Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zetrzyj na tarce i dodaj do masy na placki ziemniaczane. Moja babcia zawsze tak robiła latem

Zetrzyj na tarce i dodaj do masy na placki ziemniaczane. Moja babcia zawsze tak robiła latem

Placki ziemniaczane z cukinią
Screen z filmu na kanale YouTube Sprint Cooking

Placki ziemniaczane warto urozmaicać. Latem jednym z ciekawszych pomysłów będzie dodanie do ziemniaków startej cukinii. Przepis, który w mojej rodzinie przechodził z pokolenia na pokolenie, jest prosty, a efekty zachwycają nawet wybrednych. Musicie spróbować. 

Przepis na placki ziemniaczane z cukinią

Cukinia jest w szczycie sezonie i warto ją wykorzystywać wszędzie tam, gdzie to możliwe. Placki ziemniaczane z jej dodatkiem wychodzą delikatne, chrupiące i pełne smaku. Moja babcia często przygotowywała je na letnią kolację. Doprawione tymiankiem i odrobiną kurkumy są po prostu zachwycające.

Składniki:

  • 500 g zielonej cukinii
  • 1,5 kg ziemniaków
  • 1 duża cebula
  • 2 duże jaja lub ich zamiennik
  • 2 płaskie łyżeczki tymianku świeżego lub suszonego
  • szczypta kurkumy dla koloru
  • sól i pieprz w ilości do smaku
  • olej rzepakowy do smażenia
Nie sądziłam, że surówka z tego warzywa jest tak smaczna. Bije na głowę tę z marchewki lub selera

Jak zrobić placki ziemniaczane z cukinią?

Zaczynam od obrania i umycia ziemniaków oraz starannego opłukania cukinii. Zielone warzywo ścieram na tarce o większych oczkach wprost do zawieszonego nad większą miską durszlaka. Następnie posypuję je niepełną łyżeczką soli, mieszam i odstawiam na mniej więcej kwadrans.

Cukinia w tym czasie puści sok, który pozostawiony sprawiłby, że ciasto na placki byłoby zbyt rzadkie. Podobnie postępuję z ziemniakami — je także należy odsączyć z płynu, lecz tym razem nie dodaję soli. Odstawiam na chwilę, by na dnie wody z bulw zebrał się osad. To krochmal, który łączę z odciśniętą pulpa ziemniaczaną.

Wrzucam jeszcze posiekaną cebulę oraz pozbawioną soku cukinię. Wbijam jaja i dodaję przyprawy. Mieszam, a po uzyskaniu jednolitej masy, smażę placki ziemniaczane z cukinią. Zawsze korzystam z dobrze rozgrzanego oleju i niezbyt dużej mocy palnika, by nie spalić przysmaku. Po zdjęciu z patelni odsączam z nadmiaru tłuszczu.

Wskazówka: zamiast jajek można zastosować kleik z siemienia lnianego. Wystarczy zalać 2 płaskie łyżki zmielonych ziaren 6 łyżkami wrzątku i odstawić na około 5 minut do powstania lepkiej masy. Placki ziemniaczane z takim dodatkiem są wegańskie i równie smaczne, co wersja z kurzym nabiałem.

Jak podać placki ziemniaczane z cukinią?

Świetnym dodatkiem do tego dania jest kwaśna śmietana. Moja babcia po prostu układała ją obok placków, ale można też wymieszać ją z rozgniecionymi ząbkami czosnku czy koperkiem.

Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na placki ziemniaczane. Sprawdźcie jak przygotować je w piekarniku — są lżejsze i wciąż smaczne. Być może skusi was też chrupiąca wersja z dodatkiem czosnku.

Placki ziemniaczane z cukinią skuszą każdego.png
canva/eskymaks