Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wszyscy wyrzucają je do kosza, a Wachowicz gotuje z nich rosół. O tym przepisie mówi cała Polska
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 05.06.2024 16:25

Wszyscy wyrzucają je do kosza, a Wachowicz gotuje z nich rosół. O tym przepisie mówi cała Polska

Ewa Wachowicz
fot. facebook.com/ewawachowiczofficial; Canva

Ewa Wachowicz znalazła niezwykłe zastosowanie dla obierków z ziemniaków. Dodaje je do zupy, która przez to zmienia całkowicie swój charakter. Oczywiście, obierki nie nadają się do tego „z marszu”, a jedynie po odpowiednim przygotowaniu.

Zupa z obierkami

Trudno sobie wyobrazić bardziej pogardzany w kuchni produkt niż obierki ziemniaków. Są wręcz synonimem nędzy i desperackich prób ratowania się od prawdziwego głodu. Ale, jak wiadomo, taka uboga kuchnia potrafi być niezwykle inspirująca.

Ewa Wachowicz w jednym z odcinków Ewa Gotuje pokazała nam jedną z takich inspiracji. Obierki stają się tu składnikiem dodającym smaku i nietypowej struktury codziennemu rosołowi. Wystarczy lekko je podpiec i dodać do garnka w odpowiednim momencie.

obierki
fot. Canva
Rumuńskie czereśnie plagą na targowisku. Ludzie są oburzeni. „Bezczelny zabieg"

Niepozorne obierki ziemniaków

Wachowicz zaleca podawanie takiej zupy z knedelkami z wątróbki. Oczywiście można dodać czego dusza zapragnie – sprawdzą się świetnie choćby zwykłe kluseczki.

Składniki

  • Obierki z 6 dużych ziemniaków
  • 1 duża cebula
  • 2 marchewki
  • Kawałek selera
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 1 gałązka lubczyku
  • 1 ząbek czosnku
  • Domowa mieszanka warzywna
  • Sól, pieprz, oliwa

Przygotowanie zupy z resztkami ziemniaków

Zanim zdejmiemy obierki z ziemniaków, należy oczywiście dokładnie je wyszorować. Obierki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, obficie skrapiamy oliwą, posypujemy solą i pieprzem. Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez ok. 30 minut.

Cebulę kroimy na ćwiartki, marchewkę i seler w kawałki. Zalewamy 1,5 l wody w garnku, dodajemy pietruszkę i czosnek. Przyprawiamy solą, pieprzem, domową wegetą i gotujemy, do miękkości warzyw – przez ok. godzinę. Razem z warzywami gotować można także wkładkę drobiową.

Gotowy rosół cedzimy przez sitko i przyprawiamy do smaku. Dodajemy obierki z ziemniaka, gałązkę lubczyku i gotujemy jeszcze przez 20 minut. Podajemy z ulubionym dodatkiem.

Wypróbuj też przepisy na świetną focaccię i marynowane ziemniaki Tomasza Strzelczyka.

rosół
fot. Canva