Makaron z białym serem jest wspominany przez starszych Polaków z prawdziwym rozrzewnieniem - dawniej potrawa była jedzona bardzo często. Dużą zaletą jest czas przygotowania, który trwa jedynie 10 minut. Podając makaron, pamiętaj o posypaniu go podprażoną bułką tartą, która wspaniale komponuje się z resztą składników. Makaron z serem zachwyca nie tylko krótkim czasem gotowania, lecz także możliwością podania go na wiele sposobów. Poza słodką wersją równie dużą popularnością cieszą się te ze skwarkami czy cebulową okrasą. Ważną zasadą, której warto trzymać się podczas korzystania z poniższego przepisu, jest kupienie sera o dużej zawartości tłuszczu. Dzięki temu ser lekko roztopi się na gorących kluskach i będzie jeszcze smaczniejszy.
Bywa niekiedy tak, że ułożone w lodówce produkty zakrywają ser żółty, który pod wpływem czasu starzeje się. Sucha kostka żółtego sera wcale nie nadaje się jedynie do wyrzucenia - można w łatwy sposób ją odświeżyć. Wystarczy zanurzyć ją na 30 minut w ciepłym mleku, a będzie jak nowa. Ser żółty to nieodłączny element diety większości Polaków. Najczęściej jedzony jest pod postacią plasterków - tak najwygodniej pasuje do kanapek, które towarzyszą nam w szkole czy pracy. Jeśli swój ser trzymasz głównie w kostkach i często zauważasz, że po kilku dniach stają się one twarde jak kamień, mamy dla ciebie doskonałe wieści. Znamy sposób, dzięki któremu ser będzie ponownie miękki i delikatny.
Mało który smakosz oprze się pysznemu sernikowi. Jeżeli ciasto przygotujemy na czekoladowym spodzie, będzie jeszcze lepszy. Koniecznie wypróbujcie przepis na sernik marmurkowy brownie. Zachwyci was wyglądem i delikatnością. Po pysznych przepisach na sernik Izaura i kultowy czarno-biały specjał od siostry Anieli przyszedł czas na kolejną pyszną recepturę łączącą to, co w sernikach i czekoladzie najlepsze. Spód brownie doskonale komponuje się z delikatną masą serową upstrzoną kleksami czekolady i z pewnością skusi każdego.
Ciasto jest najważniejszą częścią w pierogach. Co nam po pysznym farszu, jeśli wypłynie przez rozpadające się ciasto? Dlatego istotne jest, by ciasto było elastyczne, wytrzymałe i przy okazji przepyszne. Takie łatwo daje się formować i nie rozpada się przy gotowaniu. Jeśli chcecie uzyskać doskonały efekt, skorzystajcie z przepisu na maślankowe ciasto na pierogi. Do przygotowania ciasta na pierogi, tak naprawdę wystarczy mąka i woda. Można dodać do niego jajko i olej, ale nie jest to niezbędne. Jak się jednak okazuje, warto nieco zmodyfikować tradycyjny przepis na pierogi i zamiast wody dodać do niego maślankę. Dzięki temu powstanie bardziej elastyczne i wytrzymałe ciasto, które da się formować bez nadmiernego podsypywania mąką.
Gdy słyszysz „mięso mielone", zwyczajowo myślisz „kotlety". Tymczasem z mielonego mięsa można przygotować wiele innych, smacznych, a przede wszystkim lżejstrawnych potraw, niż smażone kotlety. Zobacz, jak zrobić delikatne pulpety w sosie koperkowym. Jesteśmy pewni, że posmakują całej twojej rodzinie. Mielone mięso zwykle kupujemy z przeznaczeniem na kotlety. Jednak, choć są one bardzo smaczne, to też dość ciężkie dla żołądka. Zamiast więc przygotowywać danie z patelni, sięgnij po rondelek lub garnek. Właśnie w nich ugotujesz delikatne pulpety. Co więcej, danie będzie też zawierało lekki sos, którym możesz polać ziemniaki, ryż czy kaszę.
