Ziemniaki często goszczą na naszych stołach. Przeważnie traktujemy je jako urozmaicenie potrawy, jednak nie oznacza to, że nie można na ich bazie przygotować niezależnego dania. Ziemniaki, które zostały nam po obiedzie, z łatwością przekształcimy w fantastyczny deser.
Placki ziemniaczane klasycznie jadamy właśnie dla ich chrupiącej skórki i miękkiego wnętrza. Ziemniaki są jednak tak uniwersalnym składnikiem, że możemy je w niezwykły sposób zmodyfikować. Puszyste placki ziemniaczane to prawdziwy hit. Ogromnym atutem tego przepisu jest prostota. Aby otrzymać zaskakujący efekt, nie musimy dodawać właściwie nic więcej niż zazwyczaj. Jedyne czego potrzebujemy to piana z białka jajka, która nada im zupełnie nowego charakteru.
Kartoflanka to doskonałe danie do wykorzystania resztek warzyw czy wędlin, które zalegają w wielu lodówkach. Z pewnością każdy z was zużył czasem tylko pół cebuli lub kilka centymetrów pora - jeśli masz takie kawałki, przygotuj poniższą zupę. Dawniej zapalanka była daniem jedzonym przez biedotę. Mało kto w dawnych czasach mógł pozwolić sobie na mięso, dlatego każdy jego niewielki fragment był wyjątkowo cenny. Prezentowana przez nas receptura jest znacznie bogatsza, niż to, co Polacy jadali dawniej.
Ziemniaki od wieków są bardzo dużą częścią naszej diety. Przybyły do Europy wraz z powracającymi z Ameryki Południowej odkrywcami. Stały się tak popularne, że wyparły kasze, które wcześniej były podstawą diety większości Polaków. Łatwość w uprawie i wartości odżywcze zdecydowały o wyższości kartofli. Od zawsze bulwy te należało ugotować, aby móc raczyć się ich smakiem. Okazuje się, że na przestrzeni lat znacznie zmieniły się sposoby obróbki cieplnej, choć samo gotowanie w wodzie nie uległo żadnej przemianie - do dzisiaj jest to najtańsza i najszybsza metoda.
Mało kto spodziewałby się, że sok z ziemniaka może nam pomóc w uporaniu się ze zgagą. Jego przygotowanie jest banalnie proste. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją. Inne metody, również są godne uwagi.
Internet jest prawdziwą kopalnią kulinarnych inspiracji. W ostatnich tygodniach użytkownicy portalu społecznościowego TikTok oszaleli na punkcie prostej potrawy z fetą. Przepis zakłada upieczenie kawałka sera z pomidorkami koktajlowymi, a następnie wymieszanie go z ugotowanym wcześniej makaronem. Znana blogerka My Healthy Dish postanowiła nieco zmodyfikować recepturę zapiekanki i zamiast makaronu dodała do niej pieczone ziemniaki. Jej wersja potrawy stała się absolutnym hitem sieci. Co ważne, pod postem pojawiły się same pozytywne komentarze Internautów!Wiele osób stwierdziło, że proste danie wygląda niesamowicie efektownie i z pewnością zachwyci ich najbliższych! Idealnie sprawdzi się zarówno na szybki obiad, jak i kolację. Poniżej podajemy przepis na nietypową zapiekankę z ziemniakami w roli głównej!Przepis na niezwykłą wersję pieczonych ziemniakówSkładniki:700 g małych ziemniaków100 g fety1,5 łyżeczki oleju4 ząbki czosnkułyżka posiekanej natki pietruszkipół łyżeczki solipół łyżeczki pieprzuNa początek oczyść ziemniaki i gotuj je w mundurkach przez 15 minut. Po odcedzeniu ułóż je na blaszce i lekko rozgnieć. Pomiędzy ziemniakami połóż przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku.Całość posyp solą, świeżo mielonym pieprzem, posiekaną natką pietruszki i skrop olejem lub oliwą z oliwek. Całość wymieszaj, tak aby ziemniaki dobrze pokryły się przyprawami.