Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Żadne mleko i woda. Najlepsze naleśniki wychodzą na napoju, który pamiętam z dzieciństwa

Żadne mleko i woda. Najlepsze naleśniki wychodzą na napoju, który pamiętam z dzieciństwa

Naleśniki z maślanką
canva/Krezofen

Smaczne naleśniki niekoniecznie wymagają dużo pracy. Moja babcia znała znakomity sposób na przygotowanie lekkiego i łatwego w „obsłudze” ciasta. Rarytas powstawał bardzo sprawnie i często pojawiał się w naszym domu. Sekretem sukcesu był jeden tani składnik.
 

Różne rodzaje naleśników

Naleśniki każdy przygotowuje trochę inaczej. Jedni do ciasta wlewają wodę lub wręcz wodę gazowaną, inni stawiają na mleko. Jeszcze inni znają przepisy niewymagające użycia żadnego nabiału.

Żaden z tych rarytasów nie będzie dziś przedmiotem mojego zainteresowania. Tym razem bowiem podzielę się przepisem mojej babci, który w mojej rodzinie przekazywany był z pokolenia na pokolenie. Czego trzeba, by zrobić wybitne naleśniki? Czytajcie dalej.

Ciasto na naleśniki.jpg
canva/VBaleha

Przepis na pyszne naleśniki z maślanką

Dodanie maślanki do ciasta na naleśniki sprawi, że wyjdą tak delikatne, jak nigdy wcześniej. Proces przygotowania znacząco się nie zmieni, a naleśniki nie staną się drogim daniem. Warto więc się na nie skusić.

Składniki:

  • 225 g mąki pszennej
  • 250 ml maślanki naturalnej
  • 250 ml mleka
  • 2 duże jajka
  • 20 ml oleju rzepakowego
  • 10 g cukru pudru
  • szczypta soli

Oprócz wymienionych wyżej produktów przyda wam się również patelnia z nieprzywierającą powłoką i niskim rantem — na takiej z łatwością usmażycie każde naleśniki. Sposób wykonania rarytasu z maślanką znajdziecie poniżej.

Jak zrobić pyszne naleśniki? Użyjcie maślanki

Zmieszanie maślanki z mlekiem sprawi, że ciasto będzie przyjemniejsze. Łatwiej będzie też je przygotować. Zaczynam od przesiania mąki pszennej przez sito wprost do dużej miski.

Wbijam oba jajka, a następnie wlewam maślankę, mleko oraz olej. Solę i słodzę. Całość starannie miksuję i odstawiam na 10 minut. Patelnię do smażenia naleśników smaruję niewielką ilością oleju przed wlaniem pierwszej porcji ciasta. Rozgrzewam.

Przy pomocy chochli przenoszę porcję masy, równomiernie rozlewając ją po całej powierzchni patelni. Smażę, aż zacznie odchodzić od brzegów. Wtedy obracam i chwilę zrumieniam z drugiej strony. Podobnie postępuję z resztą ciasta na naleśniki.

Jak podawać naleśniki z maślanką?

Do tych naleśników pasują różne dodatki — także te wytrawne. Osobiście poleca połączeniu duszonego z czosnkiem szpinaku i tofu naturalnego — uwielbiam to połączenie i często do niego wracam, gdy robię naleśniki wegańskie.

Danie bez nabiału przygotować można na wiele sposobów. Mój ulubiony opiera się o wykorzystanie aquafaby, ale można też sięgnąć po kaszę gryczaną. Warta uwagi jest też wersja słodka naleśników z pysznym kremem z nerkowców.

Naleśniki na maślance są smaczne.jpg
canva/peterzsuzsa