Śledzie w miodowo-musztardowym sosie są klasyką praktycznie tak popularną, jak śledzie w śmietanie czy oleju. Połączenie słodyczy i charakterystycznego smaku miodu z lekką ostrość musztardy doskonale się ze sobą komponuje. Aby cieszyć się ich jak największą intensywnością, warto odstawić je w lodówce na kilka dni, by dobrze się zamarynowały. Marynowane śledzie najczęściej jedzone są jako prosta przekąska wraz z chlebem. Trzeba jednak pamiętać, że podaje się także na różnych uroczystościach w formie przegryzki pomiędzy głównymi daniami czy zagryzki do przeróżnych napojów. Ważną zasadą podczas przygotowywania takich śledzi jest ich należyta jakość. W sklepach najczęściej dostępne są zwykłe płaty śledziowe oraz śledzie matias, które są po prostu pozyskiwane z młodych ryb. Te drugie charakteryzują się wyższą ceną, większą delikatnością oraz lepszym smakiem.
Ryby są produktem, który najlepiej spożyć bezpośrednio po zakupie. W przypadku ryby wędzonej czas przydatności do spożycia jest nieco dłuższy, lecz przechowywanie jej w lodówce może wiązać się z nieprzyjemnym zapachem. Istnieje jednak sposób, który pomoże nam go ograniczyć. Najrozsądniej jest kupować tyle produktów, ile będziemy w stanie zjeść. Ta zasada jest szczególnie istotna w przypadku mięsa, w tym ryb wędzonych, które najbezpieczniej jest spożywać w niedługim czasie od zakupu. Nawet bowiem przy krótkim przechowywaniu w lodówce ryzykujemy, jego zepsucie i pojawienie się charakterystycznego zapachu w urządzeniu. Jak ich uniknąć?
Śledzie w oleju są klasyką, która syci na długie godziny, a także wybornie smakuje o każdej porze. Tomasz Strzelczyk z kanału "Oddasz Fartucha" ma swoją własną wersję, którą prezentujemy poniżej. Przepis jest banalnie prosty i szybki w przygotowaniu. Śledzie w oleju są potrawą typowo postną, a na naszych stołach królują już od czasów przedwojennych. Intensywny aromat cebulki oraz ryby jest w końcu nie do przebicia. Strzelczyk nie korzysta ze zwykłych śledzi, lecz z matiasa, czyli młodego wariantu śledzia. Dzięki temu całość ma bardziej delikatny smak. Warto jednak pamiętać, że matias jest droższy od śledzia.
Marynowane śledzie są pyszną przekąską, jednak ich wysoka kaloryczność sprawiają, że nie można jeść ich zbyt często. Na szczęście można przygotować je w dietetycznej wersji. Wystarczy zalać je jogurtem naturalnym i dodać kilka innych składników, aby móc się nimi zajadać. Śledzie marynowane są najczęściej w oleju, śmietanie i innych tłustych produktach. Dzięki temu wypełnione są intensywnym smakiem, ponieważ to właśnie cząsteczki tłuszczy przenoszą najwięcej substancji smakowych. Niestety należy pamiętać, że takie posiłki jedzone zbyt często są niezdrowe i mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie. Dlatego, jeśli chcesz dbać o linię, a przy okazji nie masz wystarczająco dużo silnej woli do zrezygnowania ze swoich ulubionych przegryzek, prezentujemy śledzie marynowane w dietetycznym jogurcie naturalnym.
Śledzie królują na polskich stołach w święta. Nie musicie jednak czekać, by delektować się wyjątkowym smakiem tej ryby. Przyrządźcie je już dziś w wersji po myśliwsku i zaskoczcie swoich gości tą pyszną przystawką z dodatkiem grzybów. Zdradzaliśmy wam jak przyrządzić smaczne śledzie w oleju. Prezentowaliśmy też już recepturę na te pod pierzynką, z dodatkiem soczystych, winnych jabłek. Dziś zachęcamy do odkrycia śledzi w połączeniu z pysznymi leśnymi grzybami. Smakują one idealnie ze świeżym pieczywem posmarowanym masłem.
