Znakomity sos do mięsa i nie tylko zrobisz z pysznego jesiennego owocu. Smak na długo pozostanie w pamięci
Sos ze śliwek podkręci smak niejednego dania. Gęsty, aromatyczny i wyrazisty dodatek na bazie sezonowego owocu odmieni wasze spojrzenie na ten składnik. Jest tak smaczny, że bliscy będą zajadać go łyżkami. Spróbujecie?
Śliwka świetnie smakuje w deserach, lecz w daniach wytrawnych również znajdzie się dla niej miejsce. Pyszny sos z jesiennym owocem w roli głównej znakomicie uzupełniają pomidory i ostre papryczki. Z wyglądu przypominał będzie klasyczny sos barbecue, ale jego smak bije na głowę amerykański specjał.
Jeżeli nie lubicie pikantnych przysmaków, sos ze śliwek możecie zrobić z pominięciem chili lub zastąpić ją kawałkiem czerwonej papryki słodkiej — najlepiej upieczonej i bez skórki. Zachęcamy jednak, by dodać choć odrobinę — wtedy rarytas jest najsmaczniejszy.
Przepis na znakomity sos ze śliwek
Składniki:
500 g śliwek węgierek
2 spore pomidory
1 średnia cebula
2-3 ząbki czosnku
1-3 papryczki chili, zależnie od preferowanej ostrości
1 łyżka syropu z agawy lub miodu lub cukru
1 łyżka soku z limonki lub cytryny
4 cm kawałek imbiru (opcjonalnie)
1 łyżka sosu sojowego (można pominąć)
1 łyżeczka oleju sezamowego (można pominąć)
pół szklanki wody
oliwa z oliwek
sól i pieprz w ilości do smaku
Jak zrobić sos ze śliwek? Znamy prosty przepis na dodatek do dań
Cebulę kroimy w piórka. W dużym garnku rozgrzewamy oliwę i delikatnie szklimy warzywo. Pod koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz posiekaną papryczkę chili. Wrzucamy też obrany i starty na tarce imbir, jeśli go używamy.
Pomidory sparzamy i usuwamy z nich skórki. Śliwki starannie myjemy i pozbawiamy je pestek. Owoce wraz z pomidorami przenosimy do garnka. Całość podsmażamy na średnim ogniu przez 10 do 12 minut.
Wlewamy sos sojowy, sok z limonki, syrop z agawy, olej sezamowy oraz wodę. Dusimy przez 6-7 minut. Miksujemy na gładką masę. Doprawiamy solą i pieprzem wedle uznania. Podjemy na zimno lub na ciepło.
Z sosem ze śliwek świetnie smakują nuggetsy z kurczaka. Będzie pasował również do panierowanych różyczek kalafiora oraz każdego mięsa z grilla. Możemy go wykorzystać także jako marynatę do tofu lub dip do chipsów czy frytek belgijskich.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Wachowicz dodaje szczyptę do zupy z dyni. Nic tak nie podkreśla jej smaku
Surówka z kapusty lepsza niż w restauracjach. Przepis godny mistrzów kuchni
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama