W tym roku na Wielkanoc podam taki pasztet. Sekret jego smaku tkwi w jednym dodatku
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć pasztetu. Ten z pewnością zwróci uwagę siedzących za stołem gości. W tym przepisie przyprawiamy go w sposób, który dodaje specyficznego wielkanocnego smaku.
Świąteczny pasztet
Ten wypiek to pozycja obowiązkowa na świątecznych stołach. Idealny pasztet jest miękki, kremowy i nadaje się zarówno do smarowania, jak i do jedzenia w formie przystawki. Zazwyczaj najlepszym towarzystwem dla niego jest sos chrzanowy.
W tym przepisie ułatwiamy dodatkowo dopasowanie tej kompozycji. Chrzan staje się częścią samego pasztetu. Okolice Wielkanocy to czas, kiedy najłatwiej kupić świeży korzeń tego pikantnego warzywa. Korzystajmy z tego czasu i dodawajmy chrzan, ilekroć tylko możemy.
Ostatnio to moja ulubiona zupa. Smakuje jak kalafiorowa i ogórkowa w jednym, jest cudownie sycąca Ciasto z zakalcem nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzićPasztet z chrzanem
Sekretem udanego pasztetu jest oczywiście balans mięs tłustych, chudych i podrobów. W tym wypadku trzymamy się tradycji, dodając przede wszystkim surowy boczek i wątróbkę drobiową dla zachowania kremowej konsystencji.
Składniki:
- 250 g wołowiny
- 250 g łopatki wieprzowej
- 250 g surowego boczku
- 200 g wątróbek drobiowych
- 200 g mięsa z udek kurczaka
- 6-7 cm korzenia chrzanu
- Kilka suszonych grzybów
- 1 cebula
- 1 czerstwa bułka
- 4 jajka
- Sól, pieprz
- Przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, majeranek
Pieczemy chrzanowy pasztet
Grzyby zalewamy wodą i namaczamy przez pół godziny. Układamy je na dnie brytfanny. Na wierzch kładziemy opłukane mięso, pokrojoną cebulę, liście laurowe i ziele angielskie. Zalewamy wodą spod grzybów i wstawiamy na półtorej godziny do piekarnika nagrzanego do 150 stopni. Studzimy w piekarniku.
Spod pieczonego mięsa zlewamy wywar i namaczamy w nim bułkę. Samą bułkę odciskamy, a wywar przelewamy do garnka, zagotowujemy i dodajemy oczyszczoną wątróbkę. Gotujemy ją kilka minut, w razie potrzeby dodając wody.
Wszystkie składniki oprócz ziela angielskiego i liścia laurowego przepuszczamy dwukrotnie przez maszynkę do mięsa. Przyprawiamy solą i pieprzem i wyrabiamy masę. Jeśli potrzebuje rozrzedzenia – używamy wywaru, jeśli zagęszczenia – bułki tartej.
Chrzan ścieramy na tarce o grubych okach. Dodajemy go do masy i jeszcze raz dokładnie wyrabiamy. Masę przekładamy do keksówek wysmarowanych tłuszczem i pieczemy przez ok. godzinę w temperaturze 150 stopni. Po upieczeniu studzimy i schładzamy w lodówce.
Wypróbuj też przepisy na fantazyjne kaczuszki z ziemniaków i kotlety mielone z kapustą kiszoną.