Śledzie wystarczy zestawić z 2-3 składnikami, aby zamienić je w smaczną przekąskę. Jeśli zaś podasz je w efektowny sposób, będą też idealne na przystawkę. Zobacz jak przygotować pyszne śledzie pod pierzynką z jabłkami. Solone filety śledziowe doskonale komponują się z wieloma składnikami. Możesz je przygotować w wersji na ostro, a także na słodką nutę. Wcześniej warto je namoczyć w wodzie lub mleku, by usunąć z nich nadmiar soli. Zbyt słony smak może bowiem przyćmić pozostałe składniki i nie będzie przyjemny dla naszych kubków smakowych.
Kotlety rybne jeszcze nie tak dawno temu były zmorą dla większości z nas. Najczęściej podawane były w szkolnych stołówkach, dlatego ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Na szczęście można je wykonać w doskonały sposób, wystarczy zastosować się do poniższej receptury. Do rybnej masy tym razem dodamy ubite ziemniaki.Kotlety rybne są idealnym sposobem, aby zachęcić swoje dzieci do częstszego jedzenia ryb. W smaku kotlety są bardzo neutralne, więc nie przeszkadzają delikatnym podniebieniom. Dodatkowo, z uwagi na piątkowy post, danie to świetnie wpisuje się w dzienny jadłospis. Najlepiej podać je na obiad wraz z ziemniakami oraz świeżo przygotowaną mizerią.
Śledzie, choć są tak pospolite, należą do bardzo zdrowych ryb. Jeśli kupisz matiasy raz, dwa zamienisz je w pyszną przystawkę, przekąskę czy sałatkę. Jeśli nie masz pomysłu jak je podać, mamy dla ciebie propozycję. Przygotuj szybkie śledzie ze śmietaną, cebulą i jabłkiem według przepisu Ewy Wachowicz. W sklepach można kupić śledzie w różnej postaci. Są śledzie solone w całości, solone filety i marynowane filety śledziowe. Jeśli chodzi o łatwość przygotowania i uniwersalność smakową, zdecydowanie polecamy solone filety, czyli tzw. matiasy.Zazwyczaj filety są dość słone, dlatego przed przyrządzeniem warto je namoczyć. Zwykle moczy się je w zimnej wodzie, ale można też w mleku. W tym drugim przypadku ryby nabiorą delikatniejszego smaku. Czas moczenia śledzi zależy od tego, czy wolimy ryby łagodniejsze, czy ostrzejsze w smaku. Dla niektórych wystarczy godzina, inni moczą je nawet pół dnia.
Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje z obrotu niektóre partie pasty łososiowej marki Abba. Powodem tej decyzji jest wykrycie w produkcie szkodliwego dla zdrowia tlenku etylenu. GIS wydał publiczne ostrzeżenie dotyczące dwóch partii pasty z łososia marki Abba. Wykryto w niej obecność składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu. Tlenek etylenu, znany także jako oksiran, jest substancją, której obecność w produktach spożywczych jest niedozwolona w krajach Unii Europejskiej. To dlatego, że jest szkodliwy dla zdrowia. Parlament Europejski umieścił go na liście substancji rakotwórczych. Po dostaniu się do oczu może zaś powodować ich podrażnienie i łzawienie, zmiany w gałkach ocznych, a nawet ślepotę.
