Zrób ciasto, rozłóż na blasze i ugnieć dnem butelki. Przy tym chleb i bułki mogą się schować
Z tym przepisem zastąpisz chleb i bułki czymś o wiele lepszym. Wszyscy znają pizzę, ale focaccia, włoskie ciasto z drożdżowego pieczywa, to prawdziwa rewelacja w kategorii przekąsek. Świetnie pasuje do śniadań i kolacji, ale też sprawdza się jako doskonały produkt piknikowy. Latem warto często sięgać po ten przepis.
To jest lepsze od chleba
Czy może być coś lepszego od chleba i bułek? Okazuje się, że tak. We Włoszech wiele focaccii, różniących się między sobą w zależności od regionu. W swojej puchatej, grubej postaci takie ciasto wyróżnia się jako świetna przekąska. Od pizzy różni je głównie czas wyrastania ciasta – stąd jego większe napowietrzenie.
Focaccia jest dość tłusta – w jak najlepszym tego słowa znaczeniu – i może zawierać różne dodatki, dzięki którym szybko zaspokaja apetyt. Wystarczy połączyć ją z pokrojonymi warzywami, by stworzyć pieczywo wygodne do zabrania nawet na wycieczkę rowerową. A z szynką dojrzewającą, kiełbasą i serem to już prawdziwy piknik!
Strzelczyk wziął ziemniaki i poupychał w słoikach. Ten patent to prawdziwa rewelacjaFocaccia z trikiem
Tradycyjnie ciasto takie powinno się pougniatać lekko palcami, by w zagłębieniach zbierało się masło i przyprawy. Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Zelihanın Tatlı tuzlu tarifleri, gdzie pokazany jest szczególny sposób na takie ugniatanie chleba: dnem plastikowej butelki od coli.
Składniki
- 1 kg mąki typu 00
- 1 szklanka mleka
- 10 g suszonych drożdży
- 2 łyżki cukru
- 1 jajko
- 50 g masła
- 1 ząbki czosnku
- 1 mały pęczek pietruszki
- 1 łyżeczka suszonego rozmarynu
- Opcjonalnie: posiekane czarne oliwki i suszone pomidory
- Sól, pieprz, oliwa
Focaccia zamiast bułek i chleba
Po 200 ml ciepłego mleka i ciepłej wody mieszamy w dużej misce z drożdżami i cukrem. Czekamy kilka minut, aż wystartują, dodajemy 100 ml oliwy, jajko i łyżeczkę soli. Dokładnie mieszamy i, partiami, dodajemy mąkę.
Całość mieszamy łyżką. Ciasto będzie z początku lepkie. Wyrabiamy je tak długo, aż przestanie kleić się do rąk. Składamy je kilka razy na stolnicy, a następnie formujemy w kulkę i z powrotem przekładamy do miski, natłuściwszy ją uprzednio. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 45 minut.
Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, składamy je kilka razy na stolnicy podsypanej mąką. Jeszce raz nią obsypujemy i rozwałkowujemy ciasto na kwadratowy placek o grubości ok. 2 cm. Ma być tak duży, by pokrywać blachę, na której będzie pieczony.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia, przenosimy na nią ciasto, przykrywamy ściereczką i odstawiamy jeszcze raz do wyrośnięcia na ok. 20 minut. W tym czasie przygotowujemy masło czosnkowe z roztopionego masła, posiekanego koperku i czosnku.
Placek posypujemy grubo zmieloną solą i smarujemy masłem czosnkowym. Na wierzch posypujemy parmezanem. Można ułożyć na focaccii oliwki i suszone pomidory. Pieczemy przez ok. 30-35 minut w temperaturze 190 stopni, aż bułka będzie rumiana.
Wypróbuj też przepisy na marynowane ziemniaki według Strzelczyka i kotlety mielone z kalafiorem.