[EMBED-18]Rozłóż warzywa na boku, a na środku połóż w całości ser feta (jeśli to gruby kawałek, podziel go na dwie część). Skrop go odrobiną oleju, dzięki czemu nie wyschnie podczas pieczenia. Wstaw zapiekankę do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C. Wyciągnij ją, gdy ser się zarumieni. Na koniec wymieszaj ze sobą wszystkie składniki.Szukasz innych kulinarnych inspiracji? Polecamy obłędny przepis Tomasza Strzelczyka na sałatkę jarzynową oraz sposób na chrupiące placki ziemniaczane.Zniewalający przepis na udka z kurczaka pieczone z kapustąRewolucyjny przepis na kotlety schaboweProste metody pozyskania świeżych warzywźródło: haps/ instagram/@myhealthydishZapraszamy na nasz Instagramundefined
Placki ziemniaczane wydają się daniem, którego nie da się już udoskonalić - jego prostota jest tak duża, że każdy może bez większych problemów przygotować placki. Tomasz Strzelczyk pokazał jednak, że nawet je można przygotować w znacznie lepszy sposób. Tomasz Strzelczyk był uczestnikiem programu MasterChef. Od tego czasu prowadzi bardzo popularny kanał na platformie YouTube, na którym zamieszcza krótkie i często proste przepisy na klasyczne dania kuchni polskiej i wielu innych.
Ziemniaki stanowią ogromną część naszej diety - najwięcej Polaków zjada je w trakcie obiadu, jako dodatek do mięsa czy ryby. Najczęściej przyrządza się je w wodzie, ponieważ taka metoda obróbki cieplnej jest najwygodniejsza i stosunkowo szybka.Jednak rozgotowane albo źle posolone ziemniaki nie są niczym przyjemnym. Jak z każdą kulinarną procedurą, warto prześledzić krok po krok wszelkie tajniki jej przygotowywania. Moment dodania soli do ziemniaków jest niezwykle istotny.
Frytki wydają się mocno skomplikowanym jedzeniem. Specjaliści często przedstawiają szczegółowe plany gotowania frytek, które składają się z wielu etapów i kroków. Poniżej pokazujemy uproszczoną wersję, która zadziała wręcz lepiej, niż przysmak z frytkownicy. Smażenie na głębokim tłuszczu jest niezdrowe nie tylko z powodu dużej kaloryczności. Olej podgrzany do wysokiej temperatury wytwarza związki szkodliwe dla organizmu.
Ziemniaki dodajemy do wielu dań. Stanowią częsty składnik zupy, zapiekanek czy potrawek. Ich właściwości zagęszczające są wykorzystywane w celu sprawienia, żeby danie było bardziej sycące. Jak jednak należy je ugotować?Sposobów jest bowiem mnóstwo. Ziemniaki w mundurkach, pieczone, puree, gotowane, w zupie czy jako składnik ciasta. Do praktycznie każdego z nich potrzebna jest woda i garnek. Czy pokrywka jest w tym przypadku konieczna? Oraz jaka ilość wody jest optymalna?
Placki ziemniaczane powinni być złociste i chrupiące w każdym kęsie. Mocno ziemniaczana przekąska doskonale komponuje się zarówno ze szlachetnymi gulaszami, jak i pospolitymi dodatkami takimi jak śmietana i cukier. Niektórzy amatorzy jadają ją nawet z ketchupem. Jednak żaden dodatek nam nie pomoże, jeśli placki ziemniaczane, zamiast przyjemnie chrupać, są nasączone olejem, który czujemy na języku nawet już po zjedzeniu swojej porcji placków. W takim wypadku wystarczy prosta czynność, a placki będą lekkie i przyjemne dla żołądka.
Ziemniaki gotujemy praktycznie każdego dnia. Warzywo to bez wątpienia zdobyło ogromną popularność na przestrzeni wieków i wyparło nasze tradycyjne kasze, które stanowiły podstawę diety przez setki lat trwania społeczności Polaków. Mimo to ciągle mało kto wie jak poprawnie je gotować. Mnóstwo osób myśli w końcu, że w gotowaniu ziemniaków nie ma nic trudnego. I choć jest to prawdą, ponieważ sam proces jest banalnie prosty, warto znać kilka trików, które znacznie ułatwią robienie kartofli - a także sprawią, że pyrki będą jeszcze bardziej wartościowe pod względem substancji odżywczych.
