łatwością przygotujecie je w swojej ulubionej wersji. Skusicie się?
Wielu smakoszy chciałoby uzyskać puszystą i delikatną jajecznicę. Niektórzy, by to osiągnąć, dodają do jajek wodę, mleko lub śmietanę. Efekt jest jednak przeciwny od zamierzonego i danie staje się gumowate. Jakich jeszcze błędów powinniśmy się wystrzegać? Przygotowanie jajecznicy, choć nie wydaje się skomplikowane, potrafi zaskoczyć. Często mimo, że korzystamy ze świeżych jaj, potrawa nie wychodzi taka, jak byśmy chcieli. Na ten stan wpływa wiele czynników. Przybliżamy najpopularniejsze z nich.
W weekend bardziej niż kiedy indziej mamy ochotę na coś słodkiego. Wolny czas sprawia, że lubimy sobie podogadzać. Jeśli więc zastanawiacie się, jaki łakoć przygotować, być może zainteresuje was nasz przepis. Proponujemy wam dzisiaj kultowy, najlepszy śmietanowiec bez pieczenia. Jest lekki, kolorowy i orzeźwiający. Śmietanowiec, czy jak niektórzy mówią galaretkowiec, to deser znany nie od dziś. Czasami można go nawet kupić w cukierni lub w sklepie spożywczym na wagę. Jednak bez problemu przygotujecie go w domu. Do jego zrobienia wystarczą cztery składniki. Prawda, że zapowiada się dobrze?
Jajka po turecku, czyli jajka w koszulce serwowane z wyrazistym jogurtem greckim i chrupiącym pieczywem, skradną wasze serca. To bogate w smaki i rozgrzewające śniadanie będzie idealne na leniwe poranki. Koniecznie spróbujcie tego pysznego połączenia. Podpowiadaliśmy wam już jak zrobić jajecznicę na parze i zdradzaliśmy sekret udanego omletu śniadaniowego. Tym razem proponujemy odświeżenie klasyki. W nowym przepisie kremowy jogurt grecki doprawiony świeżym czosnkiem i cytryną spotyka się z jajkami w koszulce, z których po przecięciu wypływa aksamitne żółtko. Nikt się temu nie oprze.
Karpatka jest smacznym, choć nieco pracochłonnym wypiekiem. Deser możemy przygotować ekspresowo, zastępując ciasto parzone dwoma opakowaniami gotowego ciasta francuskiego. Karpatka nadal będzie przyjemnie krucha, a krem wprost rozpłynie się w ustach. Spróbujcie jej koniecznie. Proponowaliśmy wam już wcześniej pyszny przepis na karpatkę od Jakuba Kuronia. Zdradzaliśmy też patenty na uzyskanie perfekcyjnego kształtu wypieku. Tym razem mamy dla was szybszą wersję znakomitego wypieku. I choć wykorzystamy w niej gotowe ciasto francuskie, gwarantujemy, że będzie równie pysznie.
Nie ma nic lepszego niż smaczne ciasto niewymagające pieczenia. Taki jest deser Orzechowa Dama. Kilka składników i odrobina cierpliwości, a was i waszych gości zachwycą orzechowe nuty oraz delikatne kremy, którymi przełożycie herbatniki. Spróbujcie koniecznie. Orzechowa Dama jest ciastem inspirowanym pysznym deserem bez pieczenia 3 bit, który też już kiedyś wam prezentowaliśmy. Łączy ono w sobie znakomity smak masy kajmakowej z delikatnością prażonych orzechów, budyniu i śmietanki. Skuście się na nie raz, a zapomnicie o orzechowcu.
Małgorzata Rozenek słynie z kontrowersyjnych poczynań. Tym razem pochwaliła się fanom, że dieta wegetariańska przynosi jej wiele korzyści. Internauci skrytykowali jej wypowiedź, zarzucając celebrytce hipokryzję. Czy słusznie? Wiemy już, że Perfekcyjna Pani Domu i jej rodzina od dłuższego czasu nie sięgają po mięso. Celebrytka postanowiła pójść dalej i we wpisie na swoim Instagramie zaczęła namawiać odbiorców do porzucenia spożywania produktów odzwierzęcych.
Mało kto jest w stanie oprzeć się smacznemu sernikowi. Przyrządzony według receptury siostry Anieli specjał posmakuje każdemu, kto go spróbuje. Delikatne czekoladowe ciasto w połączeniu z puszystą i aromatyczną masą serową skusi nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Dzieliliśmy się z wami przepisami na sernik od siostry Anastazji czy Ewy Wachowicz. Tym razem wracamy z niezawodną recepturą siostry Anieli. Jeżeli chcecie spróbować, jak pysznie smakuje waniliowy ser i czekoladowe ciasto kruche, ten przepis będzie dla was idealny.
Regionalne przysmaki nierzadko są wyjątkowo smacznymi kompozycjami, które zachwycą każdego smakosza. Tak jest i w przypadku tradycyjnego deseru podlaskiego — ciasta Marcinek. Warstwowe ciasto przekładane śmietanową masą uświetni każde spotkanie, a goście będą prosić o dokładki. Desery z bitą śmietaną — takie jak np. klasyczne waflowe rurki — wymagają co prawda dobrego jej ubicia, ale są niesamowicie smaczne. Marcinek to pochodzące z Podlasia ciasto warstwowe, które skradnie wasze serca. Tradycyjnie robi się je z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu warstw wypieczonej masy o grubości około dwóch milimetrów.