Gotuję i dodaję do gyrosa. Kultowa sałatka jest jeszcze smaczniejsza
Oto sposób na podkręcenie popularnej na naszych stołach sałatki. Z tym makaronem staje się ona pełniejsza w smaku. Nabiera też nowej, nieco bardziej wilgotnej struktury.
Sałatka gyros z makaronem
Orientalnie przyprawione mięso zadomowiło się w naszej kuchni na dwa sposoby. Pierwszy z nich to bodaj najczęściej wybierany przez Polaków fast food, zwany kebabem. Druga – to dania przygotowywane w domu z użyciem mieszanek ziół typu gyros.
Co ciekawe, we własnych kuchniach bardzo często sięgamy po przepis daleki od oryginału. Przyrządzamy więc sałatkę gyros, sięgając po rozmaite składniki, z których nie wszystkie mają orientalne pochodzenie. Tak jest w wypadku wariantu sałatki gyros z makaronem orzo.
Wsyp do kawy 2 zapomniane przyprawy. Metabolizm natychmiast przyśpieszySałatka z orzo i mięsem
Orzo to powszechny w sklepach, ale wciąż niezbyt rozpowszechniony w naszej kuchni produkt. Nazywany jest makaronem ryżowym, ale to niepoprawna nazwa. Orzo jest makaronem pszennym o kawałkach w kształcie ryżu, przez co świetnie odnajduje się w sałatkach. Nie należy mylić go z makaronem wytworzonym z kleikiem ryżowym – zwłaszcza jeśli przestrzegamy diety bezglutenowej.
Składniki
- 300 g mięsa (np. z piersi lub udek kurczaka)
- 150 g makaronu orzo
- 1 papryka
- 1 ogórek długi
- 1 puszka kukurydzy konserwowej
- 50 ml jogurtu
- 2 łyżki przyprawy gyros
- Sól, pieprz, masło klarowane do smażenia
Gyros z warzywami
Kurczaka kroimy w drobną kostkę. Zasypujemy w misce przyprawą gyros. Odstawiamy na co najmniej 30 minut, by mięso przeszło smakami przypraw. Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu i odcedzamy.
Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Wrzucamy mięso, przyprawiamy solą i pieprzem. Smażymy, aż będzie lekko rumiane, a następnie przenosimy do miseczki wyłożonej ręcznikiem papierowym.
Ogórka i paprykę kroimy w drobną kostkę. Kukurydzę odcedzamy z zalewy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w misce. Dodajemy jogurt (można też użyć majonezu), przyprawiamy solą i pieprzem i odstawiamy na co najmniej 15 minut do lodówki.
Wypróbuj też przepisy na ciasto z kefiru i kaszy manny i pierogi po gruzińsku, czyli chinkali.