Jajecznica jest idealnym pomysłem na śniadanie. Jest sycąca, zbilansowana, pyszna i zawsze wychodzi doskonale. Jajecznicę przygotujesz z ulubionymi dodatkami, które możesz dowolnie łączyć, komponując wyjątkowe danie. Poznaj przepis na jajecznicę z łosiem - wprost idealną na śniadanie.Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dostarcza nam odpowiedniego zapotrzebowania kalorycznego i dodaje energii na cały dzień. Jajecznicę przygotujesz w kilka minut, dzięki czemu zaoszczędzisz wiele czasu z samego rana. Na szybkie śniadanie doskonale sprawdzi się również owsianka ze śliwkami lub kanapki z jajkiem i awokado. Pamiętajmy, że pomijanie śniadania sprawia, że odczuwamy zmęczenie i znacznie więcej jemy w ciągu dnia, co jest pierwszym krokiem do nadprogramowych kilogramów i wielu chorób.Jajecznica z łosiem jest wprost idealna na śniadanie. Delikatna ryba nabiera podczas wędzenia genialnego smaku, który świetnie komponuje się z podsmażonymi na maśle jajkami. Do wykończenia jajecznicy wykorzystaj szczypiorek lub koperek, które nadają aromatu całemu daniu. Jajecznica z łosiem doskonale smakuje również w towarzystwie świeżych liści szpinaku. Podsmaż je razem z rybą przed wlaniem jajek na patelnię. Do jajecznicy gorąco polecam kromkę świeżego, jeszcze ciepłego chleba posmarowaną masłem.
Sałatka śledziowa jest szybką i smaczną sałatką na kolację, imprezę lub większe uroczystości. Intensywny smak śledzi przełamany jest świeżym jabłkiem, słodką kukurydzą i ananasem, a ogórki i szczypiorek dodatkowo podkreślają jej aromat. Całość podana jest z sosem śmietanowym, idealnym do śledzi. Poznaj przepis na szybką i pyszną sałatkę śledziową.Sałatka śledziowa jest niezwykle aromatyczną sałatką o mocnym, charakterystycznym dla śledzi smaku, przełamanym owocami, warzywami i jajkami. Podana z sosem śmietanowym z majonezem i szczypiorkiem zyskuje świetny, głęboki smak, który podpasuje nawet osobom, które za rybą nie przepadają. Śledzie bez problemu kupisz w każdym sklepie, jednak gorąco zachęcam, abyś przygotował je w domu ze świeżej ryby. Tu znajdziesz prosty przepis na śledzie w oleju, doskonałe do wielu sałatek. Śledzie są źródłem pełnowartościowego białka. Co więcej, zawierają duże ilości kwasu omega-3, bez którego ludzki organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Śledzie są również źródłem witamin z grupy B oraz cynku, magnezu, potasu, odpowiedzialnych między innymi za prawidłową pracę serca.
Śledzie w oleju bardzo często są wybierane jako szybka przekąska przez Polaków. Jeśli nie chcesz już więcej kupować gotowych filetów w oleju ze sklepu, mamy świetne wieści. Poniższa receptura krok po kroku pozwoli ci je zrobić w domu. Filety śledziowe w oleju z cebulką są aromatyczne i odżywcze, choć nie należy z nimi przesadzać - duża zawartość tłuszczu negatywnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie ludzkiego ciała. Zalanie śledzi olejem to również doskonały sposób na ich zakonserwowanie. Po odpowiedniej obróbce ryba wytrwa dużo czasu, a olej stworzy barierę od powietrza, która uchroni mięso od szybkiego zepsucia.
Jajecznica z tuńczykiem to świetny pomysł na początek dnia. Jest niezwykle sycąca, aromatyczna i smaczna. Jajecznicę z tuńczykiem przygotujesz w zaledwie kilka minut, a danie zapewni Ci energię na wiele godzin. Poznaj przepis na prostą jajecznicę z tuńczykiem.Jajecznicę przygotowuję z różnymi dodatkami, w zależności od tego, co akurat mam w lodówce. Jedną z moich ulubionych wersji jest jajecznica z wędzonym łososiem i tuńczykiem. Ryby nadają daniu nowego, ciekawego smaku i aromatu i są przy tym niezwykle zdrowe. Do jajecznicy z tuńczykiem zawsze dodaję szczypiorek, aby nadać jej delikatnej ostrości.Jajecznicę przygotuj na maśle z dodatkiem mleka lub śmietany, dzięki czemu jajka będą puszyste i delikatne. Mleko znacznie poprawi również konsystencję jajecznicy, ponieważ nie będzie za sucha.Pamiętaj, że ryby są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Zawierają kwasy omega-3 i omega-6, bez których nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Kwas ten występuje również w orzechach i tłuszczach roślinnych, np. w oleju rzepakowym. Ryby morskie zawierają jednak najwięcej tak cennego dla nas składnika.