Jajecznica uważana jest za potrawę, z której przygotowaniem każdy sobie poradzi. Mało kto jednak ma świadomość, jak niewiele dzieli jajecznicę zaledwie poprawną od wyśmienitej. Najczęściej popełnianym błędem jest wbijanie jajek bezpośrednio na patelnię. Dowiedzcie się, czego jeszcze warto się wystrzegać. Pisaliśmy już jak przyrządzić jajecznicę z płynnym żółtkiem. Zdradzaliśmy też patenty na jajecznicę na mleku. Tym razem skupimy się na najczęstszych błędach, jakie można popełnić podczas przygotowania tego dania. Okazuje się, że jest ich niemało.
Potrawy z PRL-u znów wracają do łask. Jedni chcą sobie przypomnieć smaki dzieciństwa, drudzy spróbować specjałów, które znają tylko z opowiadań. W czasach, gdy trudno było o prawdziwą czekoladę, pojawiały się jej namiastki. Jedną z nich był krem sułtański, czyli jeden z najpopularniejszych deserów tamtego okresu. A wiecie, jak zrobić krem sułtański?W czasach PRL-u krem sułtański oferowały wszystkie kawiarnie. Deser ten oczywiście można było też zrobić w domu, pod warunkiem, że zdobyło się rodzynki i kakao. Dziś na szczęście te produkty są do kupienia w każdym spożywczym. Możecie więc przyrządzić własnoręcznie ten słynny deser. W naszym materiale prezentujemy zdjęcie pochodzące z kanału born_in_the_prl na Instagramie.
Babcie są w kuchni prawdziwymi czarodziejkami. Z kilku prostych składników potrafią stworzyć coś smacznego i pożywnego. I takie są właśnie sodowe placuszki według babcinego przepisu, który wam zaraz podamy. Sprawdzą się na śniadanie, podwieczorek czy kolację. Polecany przez nas przepis na placki był i jest popularny na Kujawach. Placuszki te nazywane racuchami, sodziakami, byncami czy spuchlinami były jadane nie tylko na śniadanie i kolację, ale też na obiad. To dlatego, że są bardzo sycące.
Lubicie, gdy jajecznica jest puszysta i delikatnie kremowa? Przygotujcie ją z mlekiem. Dodatek tego płynu sprawi, że wyjdzie niesamowicie smaczna, a jej konsystencja zachwyci nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Podpowiadaliśmy wam już jak przygotować jajecznicę, korzystając z mikrofalówki i zdradzaliśmy jak ją wykonać bez dodatku tłuszczu. Tym razem mamy dla was niezawodny patent na uzyskanie niezwykle delikatnej jajecznicy na mleku. Wybierzcie jedną z metod i koniecznie spróbujcie.
Jak Tłusty Czwartek, to koniecznie trzeba zjeść pączka lub faworki. Jeśli lubicie te drugie, mamy dla was pyszną propozycję. Przygotujcie z nich mrowisko. Jak się je robi? Prezentujemy niezwykły przepis na tę słodkość, która jest w sam raz na Tłusty Czwartek. Mrowisko to przysmak wprost z Podlasia. Tak naprawdę są to faworki, które układa się w stos, posypuje makiem i rodzynkami i całość polewa strużkami płynnego miodu. Nie ma tu cukru pudru, ale faworki i tak są słodkie i przepyszne.W naszym materiale prezentujemy zdjęcie apetycznego mrowiska, pochodzące z filmiku na portalu kuchnialidla.
Większość z nas kupuje gotowy budyń w proszku, ponieważ uważa się, że jest znacznie prostszy w przygotowaniu. W praktyce domowa wersja wymaga niewiele więcej pracy. Jeśli masa, którą robisz od podstaw, jest za rzadka, mamy dla ciebie doskonałe rozwiązania. Wystarczy odrobina dodatkowej mąki ziemniaczanej, aby uzyskać idealną konsystencję budyniu. Domowy budyń zazwyczaj wychodzi o wiele smaczniejszy od sklepowego, ponieważ własnoręcznie można dobrać swoje ulubione składniki. Dodatkowo dokładnie wie się, z czego składa się gotowy deser i można mieć pewność, że nie ma w nim konserwantów ani chemii. Podczas gotowania budyniowej masy niektórzy mogą zauważyć, że jest ona za rzadka i brakuje jej do idealnej faktury. Na szczęście istnieją proste i skuteczne triki, które temu przeciwdziałają.