Placki ziemniaczane doskonale smakują w różnych postaciach. Wiele osób preferuje jeść je na słono, z mięsnymi sosami czy śmietaną. Inni decydują się na dodawanie do nich dżemów, cukru pudru czy bitej śmietany - takie placki przypominają bardziej deser. Niezależnie od formy, którą lubisz, placki muszą być chrupiące. Gdy stają się gąbczaste i nieprzyjemnie miękkie, frajda z jedzenia znika całkowicie. Z tego powodu wskazujemy poniżej jak smażyć placki ziemniaczane, aby za każdym razem wychodziły idealnie.
Ziemniaki zjadamy praktycznie każdego dnia. Te pyszne i odżywcze bulwy są często głównym składnikiem obiadu - to one sprawiają, że czujemy się syci po posiłku, wypełniając nasze żołądki. Okazuje się, że można gotować je w znacznie lepszy sposób. Wystarczy bowiem wrzucić do gotującej się wody z ziemniakami kawałek marchewki, a w bulwach zachowane zostanie znacznie więcej witaminy C, która w obecnych czasach jest jednym z najważniejszych mikroelementów.
Ziemniaki zupełnie niesłusznie obrosły mitem warzyw kalorycznych i tuczących. Wiele diet rozpoczyna się od ich całkowitego wykluczenia. Jak się okazuje, same ziemniaki nie są ani szczególnie kaloryczne, ani tym bardziej nie sprzyjają tyciu. W 100 gramach znajdziemy bowiem jedynie 86 kcal. Największym problemem nie są same ziemniaki, ale nasze zwyczaje podawania ich z tłustym mięsem, albo kotletami w panierce. W takiej kombinacji każdy inny dodatek obiadowy stałby się kaloryczną bombą.
Sok z ziemniaka może wydawać się dziwnym produktem. Jesteśmy w końcu przyzwyczajeni do jedzenia ich po ugotowaniu, jako dodatek do mięsa, czy baza zupy lub zapiekanki. Okazuje się, że sok z nich ma ogromne walory lecznicze, z których wiele osób mogłoby skorzystać. Jeśli często cierpisz na dojmujące zaparcia, które spędzają sen z twoich powiek - zacznij pić taką formę ziemniaków już dzisiaj. Dzięki temu problem z wypróżnianiem zniknie, a ty znowu będziesz mógł cieszyć się każdym dniem jak dawniej.
Ziemniaki niejednokrotnie przyprawiały nas o zachwyt. Możemy przygotować je na wiele sposobów, jednak czasami dodajemy je do zup. Przeważnie nie zwracamy większej uwagi na kolejność. Jednak umieszczenie ich w wywarze po ogórkach, może doprowadzić do sporego rozczarowania.
Nie da się ukryć, że ziemniaki są wyjątkowym dodatkiem obiadowym, który niemal codziennie pojawia się na naszych stołach. Ekspertka rozwiała wszelkie wątpliwości, dotyczące kwestii tycia po uwielbianych bulwach.
Ziemniaki stanowią ogromną część naszej diety - najwięcej Polaków zjada je w trakcie obiadu, jako dodatek do mięsa czy ryby. Najczęściej przyrządza się je w wodzie, ponieważ taka metoda obróbki cieplnej jest najwygodniejsza i stosunkowo szybka. Jeśli po ugotowaniu zauważyłeś, że bulwy mocno ciemnieją, lepiej więcej nie kupuj ich w tym samym miejscu. Istnieje bowiem duża szansa, że hodowca nawoził je znaczną ilością nawozów, aby przyspieszyć ich wzrost. Niestety, takie ziemniaki nie są ani smaczne, ani zdrowe.
