Ten przepis na domowy chleb dostałem od znajomej kucharki. Pieczywo dostępne w sklepach może się schować
Ten przepis na chleb zawsze się udaje. Nie trzeba tu ani specjalistycznych produktów, ani wielkich umiejętności. Po prostu wymieszaj kilka podstawowych składników, włóż do naczynia żaroodpornego i gotowe.
Chleb z naczynia żaroodpornego
Kiedy w porze śniadania po domu rozchodzi się aromat świeżo upieczonego chleba, dzień zaczyna się zupełnie inaczej. Dlatego jeśli warto wstać chwilę wcześniej i przygotować ten superszybki chleb.
Niesamowitą cechą tego przepisu jest jego prostota. Do wykonania chleba potrzebujemy dosłownie pięciu składników, a i to wliczając wodę. Dodatkowa zaleta jest tu taka, że wiemy, co jemy – chleb z mąki, wody i drożdży wolny jest od jakichkolwiek polepszaczy.
Rodzina bez przerwy prosi mnie o to ciasto. Na szczęście robię je raz dwa, nie muszę nawet włączać piekarnikaSuperszybki domowy chleb
Dobrą metodą na pieczenie tego chleba jest użycie garnka rzymskiego wysmarowanego masłem i otrębami. Jednak kanał kulinarny Przepiski, z którego zaczerpnęliśmy zdjęcia do tego przepisu, używa zwykłego naczynia żaroodpornego i oliwy.
Składniki
- 800 g mąki pszennej (typ. 750 lub wyższy)
- 600 ml ciepłej wody
- 2 paczki drożdży
- Łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki soli
Domowe wypieki
Drożdże wsypujemy na dno dużej miski, dodajemy łyżeczkę cukru, zalewamy wodą i mieszamy. Czekamy ok. 10 minut, aż drożdże wystartują. Dodajemy mąkę i sól i mieszamy drewnianą łyżką lub w kielichu robota kuchennego. Odstawiamy ciasto na godzinę do wyrośnięcia.
Kiedy ciasto jest jednorodne i zwiększyło swoją objętość, wyjmujemy je na oprószoną mąką stolnicę. Wyrabiamy, zagniatamy i składamy kilka razy. Formujemy bochenek wielkości odpowiadającej naczyniu, w którym chcemy upiec chleb.
Naczynie wysmarowujemy oliwą lub masłem. Można obsypać ścianki otrębami lub płatkami owsianymi, ale nie jest to konieczne. Bochenek umieszczamy w naczyniu żaroodpornym, przykrywamy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika.
Pieczemy w temperaturze 190 stopni przez 30 minut. Po upieczeniu studzimy na kratce.
Sprawdź też przepis na domowe bułki i sprawdź swoich sił w rozpoznawaniu potraw z PRL-u.