Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Co to jest rosół kolagenowy? Jak go przygotować?
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 13.01.2023 16:54

Co to jest rosół kolagenowy? Jak go przygotować?

rosół
Canva /Filippo Carlot

Rosół kolagenowy znany jest od wielu pokoleń. W jego gotowaniu przodowały przede wszystkim nasze babcie. To nic innego, jak esencjonalny rosół przygotowany na bazie wywaru z kości. Warto sięgać po niego nie tylko podczas walki z grypą i przeziębieniem.

Rosół kolagenowy to skuteczny środek na rozmaite dolegliwości. Pomaga przy problemach żołądkowych, a ze względu na wysoką zawartość kolagenu, również przy bólach stawów. Na jego bazie można przygotować sos do pizzy, dressing czy pożywny koktajl. Jego przyrządzenie jest proste i wymaga użycia zaledwie kilku niedrogich składników.

Rosół kolagenowy wymaga długiego gotowania na małym ogniu. Na jego przyrządzenie zaplanuj minimum 4 godziny. W tym czasie wszystkie ścięgna i chrząstki zawarte w kościach mają możliwość się rozpuścić, dzięki czemu ich wartościowe składniki trafią do wywaru.

Przepis na rosół kolagenowy o niezwykłych właściwościach

Składniki:

  • 1,5 kg kości (korpus drobiowy, mostek wołowy, nóżki wieprzowe itp.)

  • 500 g kurzych łapek

  • 1-2 szyje indycze

  • włoszczyzna

  • 1-2 cebule

  • 1 łyżka octu jabłkowego

  • 2,5 litra wody

  • 2-3 liście laurowe

  • kilka ziaren ziela angielskiego

  • sól i pieprz do smaku

Jak ugotować leczniczy rosół kolagenowy?

Kości na rosół przełóż do dużego garnka. W razie konieczności podziel je na mniejsze kawałki. Całość zalej 2,5 l zimnej wody.

Warzywa do rosołu umyj i obierz, a cebulę opal. Dodaj je do garnka z kośćmi. Dołóż pieprz, liście laurowe, ziele angielskie, a także łyżkę octu jabłkowego. Ten ostatni składnik pomaga wydobyć z kości jeszcze więcej odżywczych wartości.

Rosół gotuj pod przykryciem przez min. 4 godziny. Wywar przez ten czas powinien jedynie delikatnie mrugać. Na ok. 60 minut przez planowanym końcem gotowania dosól wywar do smaku.

Prawidłowo uwarzony rosół kolagenowy podczas chłodzenia w lodówce ścina się w galaretkę. Po podgrzaniu zupę można jeść z makaronem, ryżem lub używać jej jako dodatku do innych dań. Bulion kostny z powodzeniem można też pić jako rozgrzewający napój. Poznaj nasz prosty sposób na domową kostkę rosołową. Magda Gessler najlepiej wie, jak przyrządzić tradycyjny smakowity rosół.

Canva / m.kucova
Canva / m.kucova

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: