Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zrobiłam wczoraj pyzy zgodnie z tą prostą zasadą. Wyszły tak miękkie i delikatne, jak nigdy wcześniej

Zrobiłam wczoraj pyzy zgodnie z tą prostą zasadą. Wyszły tak miękkie i delikatne, jak nigdy wcześniej

Pyzy z mięsem
YT/Henia Foks

Dobre pyzy skuszą każdego smakosza. Aby ich przygotowanie nie skończyło się kulinarną katastrofą, trzeba jednak przestrzegać jednej zasady. Sprawdźcie, co zrobić, by uzyskać rozpływające się w ustach danie. 

Udało mi się zrobić dobre pyzy

Wszystkie moje dotychczasowe próby przygotowania pyz kończyły się porażką. Próbowałam różnych przepisów, a mimo to farsz wypływał na zewnątrz i zamiast zgrabnych klusek uzyskiwałam mało atrakcyjna wizualnie breję.

Dopiero przepis, na który natknęłam się niedawno, sprawił, że kluski wyszły mi jak należy. Sekretem sukcesu była znana, jak się okazało, całkiem licznemu gronu gotujących zasada. Na czym ona polega? Wyjaśniam w dalszej części artykułu.

Ciasto na pyzy.jpg
canva/beorm
Wreszcie udało mi się odtworzyć smak dzieciństwa. Wzięłam twaróg, wyszły mi kluski leniwe jak za dawnych lat

Jak zrobić smaczne pyzy? Znamy ważną zasadę

O tym, że pyzy robi się z dwóch rodzajów ziemniaków, wiedziałam od początku. Nie byłam jednak świadoma, jak ważne są ich proporcje. Aby danie udało się, trzeba połączyć ze sobą oba rodzaje warzywa w stosunku 3:1. Większą część stanowić powinny ziemniaki ugotowane, a w porcji surowych należy też uwzględnić cebulę.

Znając już ten niuans, przystąpiłam do działania. Zebrałam składniki, które wypisałam poniżej i zrobiłam wypełnione mięsem z rosołu kuleczki, które podałam z sosem grzybowym. Rodzina była więcej niż zachwycona, więc polecam spróbować.

Składniki:

  • 1 kg ugotowanych i rozgniecionych ziemniaków
  • 200-250 g ziemniaków surowych
  • 1 większa cebula
  • 1 duże jajko
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka mąki pszennej (opcjonalnie)
  • mięso z rosołu
  • zioła (opcjonalnie)
  • sól i pieprz w ilości do smaku

Do przyrządzenia przyda się maszynka, w której zmielimy mięso lub dość mocny blender, który pomoże nam rozdrobnić je na gładki farsz. Przyda się też spory garnek, w którym pyzy będą mogły swobodnie pływać podczas gotowania. Gdy już to macie, wystarczy, że będziecie postępować zgodnie z poniższą instrukcją, a efekty na pewno was zachwycą.

Przygotowanie pyz jest proste

Zaczynam od umieszczenia ugotowanych ziemniaków w dużej misce. Cebulę oraz surowe ziemniaki ścieram osobno na tarce o drobnych oczkach i dokładnie usuwam z nich wodę. Ilość ziemniaków dobieram po zważeniu pozbawionej soku cebuli.

Dodaję warzywa do miski, po czym wbijam jajko i wsypuje mąkę ziemniaczaną oraz pół łyżeczki soli. Wyrabiam masę, a gdyby się kleiła, dodaję jeszcze mąkę pszenną.

Z uzyskanego ciasta odrywam niewielkie kuleczki i spłaszczam je — będę w nich zamykać farsz. Zmielone w maszynce mięso z rosołu doprawiam solą, pieprzem i ewentualnie ziołami.

Ilość wielkości mniej więcej 1 łyżeczki zamykam w przygotowanych placuszkach, formując okrągłe kulki. Pyzy gotuję w osolonym wrzątku partiami. Każdą wyjmuję po minutach około 2 minutach od momentu wypłynięcia na powierzchnię.

Jak podawać pyzy?

W moim domu do polania pyz wybieramy sos grzybowy, ale sprawdzą się też skwarki z boczku czy karmelizowana cebula. Widziałam również pyzy polewane podsmażaną na maśle bułka tartą.

Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na kluski z ziemniaków. Oprócz pyz polecam kopytka. Jako dodatek do wielu dań świetnie sprawdzają się także kluski śląskie.

Smakowite pyzy.jpg
canva/Piotr Krzeslak