Osiągnięcie piekarniczego sukcesu i zrobienie kremowego, delikatnego sernika jest wbrew pozorom prostym zadaniem. Należy jednak stosować się do porad ekspertów, którzy na jego wypieku zjedli zęby. Jedną z najważniejszych jest zamiana klasycznego twarogu na serek kremowy wymieszany z mascarpone i ricottą - w taki sposób uzyskuje się oczekiwaną konsystencję. Sernik jest bez dwóch zdań jednym z najczęściej wypiekanych przez Polaków ciast w naszych kuchniach. Charakterystyczny smak, możliwość wrzucenia do niego najróżniejszych dodatków, a także liczne przepisy sprawiają, że ciężko się od niego oderwać i znudzić. Tradycyjnie sernik ma ciężką, delikatnie mączną fakturę, która jest efektem w głównej mierze wykorzystania białego twarogu. Sernik kremowy wymaga jednak użycia specjalnej mieszanki serów i całkowitego zrezygnowania z twarogu.
Choć w tłusty czwartek z pewnością bez problemu kupisz faworki i pączki, to jednak nie ma jak domowe. Można je jeść, jak tylko przestygną i zawierają wyłącznie, te składniki, które akceptujesz. Dziś podamy wam niezwykły przepis na faworki z dodatkiem waniliowego serka. Będą kruche i delikatne, idealne na tłusty czwartek. Idealne faworki, to kruche faworki. Powinny rozpadać się przy braniu w dłoń, a jedzone rozpływać się w ustach. Na ich kruchość wpływa dodatek żółtek, a także śmietany. Dziś zastąpimy jednak śmietanę serkiem homogenizowanym, który tym się różni od śmietany, że jest słodszy. Słodsze wyjdą też więc faworki, także nie musisz ich już mocno oprószać cukrem pudrem.
Żywność jest coraz droższa. Katarzyna Bosacka sprawdza ceny na bieżąco z widzami swojego kanału na YouTube EkoBosacka. Ostatnio przygotowała materiały, w których porównała koszt kostki masła w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Wnioski ją zaskoczyły. Katarzyna Bosacka, znana jest nie tylko z telewizyjnych programów, ale też ze swojego zaangażowania w edukację w zakresie zdrowego żywienia. Prowadząc swój kanał na YouTube — EkoBosacka — niejednokrotnie pomagała Polakom rozpoznać żywność dobrej jakości. W ostatnim czasie przygotowała szereg materiałów dotyczących rosnących cen produktów spożywczych. Wśród nich znalazło się porównanie cen masła w Wielkiej Brytanii i w naszym kraju. Rezultat nie jest optymistyczny.
Jeśli masz ochotę na wyjątkową przekąskę, proponujemy śledzie. Są zdrowe i smaczne. Sprawdź, jak zrobić delikatne śledzie w śmietanie. Ewa Wachowicz ma na nie prostą sztuczkę, dzięki której wychodzą miękkie i kruche. Wystarczy je tylko namoczyć.Śledzie królują na naszych stołach w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by to, co smaczne i zdrowe gościło na naszych stołach częściej. Zwłaszcza że przygotowanie śledzi jest bardzo proste. Dziś podamy wam sprawdzony przepis Ewy Wachowicz na śledzie w śmietanie. Wychodzą bardzo delikatne, dzięki temu, że wcześniej dziennikarka moczy je w mleku. Koniecznie przetestujcie jej recepturę.
Nie ma chyba smakosza, który odmówiłby kawałka delikatnego i puszystego ciasta drożdżowego. Najlepszy będzie, gdy zrobimy go z przepisu siostry Anastazji. Solidna porcja żółtek i drożdży sprawia, że wypiek zachwyca lekkością. Spróbujecie? Słodycze wykonane z przepisów siostry Anastazji zawsze wychodzą pyszne. Podpowiadaliśmy już jak zrobić szarlotkę czy migdałowiec. Tym razem zdradzamy sekret udanego ciasta drożdżowego. Będzie pyszne i niezwykle delikatne.
Skorupka jajka znowu pękła podczas gotowania? Następnym razem do wody wlejcie łyżeczkę soku z cytryny, a ustrzeżecie się przed tym problemem. Babciny sposób jest prosty i niezawodny. Sprawdźcie go koniecznie. Sok z cytryny ma w kuchni wiele zastosowań. Jest zarówno skutecznym środkiem do wyczyszczenia piekarnika, jak i doskonałym dodatkiem do biszkoptu, który podkreśla jego smak i sprawia, że wypiek staje się bardziej delikatny. Odrobina soku potrafi też ustrzec nas przed problemami podczas gotowania jaj.
