Weź cytryny i poupychaj w słoiku. Ten paten zasługuje na złoty medal
Jedni nazwą to kuchenną sztuczką, dla innych to zwykła technika kulinarna. Tak czy inaczej, warto podkreślić ten fakt: cytryny można kisić. Są równie pyszne co surowe i odnajdują się świetnie w wielu potrawach.
Kiszone cytryny
Kiszenie cytryn w Polsce może wydawać się jakąś niezwykłą kuchenną sztuczką. Jednak, podobnie jak większość innych owoców i warzyw, można je zwyczajnie zamarynować w solance. Co więcej – cytryny są tak kwaśne, że zmiana ich smaku i wyglądu w tym procesie nie jest aż tak dotkliwa.
Kiszone cytryny mają tysiące zastosowań. Można wykorzystać je w sosach, takich jak chimichurri. Doskonale sprawdzą się w sałatkach gdzie odnajdą się dzięki temu, że mają mniej ostry smak. Sok z takich przetworów można dodać do jogurtowych sosów i dipów, a same cytryny w ćwiartkach dodawać do potrawki, jak robią to Marokańczycy przygotowując tadżin.
Książulo przeprosił swoich widzów. Powód nie mieści się w głowiePrzetwory z cytryn
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Moja kuchnia Tanja. Autorka przypomina tam, że cytryny przed kiszeniem należy dokładnie wymyć z – zarówno naturalnych, jak i sztucznych – składników konserwujących. Najlepsza do tego jest soda oczyszczona.
Składniki
- 5-6 cytryn
- 4 łyżki sody oczyszczonej
- 2 łyżki soli
Konserwowanie cytryn w solance
Cytryny opłukujemy pod zimną wodą i szorujemy sodą oczyszczoną. Układamy w misce, zalewamy zimną wodą i dodajemy jeszcze dwie łyżki sody. Odstawiamy na 10 minut.
Po wyjęciu cytryn z miski opłukujemy je dokładnie i ciasno układamy w wyparzonym słoiku. W świeżej wodzie rozpuszczamy dwie łyżki soli i zalewamy cytryny. Zakręcamy słoik niezbyt mocno.
Przetwory będą gotowe po około tygodniu i wtedy zakręcamy je mocno. Jeśli planujemy dłuższe przechowywanie konserwowych cytryn, można je zapasteryzować we wrzącej kąpieli przez 15 minut.
Wypróbuj też przepisy na idealne placki ziemniaczane i królewski sernik Strzelczyka.