Sandacz jest wyjątkowo szlachetną rybą, która jednak nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Ryba ta ma delikatne białe mięso podobne do dorsza, charakteryzuje się niewielką zawartością tłuszczu i dużą ilością białka. Jest doskonałym sposobem na wprowadzenie do diety korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.Sandacz na polskich stołach nie pojawia się za często. Gdy myślimy o rybach, częściej wybieramy smacznego i popularnego łososia, który uważany jest za idealne źródło zdrowych tłuszczy. W praktyce sandacz jest znacznie lepszy. Poza wartościami odżywczymi sandacz ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Można go przygotować na wiele różnych sposobów, w zależności od naszych preferencji kulinarnych czy okazji. Dlatego zawsze warto mieć, choć kilka zamrożonych w zamrażalniku filetów.
Pasta na kanapki z makreli i ogórka kiszonego jest dodatkiem, któremu mało kto będzie w stanie się oprzeć. Bardzo intensywny rybny smak z nutami dymu jest w paście kontrowany przez orzeźwiającego kwaśnego kiszonego ogórka. Wystarczy nałożyć grubą warstwę pasty na swoje ulubione pieczywo i pyszna, a zarazem sycąca przekąska jest gotowa. Pasta kanapkowa nieraz ratuje przed wizją głodowania przez cały dzień. Rano mało kto ma bowiem czas na gotowanie, dlatego zawsze warto mieć pod ręką porcję pasty - w mniej niż kilka minut można mieć gotowe śniadanie czy kolację dzięki niej. Aby pasta uzyskała gładką i kremową konsystencję, w przepisie używamy majonezu. Ten składnik jest jednak bardzo kaloryczny, więc jeśli dbasz o linię bądź nie chcesz spożywać tak tłustych potraw, zamień majonez na zwykły jogurt naturalny lub jogurt grecki. Zawierają znacznie mniej tłuszczu i są znacznie lżejsze dla żołądka.
Pasty kanapkowe są szybkim w przygotowaniu i niezwykle wygodnym dodatkiem do chleba czy bułeczek. Dzięki nim w kilka chwil przygotujecie sycące śniadanie czy smaczną kolację. Połączcie serek z tuńczykiem i jajkami, a gwarantujemy, że zjecie więcej kanapek niż zazwyczaj. Zdradzaliśmy wam ostatnio pyszną recepturę na smarowidło z serka i suszonych pomidorów. Na naszej stronie znajdziecie także recepturę na smaczny smalczyk wegetariański. Tym razem proponujemy smaczne połączenie białego serka, jajek i tuńczyka. Ta klasyczna pasta, którą wielu smakoszy darzy sentymentem, posmakuje każdemu, kto jej spróbuje.
Marynowane śledzie są wspaniałą przystawką, która doskonale sprawdzi się na karnawałowym przyjęciu. Przygotujcie je po turecku — czyli w papryce i pomidorach — a smak zachwyci każdego, kto ich spróbuje. Zdradzaliśmy wam już przepis na śledzie po sułtańsku czy proste śledziki z cebulką i rodzynkami. Tym razem proponujemy, by do pysznej ryby dodać prostego sosu paprykowo-pomidorowego. Doprawione warzywa będą dobrze komponowały się z delikatnością śledzia. Nie możecie tego przegapić.
Ryby należą do jednych z najzdrowszych produktów spożywczych. Najwartościowsze są tłuste ryby morskie i właśnie do takich należy makrela. W naszych sklepach bez problemu można kupić ją wędzoną, rzadziej świeżą. A jakie korzyści daje nam jedzenie makreli? Jest ich naprawdę dużo.Ryby goszczą na naszych stołach znacznie rzadziej niż mięso. A to błąd, bo są od mięsa zdrowsze i wartościowsze. Ryby mogą stanowić doskonałe urozmaicenie codziennej diety. Świetnie nadają się do pieczenia i smażenia i w takiej postaci można je podać na obiad. Natomiast ryby wędzone, solone czy z puszki doskonale pasują na śniadanie, kolację czy przekąskę. Jeśli chodzi o makrelę, jest ona u nas jedną z najłatwiej dostępnych ryb. Choć poławiana jest w Morzu Północnym i Morzu Czarnym, bez problemu można ją kupić w każdym sklepie spożywczym. Zwykle jest to makrela wędzona, choć można też czasami dostać świeżą.
