Zawijam suszone śliwki w boczek. Ledwo położę tę przekąskę na stole, juz są do niej kolejki
Śliwki w boczku to klasyczna przekąska. Uwielbiana, bo kompozycja, choć nie oczywista, okazuje się dosłownie wymarzona. Są przy tym niezwykle łatwe w przyrządzeniu.
Śliwki w boczku
Połączenie owoców i wieprzowiny nie jest oczywiste. Jednak kiedy pomyśleć o nim przez chwilę, dwa składniki wydają się jakby dla siebie stworzone. Wystarczy wybrać odpowiednie śliwki.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Nawet w surowej postaci owoce te doskonale odnajdują się w wytrawnych kombinacjach. Większość odmian nie jest przesadnie słodka. Oprócz kwasowości zbalansowane są jeszcze jednym, trudniej uchwytnym aromatem, który można określić jako umami.
Wszystkie koleżanki proszą mnie o przepis na to ciasto. Nie ma lepszegoSuszone i wędzone śliwki
Co dopiero jeśli śliwki ususzyć lub uwędzić. Ta pierwsza metoda koncentruje ich smak i wyraźnie wtedy czuć, że pod płaszczykiem słodyczy czai się znacznie więcej. Jeśli zaś chodzi o śliwki wędzone – ich dymny aromat doskonale uzupełnia się z mięsem, które także zyskuje, nawet jeśli użyjemy już uwędzonych plastrów boczku.
Składniki
- 10 cienkich plastrów wędzonego boczku
- 20 suszonych lub wędzonych śliwek
- Słodka lub ostra papryka
- 1 łyżka miodu
- Sól, pieprz
Zawiń śliwki w boczek
Nie wszyscy przepadają za aromatem wędzenia, ale ma on olbrzymią rzeszę swoich fanów. Warto więc zwrócić uwagę, jak bardzo wiele lub niewiele dymnego aromatu możemy dodać do tej potrawy. Zarówno śliwki, jak i nawet papryka mogą występować w postaci wędzonej albo nie. Możemy też użyć plastrów surowego lub gotowanego boczku, który również nie ma dymnego aromatu.
Do zrównoważenia kwasowości i umami w tej przekąsce używamy miodu. Jednak aby uzyskać naprawdę skoncentrowany i głęboki aromat, można też użyć melasy cukrowej. To produkt uboczny rafinacji cukru, gęsty, nie tak słodki jak jego alternatywy, ale za to niezwykle skoncentrowany.
Przekąska ze śliwek w boczku
20 wykałaczek namaczamy w wodzie. Plastry boczku przekrawamy na połowy. Każdy kawałek posypujemy papryką, solą i pieprzem.
Na końcu każdego kawałka boczku układamy śliwkę. Zawijamy ciasno i przebijamy wykałaczką, by roladki się nie rozwijały. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni celsjusza. Każdy kawałek boczku smarujemy z wierzchu miodem lub melasą. Pieczemy przez 8-10 minut, aż boczek się zarumieni.
Wypróbuj też przepisy na mięso mielone z frytownicy beztłuszczowej i zupę zarzutkę.