Paprykarz szczeciński jest jednym z najbardziej znanych przetworów rybnych, jakie można dostać w polskich sklepach. Nie musisz wcale za każdym razem kupować go gotowego. Z podstawowych i tanich składników zrobisz go zupełnie samodzielnie. Paprykarz szczeciński został opracowany w połowie lat 60. XX w. po to, aby w wydajny sposób móc zagospodarować odpady po obróbce ryb. W recepturze znalazły się różne egzotyczne przyprawy jak ostra afrykańska papryczka pima, czy pulpa pomidorowa z Bałkan. Dzisiaj paprykarz nie jest już tak popularny, jak kiedyś, jednak cały czas ma wielu zwolenników. Jeśli tęsknisz do oryginalnego smaku paprykarza i chciałbyś spróbować go jeszcze raz - sporządź go wedle poniższego przepisu.
Jajecznica wcale nie musi być zawsze przygotowana jedynie z jajek lub z dodatkiem szynki. Tym razem prezentujemy wersję z łososiem, która zachwyca wspaniałym aromatem i smakiem. Wystarczy dodać dwa plasterki, aby uzyskać oczekiwany, pyszny efekt. Jajecznica z łososiem może wydawać się niecodziennym przepisem, jednak zdecydowanie warto jej spróbować. Dzięki dodaniu wędzonych plasterków śniadanie zyskuje na niesamowitym aromacie. Łosoś jest również bardzo zdrowy, ponieważ stanowi bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3, niezwykle cennych dla organizmu.
Ryby bardzo często pojawiają się na naszych stołach, z uwagi na pyszny smak oraz pozytywne właściwości zdrowotne. Niestety łatwo popełnić podczas ich gotowania błąd. Bardzo dużą wpadką jest zbyt wczesne solenie, co sprawia, że ryba staje się sucha, jak wiór. Mnóstwo ryb wypełnionych jest łatwo przyswajalnym białkiem, cennymi minerałami, witaminami oraz pozytywnymi kwasami tłuszczowymi - obecność tych wartości odżywczych w diecie jest bardzo ważna. Niestety nawet najzdrowsza ryba może wyjść podczas gotowania niesmaczna, jeśli popełni się kilka błędów. Jeśli chciałbyś ich uniknąć, sprawdź czego unikać.
Panga jest jedną z tańszych ryb dostępnych w naszych sklepach. Chętnie ją kupujemy, bo ma delikatny smak i zapach, a także niewiele ości. Z tego też powodu często jest podawana dzieciom. Czy jednak warto jadać pangę?Większość osób wie, że panga to ryba pochodząca z Azji. Jednak tylko nieliczni mają świadomość, że nie jest to ryba morska, lecz słodkowodna. Na dodatek panga, która trafia do naszych sklepów, jest rybą hodowlaną, nie zaś żyjącą w naturalnych warunkach. To w dużym stopniu wpływa na jej wartość odżywczą. Niestety panga, którą możemy kupić w naszych sklepach, jest rybą niskiej jakości. Porównywalną do hodowlanych kurczaków czy jaj z chowu klatkowego. Dlatego lepiej unikać jej kupowania i jedzenia.