Pieczone ziemniaki nie od dziś są idealnym dodatkiem do dań. Same w sobie także mogą być pyszną i smaczną przekąską, która jest zdrowsza od wszelkich kupnych fastfoodów. Swoim patentem na pieczone ziemniaki podzielił się sam Tomasz Strzelczyk. Przepisy youtubera ostatnio biją rekordy popularności. Sprawdźmy, co wymyślił tym razem.Pieczone ziemniaki są nieskomplikowaną potrawą, która z pewnością poprawi nam humor nawet w ponury zimowy dzień. Chyba nie ma osoby, która nie skusiłaby się na to warzywo w wersji Tomasza Strzelczyka. Poniżej zdradzamy, jak je zrobić, aby zachwyciło nas swoim smakiem.Wyjątkowy przepis Strzelczyka na pieczone ziemniakiSkładniki:kilogram ziemniaków150 startego parmezanu100 g bułki tartejsól i pieprz do smaku2 łyżki olejuSposób wykonania:Na początek obierz ziemniaki i pokrój na tzw. ósemki. Następnie dokładnie osusz je za pomocą papierowego ręcznika i przypraw do smaku solą oraz pieprzem. Do miski wsyp 100 g bułki tartej oraz starty parmezan i wlej olej. Wymieszaj ze sobą oba składniki. Obtocz pokrojone ziemniaki w panierce i ułóż je na blaszce wyłożonej papierem od pieczenia.Ziemniaki piecz przez 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C. Smacznego!Na naszej stronie znajdziecie również inne wyśmienite patenty Tomasza Strzelczyka m.in. zdradzaliśmy sekret jego surówki z białej kapusty oraz idealnych na Tłusty Czwartek serowych oponek.Pieczone ziemniaczki z chrupiącą skórkąArtykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Lekka wiosenna zupa jarzynowa. Prosty przepis na tani i szybki obiadKruche drożdżowe rogaliki siostry Anastazji. Pyszne śniadanieJak najlepiej obierać banany? Odpowiedź jest zaskakującaźródło: T. Strzelczyk "Oddasz fartucha, czyli facet w kuchni", wyd. ZnakZapraszamy na nasz Instagram
Ziemniaki stanowią nieodłączny element naszych codziennych posiłków. Sprawdzą się idealnie jako dodatek do dań rybnych czy mięsnych, jednak jesteśmy w stanie przygotować z ziemniaków odrębne potrawy. Między innymi placki ziemniaczane, które cieszą się ogromną popularnością w kuchni polskiej. Przypominamy o przepisie na idealne placki ziemniaczane, który znajdziecie tutaj.Jeśli chodzi o wykorzystanie ziemniaków, najłatwiejszym przepisem jest przygotowanie domowej zapiekanki w naczyniu żaroodpornym. Najlepsze w tej propozycji jest to, że możemy przepis modyfikować według własnych preferencji. Tak naprawdę mimo dowolnego mieszania składników zapiekanka i tak wyjdzie pyszna.
Smakowite ziemniaki wykorzystujemy głównie jako dodatek do dań. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić je w wyjątkową potrawę, która podbije serca najbliższych. Ziemniaki w tej odsłonie są nie lada pokusą dla smakoszy.
Ziemniaki na obiad najczęściej pojawiają się pod postacią dodatku do dania głównego, a nie samodzielnej potrawy. Traktowane po macoszemu kartofle, nieczęsto mają okazję do pokazania swojego pełnego potencjału. Zapiekanka to doskonały sposób na zakochanie się w nich na nowo. Bez zbędnych dodatków i góry mięsa, ziemniaki oferują nam to, co w nich najlepsze.
Ziemniaki pojawiają się na naszych talerzach praktycznie każdego dnia, warto więc wprowadzić odrobinę urozmaicenia. Porady szefa kuchni Dana Klugera z Nowego Yorku pozwolą wykonać je jedynie w 20 minut, a efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Trik polega na wykorzystaniu młodych ziemniaków oraz białek jaj, które pod wpływem temperatury w piekarniku tworzą chrupiącą skórkę.
Ziemniaki są dla Polaków wyjątkowo ważnym warzywem. Dodajemy do wielu dań, w których najczęściej grają rolę wypełniacza. Wiele zup czy kotletów bez kartofli zwyczajnie nie byłoby tym samym. Jeśli chcesz sprawdzić nowe połączenie, przygotuj je wraz z kiszona kapustą.