Placki śniadaniowe muszą charakteryzować się dwiema cechami - konieczne jest, aby można było je przygotować w kilka chwil, a składniki do nich potrzebne powinny być łatwo dostępne. Dzisiaj prezentujemy przepis na placki jogurtowe z bananem. Dzięki zamianie zwykłego mleka na jogurt ciasto nabiera wielkiej delikatności i wilgotności. Placki śniadaniowe na bazie jogurtu wyróżniają się przede wszystkim delikatnością, które klasyczne racuchy lub placki ziemniaczane nie są w stanie uzyskać. Z kolei banan dba o odpowiedni smak i poziom słodyczy. Aby przyspieszyć proces gotowania, który o poranku nigdy nie powinien trwać zbyt długo, zamieniliśmy drożdże na proszek do pieczenia. Oszczędzenie nawet kilku dodatkowych minut pozwoli cieszyć ci się poranną kawą odrobinę dłużej.
Deser lekki niczym puch, który przygotujecie szybko i bez pieczenia? Niebiańska chmurka idealnie pasuje do tego opisu. Ciasto na bazie herbatników z pyszną, delikatnie owocową masą ze śmietany i mascarpone zachwyci wielu smakoszy. Spróbujcie koniecznie. Ciasta bez pieczenia są pyszne i efektowne. Wystarczy wspomnieć smakowitą Orzechową damę oraz doskonały śmietanowiec, na które przepisy już wam zdradzaliśmy. Tym razem podpowiemy jak zrobić deser, który łączy w sobie orzeźwiającą słodycz owoców, delikatność śmietany i serka oraz chrupiące ciasteczka. Skusicie się?
Delikatne i lekkie naleśniki są marzeniem wielu smakoszy. Ich przygotowanie wcale nie jest trudne. Wystarczy, że po połączeniu składników, odstawimy ciasto na pół godziny. Po tym czasie wystarczy delikatnie rozcieńczyć je wodą, by uzyskać idealną konsystencję. Wypróbujcie ten patent koniecznie. Sekretem udanego ciasta naleśnikowego jest sposób jego przyrządzenia. Odstawienie go po zmieszaniu wszystkich składników sprawi, że zawarty w mące gluten zacznie pracować, a masa nieco zgęstnieje. Możliwe nawet, że za bardzo — wtedy dobrze jest dodać trochę wody.
Znudziły wam się klasyczne racuchy? A może nie wiecie co zrobić z kefirem i serem, który leży w waszej lodowce? Przepis Strzelczyka pomoże wam rozwiązać te problemy. Jego placki twarogowe z kefirem z pewnością przypadną wam do gustu.Niedawno zdradzaliśmy wam przepis Strzelczyka na pyszne pączki serowe. Tym razem zdradzamy, jak kucharz przygotowuje placki twarogowe. Dodatek kefiru, który stosuje, sprawia, że wychodzą one niezwykle delikatne. Musicie ich spróbować.
Początek tygodnia oznacza tylko jedno — nowe promocje w marketach. Biedronka przygotowała kolejne atrakcyjne zniżki. W dobrej cenie kupimy m.in. paprykę, mąkę czy słodycze dla naszych bliskich. Sprawdźcie, na czym jeszcze zaoszczędzicie tym razem. Ten tydzień otwierają Walentynki i trudno oprzeć się wrażeniu, że sieć przecenił właśnie te produkty, które pomogą nam zaplanować smaczną kolację dla dwojga, a przy okazji wybrać słodki upominek czy kupić świeże kwiaty.
Zastanawiasz się jaki lekki deser przygotować na weekend? Może śmietanowiec z galaretką? Jest wyborny, a nie wymaga pieczenia. Zawiera niewiele tłuszczu, a więc nie jest zbyt kaloryczny. Kochają go dzieci, bo jest kolorowy, wilgotny i delikatny. Jednak dorośli też nie potrafią go sobie odmówić. Śmietanowiec to deser, który znamy z dawnych lat. Jednak czasem warto wrócić to tego, co było po prostu smaczne. Przy tym łakociu nie ma dużo pracy, trzeba jednak trochę poczekać, by dobrze stężał. Zrób więc go teraz, a za kilka godzin będzie gotowy do jedzenia.