Ryby są istotnym elementem diety. Na naszych stołach często pojawia się mintaj. Czy jednak jest to dobry wybór? Przyglądamy się korzyściom płynącym z włączenia go do diety. Będziecie zaskoczeni. Pisaliśmy już, po jakie ryby z rzek i jezior warto sięgać. Podpowiadaliśmy też jak sprawnie rozmrażać rybne filety. Tym razem przygotowaliśmy krótki poradnik na temat ryby, którą kupić jest równie łatwo co dorsza, pstrąga, łososia czy śledzia — mintaja. Sprawdźcie, dlaczego warto zwrócić na niego szczególną uwagę.
Pasta do kanapek to kolejny pyszny składnik idealnego śniadania, a jedną z jej najlepszych wersji jest pasta z makreli i twarogu. Taka kompozycja gwarantuje idealny smak, wspaniały aromat oraz kremową konsystencję. Najlepiej smarować nią świeże i delikatne pieczywo, aby nie zaburzyć delikatnej harmonii smaków. Pasta kanapkowa z makreli i twarogu przygotowana własnoręcznie nie ma sobie równych. Oczywiście można zdobyć ją w sklepie, jednak kupna pasta nie ma ani najlepszej jakości, ani ceny. Zrobienie jej samemu gwarantuje z kolei, że dokładnie wiadomo, co znajduje się w jej składzie. Niektórym dużo problemów sprawiają zwykłą kanapki z wędliną i serem, warto więc wprowadzić nieco urozmaicenia do codziennej diety i zaskoczyć ich pastą. Taka niespodzianka zostanie z pewnością pozytywnie odebrana. Pamiętaj, aby użyć dobrej makreli - to od niej wszak zależy większość smaku.
Śledzie w oleju poza samym Bożym Narodzeniem doskonale sprawdzają się również na Sylwestra, kiedy tłuste potrawy są bardzo często jedzone. Aby ryba miała najlepszy smak, należy użyć oleju lnianego. Dzięki niemu mięso śledzia staje się bardzo delikatne i wręcz rozpływa się w ustach. Poniżej zdradzamy przepis, dzięki któremu już zawsze przygotujesz je w doskonałym stylu. Śledzie w oleju najczęściej sporządzane są na bazie oleju rzepakowego. To dobry wybór, ponieważ olej ten ma neutralny smak, jest tani oraz łatwo dostępny. Znacznie smaczniejszą opcją są jednak śledzie zalane olejem lnianym - w taki sposób robi je Anna Starmach. Olej lniany nie tylko dodaje daniu swojego delikatnego orzechowego aromatu, lecz także korzystnie wpływa na fakturę samej ryby. Płaty śledziowe stają się za jego sprawą nadzwyczaj delikatne, przez co podczas jedzenia w ustach rozpływają się. Olej ten jest także wyjątkowo zdrowy - zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia.
Kotlety z karpia Karola Okrasy to pomysł na wyśmienite, rybne kotlety w nieco innym wydaniu. Majeranek i suszona żurawina sprawią, że kotlety błyskawicznie znikną z talerzy. Sprawdź, jak przygotować kotlety z karpia Karola Okrasy.Kotlety rybne to tradycyjna potrawa wigilijna, którą przygotowuję nie tylko w święta. Słodki karp doprawiony solą, pieprzem, majerankiem i suszoną żurawiną smakuje wybornie i dlatego też często pojawia się na moim stole, kiedy mam ochotę na lekki, rybny obiad. Kotlety smaż na mocno rozgrzanym oleju roślinnym lub maśle klarowanym, dzięki czemu panierka nie przyklei się do patelni. Kotlety możesz przygotować z surowej ryby lub wykorzystać karpia, który został z poprzedniego obiadu. Karp jest rybą słodkowodną o niezwykłym smaku, jednak nie każdy jest jego zwolennikiem. Jeśli chcesz pozbyć się "mułowego" posmaku, przed mieleniem namocz surowego karpia w 2 szklankach mleka z dodatkiem 2 łyżeczek wody i odstaw na kilka godzin.Z karpia przygotujesz również pyszną galaretę. Tu poznasz przepis na karpia w galarecie z warzywami i zielonym groszkiem.
