Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak zrobić domowe zsiadłe mleko? Nie ma nic prostszego, zdradzamy przepis

Jak zrobić domowe zsiadłe mleko? Nie ma nic prostszego, zdradzamy przepis

Jak zrobić domowe zsiadłe mleko?
canva/SMarina

Czy wiecie, jak zrobić zsiadłe mleko? Ten smaczny produkt mleczny można bez trudu przygotować w domu. Latem wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie mleko. Koniecznie spróbujecie - korzyści są ogromne, a wysiłek niewielki.

Domowe zsiadłe mleko to nie lada rarytas. Ten smaczny fermentowany produkt mleczny nie tylko pozytywnie wpływa na układ trawienny — korzystnie wpływając m.in. na proces trawienia laktozy - ale też ma różnorodne zastosowanie w kulinariach.

Ze zsiadłego mleka przygotujecie smaczne desery czy koktajle - zastępując nim kefir czy jogurt — a także pożywne śniadania w postaci naleśników czy placków — już niekoniecznie w słodkiej wersji. Warto zatem nauczyć się przygotowywać ten pyszny nabiał w domu. Zwłaszcza że jest to dziecinnie proste.

Jak zrobić zsiadłe mleko? Z domowym przepisem zawsze się uda

Jeżeli mamy taką możliwość, do przygotowania mlecznego rarytasu warto wykorzystać świeże mleko. Wtedy wystarczy jedynie wyjąć je z lodówki i postawić w ciepłym miejscu. Latem będzie to nawet kuchenny blat, najlepiej bez znacznej ekspozycji na słońce.

Co jednak, gdy naturalny produkt jest poza naszym zasięgiem? Z dostępnego w sklepie mleka UHT nie przygotujemy zdrowszej fermentowanej wersji nabiału. Proces, jakiemu taki wyrób jest poddawany, zwyczajnie utrudnia jego kwaśnienie. Jednak jeżeli uda nam się nabyć mleko pasteryzowane sytuacja wygląda już nieco inaczej.

Przepis na domowe zsiadłe mleko z produktu pasteryzowanego

Składniki:

  • 2 litry mleka pasteryzowanego

  • 6-8 łyżek kwaśnej śmietany zawierającej żywe kultury bakterii

Jak zrobić zsiadłe mleko? Instrukcja krok po kroku

Śmietanę wyjmujemy z lodówki na 10 do 15 minut przed rozpoczęciem nastawiania zsiadłego mleka. Mleko umieszczamy w garnku i podgrzewamy je do temperatury 22 - 28 stopni Celsjusza. Zdejmujemy je z kuchenki i łączymy ze śmietaną.

Całość odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-2 dni. Po tym czasie powinniśmy już uzyskać pyszne domowe zsiadłe mleko o lekko kwaśnym smaku. Napój zmieni też swój zapach i konsystencję. O ile nie będzie gorzki, rozwarstwienie wyrobu nie powinno nas martwić.

Na naszej stronie znajdziecie pyszne przepisy na dania, które można podać z domowym zsiadłym mlekiem. Szczególnie polecamy obiad składający się z purée ziemniaczanego sadzonego jaja i tego pysznego nabiału. Więcej o zaletach jego spożywania przeczytacie w tym artykule.

Domowe zsiadłe mleko jest doskonałe
canva/SMarina

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: poprostuzdrowo, pracowniaserow