Doskonały sernik z owocami bez pieczenia? Ania Starmach ma sprawdzony przepis na taki deser. Wystarczy kilka składników i wolne popołudnie, by cieszyć się pysznym smakiem serka z morelami. Nie zapomnijcie tylko o biszkoptach. Skusicie się?Ania Starmach słynie z przyrządzania pysznych potraw, także deserów. Wystarczy wspomnieć jej doskonały przepis na brownie i prostą recepturę na wyśmienitą szarlotkę. Tym razem zdradzamy świetny sposób na sernik bez pieczenia, który zachwyci każdego amatora tych słodkich specjałów.
Jajka sadzone z piekarnika, inaczej cloud egg, czyli jajko chmurka, to doskonały pomysł na śniadanie, obiad lub kolację. Jajka smakują doskonale, a wyglądem przypominają lekką, puszystą chmurkę. Poznaj przepis na jajka sadzone z piekarnika.Jajka sadzone z piekarnika to pomysł na jajka w zupełnie nowej odsłonie. Cloud egg wygląda rewelacyjnie, a smakuje jeszcze lepiej. Jajka przygotowane w ten sposób położysz na kanapkę, podasz z kaszą, ziemniakami, fasolą, ryżem, szparagami. Jajka będą pasować do każdego dodatku.Przepis na jajka sadzone z piekarnika jest przepisem podstawowym, możesz urozmaicić go o tarty parmezan, pokrojoną w kostkę szynkę lub wędzony, podsmażony boczek. Dodatki włóż na piankę białkową w tym samym momencie, co żółtko, aby delikatnie się zapiekły.Jajko chmurka to również świetny pomysł na przekonanie małego niejadka do jedzenia jajek. Jeśli Twoja pociecha nie lubi jajek, podaj mu jajko na chmurce z jego ulubionymi dodatkami. Jeśli szukasz pomysłów na podanie jajek- w tym artykule poznasz 7 ciekawych sposobów na jajka sadzone na pyszne i pożywne śniadanie, obiad i kolację.
Puszyste racuchy przygotowane bez dodatku drożdży? To możliwe. Wystarczy, że dobrze ubijemy jajka z cukrem, a masa będzie tak lekka, jak gdybyśmy użyli tego tradycyjnego składnika. Sprawdźcie koniecznie rewelacyjny przepis. Dzieliliśmy się już z wami sposobem na racuchy bez dodatku jaj. Pisaliśmy też jak przyrządzić je w wersji wytrawnej z kiełbasą. Tym razem na tapet bierzemy recepturę bez drożdży. Dzięki dobremu ubiciu jajek nie będą potrzebne, by uzyskać wyjątkowo puszyste racuchy.
Gorąca czekolada była niegdyś największym marzeniem każdego dziecka, dlatego dzisiaj pijąc ją, można powrócić do dawnych czasów. Poniżej prezentujemy przepis na czekoladę do picia z karmelem oraz solą. Odrobina przyprawy znacznie wzmocni słodki smak czekolady i karmelu i poprawi doznania. Udana gorąca czekolada wyróżnia się dwiema cechami. Po pierwsze jest gęsta i kremowa, a po drugie jej smak jest intensywny i złożony. Aby uzyskać taki produkt, warto korzystać ze składników najlepszej jakości. Dla złagodzenia gorzkości czekolady deserowej, w przepisie połączona ona została z czekoladą mleczną. Dzięki temu napój uzyska równowagę, której często brakuje gotowym czekoladom do picia ze sklepów.
Istnieje przekonanie, że jajko, które ma dwa żółtka, pochodzi od kury, którą faszerowano antybiotykami. Czy jednak jest tak naprawdę? Wyjaśniamy, skąd się biorą tajemnicze jaja, z dodatkowym żółtkiem i czy można je spożywać. Żółtko bogate jest w wiele cennych składników odżywczych m.in. wapń, żelazo, oraz witaminę A czy E, które wpływają na szereg procesów w ludzkim organizmie. Co ciekawe, jest ono również cennym źródłem białka zwierzęcego. W tej części jaja znajdziemy go nawet więcej niż w jasnym fragmencie.