Zetrzyj do mięsa i dokładnie wyrób. Tak soczystych kotletów mielonych jeszcze nie jadłeś
Kotlety mielone to klasyka polskiej kuchni. Zwykle dodajemy do nich namoczoną i odciśniętą bułkę. Spulchnia ona mięso i dodaje kotletom soczystości. Wydaje się być niezastąpiona, jednak dziś udowodnimy Wam, że mielone można zrobić inaczej. Wystarczy zetrzeć do mięsa trochę cukinii, która zapewni potrawie niebywałą soczystość i delikatny smak.
Tradycyjne składniki kotletów mielonych
Podstawą kotletów mielonych jest oczywiście mięso. Ponoć najlepsze jest wieprzowo-wołowe, jednak robi się je również z samej wieprzowiny, a także z mielonego mięsa drobiowego. Drugim, ważnym składnikiem mielonych jest bułka, zwykle czerstwa. Trzeba ją namoczyć, najlepiej w mleku, odcisnąć i dodać do masy. Dzięki niej kotlety będą miały lżejszą konsystencję i będą bardziej soczyste. Wiele osób dodaje do masy na mielone także cebulę - startą lub podsmażoną, a także jajko. Obowiązkowe są też przyprawy.
Nie z jaj, nie z ryby. Najlepszą pastę do chleba zrobisz z pospolitego warzywaPrzepis na kotlety mielone z cukinią
Składniki:
- 50 dag mielonego mięsa wieprzowo-wołowego
- pół średniej wielkości, młodej cukinii
- 1 jajko
- 2 cebulki dymki
- bułka tarta
- sól, pieprz
- olej do smażenia
Przygotowanie kotletów mielonych z dodatkiem cukinii
Cukinię umyj, wytrzyj, zetrzyj na dużych oczkach. Oprósz ją lekko solą, wymieszaj, odstaw na 5 minut. Po tym czasie warzywo lekko odciśnij i dodaj do mielonego mięsa.
Do mięsa wbij też jajko, dodaj cebulki dymki posiekane wraz ze szczypiorkiem. Wsyp 2-3 łyżki tartej bułki, dodaj sporą ilość soli i pieprzu i dokładnie wyrób masę. Jeśli będzie zbyt rzadka, dodaj do niej nieco więcej tartej bułki.
Z mięsnej masy formuj w dłoniach średniej wielkości kotlety. Każdy obtocz dokładnie w tartej bułce. Kotlety kładź na patelni z rozgrzanym olejem i smaż po 4-5 minut z każdej strony.
Poznaj też babciny sposób na kotlety mielone, a także przepis na mielone bez cebuli.