Zupa rybna z łososia to pomysł na szybką i prostą zupę, którą ugotujesz na bulionie warzywnym. Zupa ma świetny smak z wyczuwalną nutą kopru, śmietany i cytryny. Delikatny łosoś gotowany w wywarze jest niezwykle aromatyczny i rozpływa się w ustach. Poznaj przepis na zupę rybną z łososia.Zupy rybne są pyszne, jednak ich przygotowanie zajmuje zwykle wiele czasu i jest dość kłopotliwe. Musimy ugotować bulion na rybich resztach, łbach i ogonach, przecedzać, gotować kolejny raz. Zupę rybną z łososia ugotujesz wyłącznie na wywarze warzywnym, możesz wykorzystać także rosół.Zupa rybna z łososia to jedna z delikatniejszych zup rybnych, jest lekko słodka, niezwykle aromatyczna i smaczna. Łosoś doprawiony liściem laurowym, zielem angielskim, koperkiem, śmietaną i cytryną nabiera genialnego smaku, a gotowany w bulionie jest tak delikatny, że aż rozpływa się w ustach. Zupa z łososia i dorsza to moje ulubione zupy rybne. Są proste w przygotowaniu i niezwykle aromatyczne. Tu poznasz przepis na pyszną zupę rybną z dorsza, idealną w chłodne, zimowe dni.
Łosoś jest rybą, po którą chętnie sięgamy przy okazji świąt i uroczystości. Cieszy się powodzeniem, bo jej delikatne mięso nie ma ości i jest bardzo soczyste. Problem pojawia się, jednak gdy upieczoną rybę odgrzewamy. Zobacz, jaki najgorszy błąd popełniamy przy podgrzewaniu łososia. Przez niego ryba jest sucha i niesmaczna. Każda potrawa jest niewątpliwie najsmaczniejsza od razu po przyrządzeniu. Zachowuje wtedy pełny smak i aromat. Czasami jednak zdarza się, że czegoś przygotujemy za dużo. Pozostałe porcje potrawy odgrzewamy następnego dnia, bo przecież wciąż są świeże i smaczne. Jak się okazuje, przy odgrzewaniu możemy popełnić błąd, który sprawi, że danie straci swą soczystość. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku łososia i innych ryb. Ich mięso jest bowiem delikatne i nie znosi przegrzania. Wtedy traci soki, a białko mięsa zbyt mocno się ścina.
Śledzie na słodko są miłą odmianą od ryb w wyrazistych marynatach i pełnych charakteru sosach na bazie majonezu. Karmelizowana cebulka doskonale łączy się ze smakiem rodzynek i daktyli. Razem tworzą wyjątkowe trio, które przyjemnie kontrastuje z lekko słonym mięsem. Spróbujcie koniecznie. Wielu już było u nas pomysłów na śledzie. Niektóre z nich takie jak sałatka warstwowa czy śledź curry zrobią furorę na imprezach. Słodka wersja tej ryby również sprawdzi się na spotkania w gronie znajomych. Goście będą prosić o dokładkę.
Jeśli zostało ci trochę wigilijnego karpia, mamy dla ciebie smaczną propozycję. Przygotuj paprykarz z karpia według przepisu Ewy Wachowicz. W ten sposób nadasz rybie drugie życie i zamienisz ją w zupełnie nowe, pyszne danie. Koniecznie wykorzystaj ten pomysł, a będziesz do niego wracać.Smażony karp wigilijny to pyszne danie. Jednak najlepiej smakuje, gdy jest świeżo przyrządzony. A, że w czasie wieczerzy mamy suto zastawiony stół, wiele potraw zostaje. Co więc zrobić z nadmiarem ryby, by nic się nie zmarnowało? Ewa Wachowicz ma na nią pyszny sposób. Przygotowuje z karpia doskonały paprykarz, który jest idealny do smarowania pieczywa. Ta pasta świetnie smakuje podana na ciepło i na zimno.
