Z tą sztuczką kluski śląskie wyjdą mięciutkie i się nie posklejają. Mało kto zna ten patent
Każdy, kto choć raz spróbował kluski śląskie, wie, że jest to coś niezwykłego. Pulchna, a jednocześnie lekko sprężysta budowa kluski sprawia, że w połączeniu z sosem doświadczamy nieba w gębie. Tylko jak zrobić, aby twoje kluski były miękkie, a podczas gotowania nie uległy sklejeniu?
Kluski nie tylko na Śląsku
Prawdą jest, że kluski śląskie pochodzą z górniczego regionu naszego kraju. Tam są tradycyjnym dodatkiem mięsnych sosów i rolad. Nie każdy jednak wie, że w regionie skąd pochodzą te kluski, występuje także jej czarna wersja. I to wcale nie przez węgiel. Ślązacy do ich przygotowania wykorzystują zarówno gotowane jak i surowe ziemniaki. Dzięki temu otrzymują, jak sami mówią czorne kluski.
Prawdą jest także, że kluski śląskie dzięki swojemu smakowi podbiły wszystkie regiony naszego kraju. Stanowią idealny zamiennik dla gotowanych ziemniaków jako dodatek dania głównego. Jednak jak gotować kluski śląskie, żeby się nie sklejały? Dowiesz się tego w dalszej części tekstu.
Kładę boczek na cieście francuskim, zasypuję serem i dodaję jajka. W chwilę mam obiad dla całej rodzinyMoje ulubione kluski śląskie
Dawno temu znajoma ze Śląska pokazała mi jak przygotować kluski śląskie. Od tamtej pory robię je według tego przepisu. Podobną recepturę można znaleźć na YouTube na kanale LiveBalanceRenia. Właśnie stamtąd pochodzi zdjęcie z początku artykułu.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 250 g mąki ziemniaczanej
- 1 jajko
Obrane i umyte ziemniaki ugotuj. Muszą być miękkie i lekko rozpadające się. Następnie weź dużą miskę i przeciśnij je przez praskę do ziemniaków. Co jakiś czas mieszaj ziemniaki, aby odparowały. Pozostaw do wystudzenia.
Wystudzone ziemniaki wygładź, lekko ubijając na gładką masę. Wsyp mąkę i dodaj jajko. Całość dokładnie wymieszaj ręką, do momentu kiedy wszystkie składniki połączą się w idealnie gładkie ciasto.
Kluski śląskie twórz poprzez wykonanie kulki o średnicy około 4 cm. Następnie ją spłaszcz na stolnicy lub desce, a na środku kluski końcówką palca wykonaj dziurkę.
Jak gotować kluski śląskie, żeby się nie sklejały?
Samo przygotowanie klusek nie jest problemem. Ten pojawia się dopiero wtedy, kiedy trzeba kluski ugotować. Pewnie zadajesz sobie wtedy pytanie co zrobić, żeby kluski śląskie się ze sobą nie sklejały?
Odpowiedzią na ten spory problem jest ten patent. Po prostu wlej do wrzątku z kluskami szklankę bardzo zimnej wody. Najlepiej takiej prosto z lodówki. Ten zaskakujący sposób sprawi, że woda się zahartuje. Następnie dosyp soli i gotuj kluski jak nigdy przedtem. Sprawdź, także przepis na szybkie placuszki idealne na Tłusty Czwartek oraz na co musisz uważać na zakupach w Biedronce.