Ryba jest również wartościowa dla naszego organizmu ze względu na zawartość selenu, fosforu, potasu oraz witaminy D. Ta ostatnia ma szczególnie pozytywny wpływ na zęby i kości, dlatego powinna być spożywana przez dzieci.Makrela jest źródłem białka. Można nią z powodzeniem zastąpić drób lub czerwone mięso. Ryba zawiera również sporo kwasów tłuszczowych omega - 3, które mają bardzo pozytywne działanie na serce oraz układ krwionośny.Regularne spożywanie makreli dobrze wpływa również na nasz wygląd zewnętrzny. Ryba jest bowiem skarbnicą cynku i witaminy A, które bardzo pozytywnie wpływają na stan naszych włosów i paznokci. Czy istnieją przeciwskazania do jedzenia makreli?Makrela należy do jednych z najpopularniejszych ryb w Polsce. Jest tania i dostępna w niemal każdym sklepie. Okazuje się, że ta ryba ma wiele bardzo cennych dla zdrowia zalet. Dlaczego warto ją jeść?Źródło cennych składników odżywczych
Śledzie można przygotować na wiele sposób, lecz najpopularniejszym jest ciągle zalanie ich olejem. Co ciekawe, nie trzeba kupować gotowców ze sklepu. W domowym zaciszu sporządzisz je z wielką łatwością. Śledzie w oleju to doskonały sposób na długie zakonserwowanie śledzi (jeśli pakujemy je do słoików), które bez tego szybko by się zepsuły. Cały proces jest szybki, a efekty przechodzą największe oczekiwania. Pamiętaj, aby do tego typu przetworów używać składników jak najlepszej jakości. To od nich bowiem zależy, czy po otwarciu słoika mięso śledzi będzie dobrze smakować. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pierogi to bardzo smaczne i ciekawe danie. To samo ciasto można bowiem nadziewać farszem wytrawnym lub słodkim i z każdym smakuje doskonale. Ostatnio sieć podbija najbardziej niezwykły farsz na pierogi. Zobaczcie jak go przygotować.Pierogi skrywają zazwyczaj farsz mięsny, kapuściano-grzybowy, serowo-ziemniaczany lub twarogowy. Latem pierogi chętnie nadziewamy owocami. A czy jedliście już pierogi z farszem rybnym? Jeśli nie, czas ich spróbować. Mają oryginalny smak i są bardzo zdrowe. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ryba w panierce podczas smażenia wydziela charakterystyczny zapach, który często można poczuć na klatkach schodowych w polskich blokach. Jeśli chcesz smażyć ją w najlepszy sposób, sprawdź poniższy przepis. Przy jego pomocy zrobisz soczystą i delikatną rybę w chrupiącej panierce. Ryba w panierce z bułki tartej nie jest żadnym odkryciem roku, w końcu danie to jest bardzo powszechne i popularne. Jednak połączenie doskonałego smaku z chrupkością sprawia, że ciężko się od tego oderwać. Ważną zasadą jest zrezygnowanie z rozmrażania filetów rybnych w ciepłej wodzie lub mikrofalówce. Takie szybkie zmiany temperatury negatywnie wpływają na strukturę mięsa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smarowidła do pieczywa to coś o wiele smaczniejszego niż tradycyjna szynka czy plaster żółtego sera. Mają niepowtarzalny, pełny smak, który łatwo można modyfikować. Dziś przygotujemy najpyszniejszą pod słońcem pastę z tuńczyka. Jest idealna na kanapki.Pasty na kanapki są zazwyczaj bardzo proste do przygotowania. Wystarczy wymieszać kilka składników, doprawić je do smaku i gotowe. Smarowidło do pieczywa można zrobić np. z jajek, twarogu, pieczonych warzyw. Doskonałą podstawą pasty jest też ryba. Może być wędzona albo z puszki. Bez problemu rozdrobnisz jej mięso, które najlepiej będzie wymieszać z majonezem. Majonez zresztą jest chyba jednym z najlepszych dodatków do past. Nie tylko dodaje im kremowej konsystencji, ale też wyrazistego smaku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sałatka makaronowa z tuńczykiem to szybki i prosty przepis na lekką kolację, lunch lub danie na specjalną okazję. Jest niezwykle pożywna, smaczna i aromatyczna. Tuńczyk doskonale komponuje się z oliwkami, pomidorkami, cebulą i pietruszką. Tego połączenia musisz spróbować.Bazą sałatki jest makaron i tuńczyk, dzięki czemu jest ona niezwykle pożywna. Do sałatki możesz wykorzystać drobny makaron, taki jak: wstążki, muszelki lub kokardki. Pamiętaj, że do sałatki najlepszy będzie tuńczyk w sosie własnym. W sosie lub oleju zmieni smak potrawy.Tuńczyk jest źródłem niezbędnych tłuszczów nienasyconych. Omega-3 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, zapobiega zakrzepom, reguluje ciśnienie krwi. Tuńczyk bogaty jest również w witaminę D3, dlatego też jest szczególnie polecany w okresie jesienno-zimowym, kiedy brak słońca powoduje niedobory tej witaminy w naszym organizmie.