Karp jeszcze w wielu domach pojawia się na świątecznym stole. Nierzadko przygotowujemy go w zbyt dużej ilości. Nadmiar świątecznego jedzenia zwykle można zamrozić. Okazuje się, że jeśli usuniemy z ryby panierkę, przechowanie jej w chłodzie również będzie możliwe. Po świątecznej wieczerzy często zostaje sporo jedzenia. W kolejnych dniach staramy się dojeść ulubione potrawy. Nie zawsze jednak się to udaje. Podpowiadaliśmy wam już, jak długo można przechowywać tradycyjne dania i wyjaśnialiśmy, dlaczego lepiej nie trzymać ich na balkonie. Teraz radzimy jak poradzić sobie z wigilijnym karpiem.
Sałatka śledziowa to klasyka, którą zawsze można znaleźć na stole podczas świąt Bożego Narodzenia. Wersji tej potrawy jest wyjątkowo dużo i czasem ciężko się na którąś zdecydować. Poniżej zdradzamy przepis na sałatkę śledziową z jabłkiem i ogórkiem, co nadaje całości chrupkości i orzeźwienia. Sałatka śledziowa jest jednym z najprostszych sposobów przygotowania śledzi do świąt. Nie ma bowiem potrzeby żadnego marynowania czy gotowania - konieczne jest jedynie krojenie wszystkich składników. Jeśli chcesz, żeby sałatka miała delikatniejszy smak, a same śledzie wręcz rozpływały się w ustach, zamiast zwykłych płatów kup matiasy. Matias jest młodym śledziem, który zarówno w smaku, jak i teksturze jest wyjątkowo łagodny.
Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy z różnic między śledziami i matiasami. Często w ferworze świątecznych przygotowań sięgamy po to, co znajdziemy w sklepie. Tymczasem różnica między tymi produktami jest kolosalna. Nie z każdych śledzi przyrządzimy pyszną sałatkę poznańską. Część z nich nie sprawdzi się tez do zrobienia śledzia pod pierzynką. Przed zakupem ryby do przygotowania świątecznych potraw warto poczytać, czym się charakteryzują wybrane przez nas produkty. W ten sposób unikniemy błędów w sztuce kulinarnej.
Wigilijna kolacja już gotowa? Sprawdźcie jakie dania jada się w innych częściach Polski. Na południu kraju podaje się na przykład chleb z czosnkiem. Innym nietypowym zwyczajem jest też spożywanie opłatka z miodem kultywowane do dziś na Podhalu czy Lubelszczyźnie.W wielu rejonach wspomniane już dwa specjały pojawiały się równocześnie i to one — nie pierwsza gwiazdka — były sygnałem do startu uroczystej kolacji. Chleb pojawiał się na wigilijnych stołach z intencją, by nie zabrakło go również w kolejnym roku.Etnografowie przypuszczają też, że jabłko, które pojawiało się na wieczerzy, było symbolem stworzenia świata. Niektórzy są zdania, że to ono zapoczątkowało zwyczaj dzielenia się i po prostu zostało wyparte przez opłatek. Czym jeszcze zaskakują Polacy z różnych stron?
W wielu domach karp mimo wszystko zagości na stole wigilijnym. Jeśli uda wam się zrobić zbyt dużo porcji, pamiętajcie, że danie możecie odgrzać następnego dnia. Podpowiadamy jak zrobić to szybko i tak, aby zachowało, jak najwięcej smaku. Karp nie kosztował w tym roku mało. Warto zadbać o to, by — jeśli jakimś cudem udało nam się go znów zrobić zbyt dużo — nie zmarnować ani kęsa. Jeśli przyrządziliśmy go dobrze, odgrzewanie nie powinno zaszkodzić panierce. Sprawdźcie jak skutecznie podgrzać tę potrawę.
