Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Z tym przepisem pierniczki zawsze wychodzą mięciutkie. Najlepsze w nich jest cudowne nadzienie

Z tym przepisem pierniczki zawsze wychodzą mięciutkie. Najlepsze w nich jest cudowne nadzienie

Pierniczki świąteczne
YT/Obżarciuch

Pieczenie pierniczków jest s obowiązkowym punktem świątecznych przygotowań w wielu domach. Bez sprawdzonego przepisu nie wyjdą, a ja znam jeden całkiem niezły. Ciasteczka rozpływają się w ustach i kuszą słodkim nadzieniem. Musicie i ich spróbować.

Pierniczki tak miękkie jak nigdy wcześniej

Pierniczki świąteczne muszą być miękkie. Jeszcze smaczniejsze są wtedy, gdy ich wnętrze skrywa pyszne nadzienie. W moim domu inne nie już przejdą. Na szczęście znam sprawdzony przepis, z którego co roku przygotowuję całkiem spory zapas słodyczy.

Choć wydawać by się mogło, że przygotowanie rarytasu z „wkładką” będzie żmudne i długie, wcale tak nie jest. Zerknijcie na recepturę i spróbujcie — wszyscy będą zachwyceni.

Masa na pierniczki (2).jpg
YT/Obżarciuch
To mój ulubiony przepis na ciasto drożdżowe. Nie trzeba go nawet wyrabiać, zawsze się udaje

Przepis na miękkie pierniczki z powidłami

Miękkie już po upieczeniu, pełne pysznych śliwkowych powideł pierniczki świąteczne skuszą nie tylko dzieci. Zrobienie zajmuje chwilę, ale efekty warte są wysiłku. Gorąco polecam te przepis.

Składniki:

  • 1 kg mąki pszennej typu 650
  • 8 żółtek
  • 3 białka
  • 250 g masła
  • 200 ml śmietany 18%
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 400 g miodu
  • 330 g cukru
  • 30 g kakao
  • 80 g przyprawy do piernika
  • 400-500 g powideł śliwkowych

Lista składników krótka nie jest, ale warto je zgromadzić i samodzielnie przygotować aromatyczne ciasteczka. Kupione w sklepie się do nich nie umywają. Z pewnością poczujecie różnicę.

Jak zrobić pyszne pierniczki? Znam przepis

Przygotowanie pierniczków warto zacząć nieco wcześniej — ciasto jest lepkie tuż po wyrobieniu i zdecydowanie łatwiej będzie z nim pracować, gdy najpierw poleży w chłodnym miejscu przez 24 godzin.

Jego wykonanie zaczynam od wlania miodu do garnka i zagotowania go wraz z przyprawą do piernika. Roztapiam w niej masłom, mieszam, by połączyć i studzę. Śmietanę mieszam z sodą oczyszczoną i odstawiam.

Białka ubijam na sztywną pianę, po czym partiami dodaję cukier, starannie go rozprowadzając. Teraz wlewam jeszcze żółtka — jedno po drugim — za każdym razem sprawnie łącząc kurzy nabiał z masą.

Wsypuję jeszcze przesianą mąkę pszenną oraz kakao i dokładnie mieszam. Wlewam miód z przyprawami i łączę. Teraz jeszcze dodaję śmietanę z sodą i krótko mieszam. Takie ciasto pozostawiam do stwardnienia.

Po 24 godzinach wyrabiam je szybko i rozwałkowuję na placek o grubości 3 mm. Na jednej połowie w odstępach układam porcje powidła śliwkowego. Przykrywam drugą częścią masy i wycinam pierniczki tak, aby słodki dodatek był wewnątrz ciastek.

Układam słodkości na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i wstawiam do rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza piekarnika. Piekę przez 12 minut.

Jak podawać pierniczki?

Gdy pierniczki wystygną, warto polać je lukrem lub polewą czekoladową. Polecam szczególnie znakomity lukier królewski — jest tani i zawsze dobrze zastyga.

Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na świąteczne wypieki z dodatkiem korzennych przypraw. Oprócz pierniczków polecamy recepturę na wilgotne ciasto z powidłami śliwkowymi. Być może skusi was też piernik z dodatkiem kawy zbożowej.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Obżarciuch” na platformie YouTube.

Pyszne pierniczki z nadzieniem.jpg
YT/Obżarciuch