Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Żadne suszone grzyby leśne. Co roku robię uszka z tym składnikiem, wychodzą jeszcze lepsze
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 04.12.2024 14:13

Żadne suszone grzyby leśne. Co roku robię uszka z tym składnikiem, wychodzą jeszcze lepsze

talerz barszczu z uszkami
fot. Canva

Uszka z grzybami to jedno z najbardziej wyczekiwanych dań na świątecznym stole. Czy dla leśnych grzybów jest tu jakaś alternatywa? Ależ oczywiście – w końcu jakaś zawsze jest.

Uszka bez grzybów leśnych

Uczciwie przyznajmy: nie każdy zgodzi się, że dla leśnych grzybów jest jakakolwiek alternatywa. W końcu produkt ten jest na swój sposób niezastąpiony: w żadnym innym nie koncentruje się taki ładunek umami i posmaku, który trudno opisać inaczej niż jako leśny. Nie dla każdego jest to jednak zaleta.

To, a także znacznie niższa cena i łatwość uprawy, to dwie podstawowe przyczyny, dla których na naszym rynku znajdują się pieczarki. Grzyby te udało nam się udomowić, są dostępne przez cały rok i odnajdują się w bardzo wielu przepisach. Dlatego można z nimi przyrządzić także uszka do barszczu.

pieczarki
fot. Canva
Sanepid nie ma litości, wycofują w całym kraju. Kupiłeś, lepiej wyrzuć

Uszka z pieczarkami

Przy przygotowywaniu uszek z pieczarkami mamy nieco mniej zachodu. Leśne grzyby trzeba przecież namaczać, a następnie gotować. Pieczarki są dobre w każdej postaci – nawet na surowo, są więc także łatwiejsze i szybsze w obróbce.

Składniki

  • 300 g mąki
  • 50 g masła
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • Masło klarowane do smażenia
  • Sól, pieprz

Wigilijne uszka do barszczu

Od pieczarek odcinamy nóżki, a kapelusze obieramy. Grzyby siekamy bardzo drobno. Cebulę i czosnek kroimy w drobną kostkę.

Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Wrzucamy cebulę, a kiedy zrobi się szklista, dodajemy czosnek i pieczarki. Farsz doprawiamy do smaku solą i pieprzem i dusimy, aż odparuje nadmiar wody. Kiedy pieczarki będą miękkie, przerzucamy je do miski i pozostawiamy do wystudzenia.

Do mąki dodajemy 150 ml gorącej wody, 2/3 łyżeczki soli i 50 g masła. Zagniatamy ciasto, a kiedy będzie jednolite i sprężyste, zawijamy w folię i odstawiamy na 20 minut. Następnie odrywamy partiami, rozwałkowujemy i szklanką wycinamy krążki.

Uszka faszerujemy łyżką przestudzonego pieczarkowego farszu. Zawijamy i układamy na stolnicy, przykrywając kolejne partie ściereczką, by nie obeschły przed gotowaniem. Nasze małe pierogi wrzucamy na wrzącą wodę i gotujemy przez ok. 3 min. od wypłynięcia.

Wypróbuj też przepisy na śledzie z jabłkami według Strzelczyka i podkarpackie pierogi.

nalewanie barszczu