Świąteczne cateringi oferowane są przez wiele lokali. Proponuje je również Magda Gessler. YouTuber "Sprawdzam Jak" postanowił zrecenzować danie gwiazdy Kuchennych Rewolucji. Czy coś go zaskoczyło? Jakie danie uznał za najsmaczniejsze? Niektórzy nie wyobrażają sobie zamawiania świątecznych dań. Może wynikać to z obaw o jakość potraw czy ich smak. Nierzadko powodem takiej decyzji są też koszty. Za wigilijne potrawy Magdy Gessler nie płaci się mało. Czy są warte swojej ceny? Prowadzący kanał "Sprawdzam Jak" podzielił się swoją opinią na ich temat.
Karp jest obowiązkowym elementem wigilijnej kolacji dla wielu smakoszy. W tym roku ceny tego wyrobu osiągają jednak zatrważającą wysokość. W Warszawie za kilogram filetu z tej ryby zapłacimy nawet 65 złotych. O cenach tak niskich, jak na zdjęciu do tego artykułu, możemy w tym roku zapomnieć. Tyle karpie kosztowały przed pandemią. Teraz przyjdzie nam za nie zapłacić o wiele więcej. Być może ten fakt stanie się początkiem końca peerelowskiej tradycji jedzenia tej ryby.
Wigilijne dania ze śledziami są cenione przez wielu smakoszy. Namaczanie ryby to proces czasochłonny, lecz znacząco podnoszący walory smakowe tych potraw. Podpowiadamy jak przeprowadzić ten proces tak, aby rezultaty zachwyciły nawet najbardziej wybrednych gości.Przygotowanie potrawy ze śledzi wymaga zazwyczaj nieco pracy jeszcze przed rozpoczęciem mieszania składników. Chcąc zrobić śledzie w jogurcie czy z sosem porowym, musimy się liczyć z tym, że niestety spędzimy w kuchni parę chwil, płucząc rybę z soli.
Ryba po grecku jest bardzo ważną świąteczną potrawą, której brak na wigilijnym stole może być dużą stratą. Wiele osób zastanawia się, jaka ryba jest najlepsza do przygotowania tego dania. Polecamy wybierać zawsze chude gatunki ryb, ponieważ całość duszona jest z dużą ilością tłuszczu - dodatkowy tłuszcz z mięsa nie jest już potrzebny. Ryba po grecku, choć tak naprawdę z samą Grecją nie ma nic wspólnego poza nazwą, jest typowo polską potrawą. Zwykle podaje się ją w czasie świąt Bożego Narodzenia, choć niektórzy lubią ją tak bardzo, że sporządzają ją bez żadnej okazji. Zagadnieniem sprawiającym dużo kłopotu kucharzom amatorom jest odpowiedni dobór rodzaju ryby, którą pokrywa się duszonymi warzywami. Jeśli więc nie jesteś pewien i cały czas nie kupiłeś żadnej ryby, niżej zdradzamy, jaki wybór jest najlepszy i najsmaczniejszy.
Smażenie ryb zazwyczaj wiąże się z charakterystycznym zapachem rozchodzącym się po całej kuchni. Jeżeli nie mamy okapu — nic straconego. Istnieje kilka domowych sposobów na to, by powietrze było przyjemne w odbiorze. Planując przyrządzanie dań na patelni, warto zawczasu zapewnić sobie warunki, dzięki którym wykonanie ich będzie niej uciążliwe. Rybę można namoczyć w soku z cytryny, co nie tylko sprawi, że mniejsze ości znikną, ale też zmniejszy intensywność zapachu.
Śledzie obok karpia są bardzo ważną częścią wigilijnego menu, dlatego warto znać wiele przepisów na ich przygotowanie. Jednym z nich może być pyszny tatar, który stanowi idealną przekąskę. Podając takie danie do stołu można mieć pewność, że goście będą mieli co jeść przez całą biesiadę. Niżej zdradzamy krok po kroku jak wykonać tatara ze śledzia. Klasycznie tatar robiony jest z surowego mięsa wołowego, typowo polędwicy lub ligawy, które sieka się na drobną kostkę i miesza z dodatkami, jak kapary, cebula, żółtko, musztarda czy marynowanymi grzybkami. Tym razem prezentujemy inną, świąteczną wersję. Tatar ze śledzia jest prostym sposobem na innowacyjne podanie tej, wydawałoby się, zwykłej ryby. Do tatara można wrzucić wiele składników, lecz my polecamy tradycyjny wybór. W taki sposób zawsze wykonuje się przekąskę o identycznym smaku, co z pewnością spodoba się twoim gościom.
