Wyborne placki z cukinii i marchewki. Pyszne i miękkie jak marzenie
Placki z cukinii i marchewki są doskonałym pomysłem na smakowity obiad lub wczesną kolację. Delikatny warzywny rarytas będzie wilgotny i aromatyczny — o niebo lepszy niż tradycyjne placki ziemniaczane. Spróbujecie?
Placki z cukinii i marchewki przyrządza się równie prosto, jak dobre znany wielu smakoszom ziemniaczany specjał. Jeśli macie pod ręką te smakowite warzywa, nie wahajcie się. Tak leciutkich i pełnych charakteru smakołyków dawno nie jedliście.
Przepis na znakomite placki z cukinii i marchewki
Składniki:
1 niezbyt duża zielona cukinia
2 średnie marchewki lub 3-4 młode sztuki
50 g mąki pszennej lub ryżowej
1 jajo lub 1 łyżka mielonego siemienia lnianego namoczona w 3 łyżkach wrzątku
1 spory ząbek czosnku lub pół łyżeczki czosnku granulowanego
1 łyżka posiekanego koperku lub natki pietruszki
sól i pieprz w ilości do smaku
olej rzepakowy do smażenia
Przygotowanie placków z cukinii i marchewki:
Cukinię myjemy i odcinamy końce. Warzywo ścieramy na tarce o większych oczkach, po czym umieszczamy je na sicie i systematycznie odciskamy płyn przez kolejne 10 minut. Najlepiej robić to do miski, bo można go jeszcze wykorzystać do przygotowania zupy czy koktajlu.
Marchewkę szorujemy. Obieramy ją, jeśli nie jest młoda. Warzywo również rozdrabniamy przy pomocy tarki. Umieszczamy je w czystej misce i dodajemy posiekaną zieleninę, przesianą przez sito mąkę, jajo oraz przyprawy.
Dokładnie mieszamy, po czym łączymy masę z odsączoną cukinią. Jeśli przygotowujemy placki z dodatkiem kleiku lnianego, dodajemy go dopiero po wrzuceniu cukinii. Na patelni rozgrzewamy nieco oleju.
Łyżką formujemy placki. Smażymy je do zrumienienia przy średniej mocy palnika. Przenosimy je na ręcznik papierowy lub bibułę, by usunąć nadmiar tłuszczu. Podajemy ze śmietaną, wegańską fetą z jedwabistego tofu lub sosem czosnkowym. Smacznego.
Na naszej stronie znajdziecie też szereg innych przepisów wykorzystujących cukinię. Szczególnie polecamy smakowitą wersję marynowaną, która smakuje niczym ananas oraz wyborne talarki w cieście naleśnikowym.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Bób jada się ze skórką czy bez? Odpowiedź zaskakuje, mało kto zdawał sobie sprawę
Kotlety schabowe po chłopsku. Nowa wersja klasycznego specjału
Babcia Krysia ma najlepszy patent na naleśniki z serem. Cały sekret tkwi w 1 sztuczce
Źródło: wysmakowane