Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czym się różni żurek od białego barszczu? 1 detal jest najważniejszy
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 21.03.2023 13:22

Czym się różni żurek od białego barszczu? 1 detal jest najważniejszy

Jaka jest różnica między żurkiem a barszczem białym?
canva/Teresa Kasprzycka

Czy wiesz, jakie są różnie między żurkiem a barszczem białym? Najważniejszym detalem jest zakwas. Żurek przygotowywany jest na zakwasie żytnim. Barszcz natomiast na zakwasie z mąki pszennej. Jednak na tym różnice się nie kończą.

Czym się różni barszcz biały od żurku?

Żurek i barszcz biały to tradycyjne zupy, które gotujemy na Wielkanoc. Dania są dość podobne, stąd wiele osób często je myli. Zarówno żurek, jak i barszcz biały gotujemy na mięsie. Dodajemy do nich zakwas i majeranek, a następnie podajemy z jajkiem, chlebem lub ziemniakami. 

Różnicę czuć natomiast od razu w smaku. Barszcz biały jest łagodniejszy od żurku. Ma również dużo jaśniejszy kolor i jest gęstszy, ponieważ dodaje się do niego mąkę i śmietanę. Główną różnicą między zupami jest zakwas. To on wpływa na smak i kolor przygotowywanych zup.

Żurek i barszcz biały są świetną propozycją śniadaniową oraz obiadową. Są smaczne i bardzo pożywne. Zupy są proste w przygotowaniu i możemy podać je z dowolnymi dodatkami, np. chipsami z boczku wędzonego, czy ulubioną kiełbasą.

Tuż przed usmażeniem placków dodaj je do startych ziemniaków. Wyjdą nieziemsko puszyste

Najważniejszą różnicą jest zakwas

Żurek i barszcz biały to zupy, które gotuje się na zakwasie. Żurek gotujemy na zakwasie z mąki żytniej, a barszcz na zakwasie z mąki pszennej. Ta teoretycznie mała różnica ma ogromny wpływ na smak i kolor gotowanych zup.

Zakwas z mąki żytniej jest wyraźny w smaku i lekko kwaskowaty. Ma również ciemniejszy kolor. Zakwas z mąki pszennej natomiast jest znacznie łagodniejszy i jest prawie biały. To właśnie dlatego barszcz biały ma delikatniejszy smak od żurku.

Jakie są jeszcze różnice między żurkiem i barszczem białym?

Żurek zwykle gotujemy na wędzonce. Przeważnie na boczku i podsuszanej kiełbasie. Wywar doprawiamy solidną porcją suszonego majeranku. Świetnym dodatkiem do żurku są suszone grzyby i kilka ząbków czosnku, które podkręcają jego smak.

Barszcz biały natomiast gotowany jest na zwykłym mięsie i białej kiełbasie. Do wywaru często dodaje się warzywa rosołowe. Barszcz zabielamy kwaśną śmietaną i zagęszczamy odrobiną mąki pszennej. Barszcz biały podajemy z ziemniakami i jajkiem na twardo. Żurek natomiast z chlebem i jajkiem.

Na Wielkanoc przygotuj również galaretki drobiowe w kształcie jajek i białą kiełbasę pieczoną w sosie chrzanowym. Dania zachwycą każdego.

barszcz bialy.jpg
canva/joannawnuk