Wigilijny karp w galarecie to jedna z tradycyjnych potraw podczas uroczystej kolacji. Kawałki karpia zalana esencjonalnym wywarem warzywnym z groszkiem i jajkiem to wyśmienite danie postne, które posmakuje wszystkim gościom. Poznaj sprawdzony przepis na karpia w galarecie wigilijnego.Galareta będzie miała najlepszy smak, kiedy przygotujesz ją z mocnego wywaru warzywnego, do którego dodasz głowę i ogon karpia. W ten sposób ugotujesz doskonałą bazę do dania. Wywar rybno-warzywny z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego będzie miał doskonały smak i wyjdzie za każdym razem.Kawałki karpia również obgotuj w wywarze, a całe danie przygotuj z groszkiem konserwowym, jajkiem gotowanym i natka pietruszki. Przed dodaniem żelatyny do wywaru namocz ją w odrobinie zimnej wody, następnie dokładnie wymieszaj z kilkoma łyżkami ciepłej zupy. Wigilia nie może odbyć się bez karpia smażonego. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować najlepszego karpia wigilijnego przepisu Roberta Makłowicza.
Kolejnym klasycznym przepisem wigilijnym jest karp w galarecie, który zawsze najlepiej smakuje, jeśli wykonany został wedle babcinych porad. Fani zimnych nóżek doceniają smak ryby w galarecie, a także jej konsystencji. Przygotowanie wcale nie jest zbyt skomplikowane i wystarczy odrobina cierpliwości, aby móc cieszyć się pysznym daniem. Karp w galarecie nie tylko doskonale smakuje, lecz również przepięknie wygląda. Mieszanka kolorowych warzyw, lśniącej galarety oraz delikatnego mięsa są idealnym połączeniem. Jeśli chcesz, aby galareta smakowała jeszcze lepiej, nie zapomnij o tradycyjnym składniku. Mowa oczywiście o occie, który swoją kwaśnością kontrastuje ze słodyczą i słonością galarety. Ocet pogłębia smak całej potrawy, a także wyciąga na wierzch niuanse, których inaczej nie dałoby się wyczuć.
Wiele osób decyduje się na przygotowanie świątecznych dań przed samą Wigilią - w taki sposób są w stanie wygodnie rozplanować plan działania. Jeśli zastanawiasz się, ile można przechowywać śledzie w lodówce, mamy dobre wieści. W zależności od metody ich przygotowania, czas ten może wynosić nawet kilka tygodni. Śledzie są bardzo ważną częścią menu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ich charakterystyczny smak oraz tekstura doskonale komponują się ze świeżym pieczywem, a także stanowią jedną z podstawowych świątecznych przekąsek. Śledzie można sporządzić z olejem, octem, śmietaną, majonezem czy zwykłą solą i to właśnie od tych dodatków zależy, ile ryba może być przechowywana w lodówce. Niżej wyjawiamy, który z nich pozwala na najdłuższą datę przydatności do spożycia.
Ulubioną świąteczną rybą Polaków jest bez wątpienia karp - między innymi dlatego, że można przygotować go na wiele sposobów. Najczęstszym jest zdecydowanie smażenie go na oleju. Karpia należy smażyć około 5-7 minut z każdej strony. Powyżej tego czasu mięso może stać się suche i niesmaczne. Karp przez większość czasu w roku rzadko kupowany jest przez amatorów rybnych smaków. Jego specyficzny, lekko mulasty posmak sprawia, że wiele osób podchodzi do niego niechętnie. Wszystko zmienia się jednak gdy Święta Bożego Narodzenia są tuż za rogiem. Zarówno w prywatnych, jak i restauracyjnych kuchniach karp przygotowywany jest praktycznie przez cały grudzień. Można sporządzić z niego wiele różnych potraw - dzięki tak dużej różnorodności rybę tę może jeść ze smakiem każdy miłośnik wigilijnych przysmaków.