Pasta z makreli to zdecydowanie najczęstszy rodzaj pasty kanapkowej, którą smaruje się pieczywo. Jej intensywny rybny i wędzony smak, złamany jest dodatkiem koncentratu pomidorowego. Najlepiej smakuje na świeżo upieczonej bagietce. Zazwyczaj pasta kanapkowa jest przygotowana na podstawie jajek - tym razem jednak ten składnik został całkowicie pominięty. Zamiast niego, mięso makreli miesza się z warzywami oraz koncentratem pomidorowym. Dzięki takiemu połączeniu pasta przypomina w smaku nieco rybę z puszki w sosie pomidorowym. Jest to również wygodny sposób, aby wprowadzić do swojej diety odrobinę ryby.
Nie ma nic gorszego niż zapomnieć o rozmrożeniu ryby, gdy pora obiadowa nieubłaganie jest coraz bliżej. Wystarczy jednak wykorzystać mleko, aby móc przygotować rybę na czas. Cały proces jest banalnie prosty i zaskakująco szybki. Mięso ryb jest bardzo zdrowe, dlatego powinno pojawiać się regularnie w codziennej diecie Polaków. Najczęściej kupuje się je pod postacią mrożonych filetów, gotowych do gotowania. Ich największym minusem jest jednak konieczność rozmrażania przed obróbką termiczną. Jeśli zapomniałeś, wyjąć filety z zamrażalnika przed obiadem, nie panikuj. Mamy genialne rozwiązanie tego problemu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Najchętniej kupowany jest przez nas śledź solony w postaci filetów, czyli matiasów. Śledzie marynowane też mają swoich zwolenników, ale niektórzy unikają ich ze względu na dodatek octu. A wiesz jak zrobić marynowane śledzie bez octu? Oto dwa proste sposoby.Marynowanie i marynata kojarzy się zwykle z octem. I to najtańszą jego wersją, a więc octem spirytusowym. Ocet ten jest dość silnym kwasem, który daje rybom czy mięsu miękkość i kruchość. Nie jest on niestety zbyt zdrowy, bo podrażnia przewód pokarmowy, a nawet niszczy czerwone krwinki. Dlatego warto poszukać jego zdrowszych zamienników.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kotlety rybne są idealnym pomysłem na piątkowy obiad. Wykonane według przepisu Jakuba Kuronia są soczyste w środku. Oprócz tego mają piękną, rumianą i chrupiącą skórkę. Wypróbujcie koniecznie. Kotlety rybne wyjdą perfekcyjnie, jeśli masa nie będzie zimna.Niezwykle chrupiące kotlety przygotowujemy z filetu rybnego. Warto sięgnąć po świeżą rybę — mrożona będzie zawierała w sobie wodę i bez odpowiedniego jej osuszenia, kotlety mogą się rozpadać przy smażeniu. Danie najlepiej smakuje z ziemniakami z wody oraz sałatą i rzodkiewką z dodatkiem kwaśnej śmietany.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rybę możemy podać na wiele sposobów, ale każdy z ich wymaga odpowiedniej oprawy. Warto więc wiedzieć, jaka surówka będzie idealnie pasowała do naszego dania. Wypróbujcie dwie receptury na te pyszne, warzywne dodatki.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: