Z czym nie podawać jajek?
Jajka zwykle przygotowujemy na śniadanie, choć nierzadko można spotkać się również z podawaniem ich na obiad czy kolację. Jeśli chcesz, aby zachowały swoje cenne właściwości i dobrze się wchłaniały, nie należy dodawać do nich kilku produktów. Mowa, chociażby o żółtym serze czy majonezie, czyli bardzo popularnych dodatkach do jajek.
Jajka wypełnione są praktycznie wszystkimi potrzebnymi do funkcjonowania wartościami odżywczymi, jakich organizm człowieka wymaga. Nic więc dziwnego, że ludzie na całym świecie opracowali tysiące przepisów, aby zrobić je w smaczny sposób.
Niestety niektóre z nich, jak chociażby sadzone jajka z kartoflami, nie powinny być wybierane, a przynajmniej niezbyt często. Wszystko przez to, że takie połączenie negatywnie wpływa na wchłanianie wartości odżywczych z obu produktów, a także znacznie spowalnia proces trawienia i metabolizmu.
Nie podawaj jajek z majonezem
Z pozoru wydawać by się mogło, że jest to połączenie idealne - nie tylko dlatego, że jest tak popularne, lecz po prostu wybornie smakuje. Jak się okazuje, taki miks źle odbija się na sylwetce i metabolizmie.
Duża ilość tłuszczu w majonezie, z którego składa się w końcu w większości, obniża prędkość przemiany materii, przez co łatwo przybrać na wadzę. W efekcie oponka na brzuchu czy powiększone boczki szybko mogą się pojawić. Ci, którzy dbają o smukłą talię, zdecydowanie powinni wystrzegać się dokładania majonezu do jajek.
Popijanie jajek mlekiem
Białko odzwierzęce wymaga długiego czasu na strawienie, aby mogło zostać przetransportowane do jelit, gdzie przeprowadzane jest przyswajanie składników odżywczych. Mleko zawiera go duże ilości, więc wchłanianie innych cennych substancji może zostać zaburzone.
Tak jest właśnie w przypadku jajek zapitych mlekiem. Najważniejsze związki chemiczne z jajek nie zostaną w pełni przyjęte przez układ pokarmowy, dlatego zjedzenie jaj pójdzie na marne - mleka lepiej napić się kilka godzin po jajecznym posiłku.
Ryba + jajka
Mięso ryb zawiera liczne substancje, których znalezienie w innych produktach jest stosunkowo ciężkie. W diecie przeciętnego Polaka nie znajduje się wiele ryb, dlatego tak cenne jest każde danie z ich mięsem.
Jajka zawierają specyficzne białko, które może neutralizować witaminę B7 obecną w rybach o dużej zawartości tłuszczu. Jeśli więc często łączysz zarówno jajka, jak i ryby, zalecamy zmianę przyzwyczajeń - nie warto tracić tak ważnej substancji na krótką chwilę przyjemności.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak usmażyć idealne jajka sadzone ze ściętym białkiem i płynnym żółtkiem. Ten tekst wyjawia, jak rozpoznać czy jajka są świeże.
Źródło zdjęcia: canva/Rrraum, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: kobieceinspiracje