Wsyp to do masy na kotlety mielone i dokładnie wymieszaj. Ten dodatek jest 10 razy lepszy od zwykłej bułki
Szukając idealnego przepisu na kotlety mielone, trafiałam na receptury z przeróżnymi dodatkami. W większości wykorzystywana była bułka tarta lub namaczana. Zrobiłam jednak danie bez tego produktu. Wyszło fantastycznie.
Niezawodny przepis na kotlety mielone
Połączenie mielonej łopatki wieprzowej, bułki moczonej w mleku i cebulki to klasyka kuchni polskiej. Mało kto oprze się soczystym i otoczonym chrupiąca skórką kotletom mielonym, ale w mojej rodzinie już od jakiegoś czasu to danie nie budziło entuzjazmu.
Gdy znalazłam przepis pomijający podstawowy według mnie dodatek, czyli bułkę namaczaną w mleku, byłam sceptyczna. Dodawany był też jeden zaskakujący produkt. Postanowiłam jednak spróbować. Wyszło naprawdę smacznie.
Układam mięso mielone na liściach i zawijam jak pierogi. Odkąd poznałam ten przepis nie robię już gołąbkówProsty przepis na kotlety mielone bez bułki
Przygotowanie kotletów mielonych można uprościć. Zamiast namaczać bułkę, wsypiemy kaszę mannę i dodamy startego na tarce o niewielkich oczkach ziemniaka. Danie wyjdzie soczyste i delikatne jak nigdy wcześniej.
Składniki:
- 500 g mielonej łopatki wieprzowej
- 50 g kaszy manny
- 1 większy ziemniak
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 duże jajko
- pół łyżeczki słodkiej papryki
- sól i pieprz w ilości do smaku
- bułka tarta do obtaczania
- olej rzepakowy do smażenia
Niewiele produktów trzeba by zrobić smaczne i satysfakcjonujące nawet najbardziej wymagających smakoszy kotlety mielone. Instrukcję krok po kroku znajdziecie w dalszej części artykułu. Warto się skusić.
Jak zrobić smaczne kotlety mielone? Zmieniam dodatki i jest pysznie
Gdy zamiast bułki moczonej w mleku wykorzystamy ziemniaka i kaszę mannę, masa na kotlety mielone nabierze delikatności. Do umieszczonego w dużej misce mielonego mięsa po prostu wsypuje suchą kaszę.
Ziemniaka obieram, myję z piasku i ścieram na tarce o mniejszych oczkach. Podobnie postępuję z cebulą i czosnkiem, z tą różnicą, że po zdjęciu łupin nie myję już warzyw. Wiórki wraz z sokiem dodaję do mięsa. Wsypuję też słodką paprykę, pół łyżeczki soli i solidną szczyptę pieprzu.
Na koniec wbijam jajko i wyrabiam masę dłonią. Formuję niezbyt duże kulki i delikatnie je spłaszczam. Na patelnię wlewam tyle oleju, by przykryć jej dno i rozgrzewam tłuszcz.
Obtoczone w bułce tartej kotlety mielone smażę na średnim ogniu, aż się z obu stron zrumienią. Gotowe układam na wyłożonym ręcznikiem papierowym talerzu — zbierze nadmiar oleju.
Jak podawać kotlety mielone bez bułki?
Do dania pasują klasyczne dodatki takie jak surówki czy zasmażana kapusta lub buraczki z chrzanem. Możecie dodatkowo podać ziemniaki lub postawić na lekką kaszę np. jęczmienną perłową.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na kotlety mielone. Sprawdźcie koniecznie jak przygotować je w piekarniku. Być może skusi was też znakomita odsłona z dodatkiem jarmużu — właśnie zaczął się sezon na to warzywo.