Zapomnij o krajance i lanych. Wachowicz podaje rosół z innym dodatkiem
Zapomnij o makaronie i lanych kluskach. Ewa Wachowicz podaje rosół z grysikiem. Wywar wołowo-warzywny zaserwowany z kostką z kaszy manny bije na głowę wszystkie inne. Jest niezwykle aromatyczny, pełny w smaku, a przy tym lekko strawny i pożywny.
Ewa Wachowicz zdradziła przepis na wyraźny i bardzo aromatyczny rosół wołowy z grysikiem. To pomysł na obiad dla całej rodziny jak za dawnych lat. Grysik, czyli kasza manna z dodatkiem soli i masła, po ostudzeniu jest tak gęsta, że możemy pokroić ją w kostkę i podać np. z rosołem, mlekiem lub inną zupą.
Wachowicz rosół gotuje wyłącznie na solidnej porcji wołowiny z kością. Wywar musi gotować się do 3 godzin na najmniejszym ogniu, dzięki czemu mięso odda cały smak i aromat, a rosół nabierze charakteru. Rosół doprawiamy solą i pieprzem przed samym podaniem, nigdy w trakcie gotowania.
Z mięsa i warzyw po rosole możemy przygotować wiele wyśmienitych potraw, między innymi pasztet, farsz do krokietów, farsz do pierogów. Dzięki temu nic w naszej kuchni się nie zmarnuje. Warzywa również możemy wykorzystać, np. do przygotowania pasztetu lub lekkich kotletów.
Rosół z grysikiem według przepisu Ewy Wachowicz
Składniki na rosół:
1 kg wołowiny z kością
kawałek selera
2 marchewki
2 korzenie pietruszki
natka pietruszki
cebula
biała część pora
2 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
2 gałązki lubczyku
sól, pieprz
Składniki na grysik:
pół szklanki kaszy manny
1,5 łyżki masła
sól
Jak ugotować rosół wołowy z grysikiem? Smakuje o wiele lepiej niż z makaronem, czy lanymi kluskami
Mięso włóż do garnka, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, opaloną nad ogniem cebulę, seler, marchewki, korzenie pietruszki, seler, por. Wszystkie składniki zalej zimną wodą i zacznij gotować na najmniejszym ogniu.
Gdy powstaną szumowiny, zdejmij je, dodaj lubczyk i gotuj przez 2,5-3 godziny na najmniejszym ogniu. Rosół musi tylko lekko pyrkać, dzięki czemu zyska najlepszy smak.
Przygotuj grysik: w garnku zagotuj 1,5 szklanki wody, wsyp kaszę i cały czas mieszaj. Następnie dodaj sól do smaku i ugotuj na gęsto. Pod koniec gotowania dodaj łyżkę masła, wymieszaj i przelej na talerz.
Rosół dopraw do smaku solą i pieprzem. Zimny grysik pokrój w kostkę, przełóż na talerze, zalej gorącym wywarem i posyp posiekaną natką pietruszki.
Sprawdź również, jak wyklarować mętny rosół. Znamy proste i skuteczne metody. Z warzyw z rosołu zrobisz pyszne kotlety wegetariańskie, nic nie może się zmarnować.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Podajesz majonez do gotowanych jaj? Sos musztardowy jest lepszym rozwiązaniem
Jak zrobić gołąbki z prodiża? Niezapomniany smak z dzieciństwa
Chcesz żeby, suszone grzyby nie straciły zapachu? Pomocny będzie 1 trick
Źródło: ewawachowicz