Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak zrobić zakwas na domowy chleb? Wyjaśniamy krok po kroku

Jak zrobić zakwas na domowy chleb? Wyjaśniamy krok po kroku

Jak zrobić zakwas na chleb?
canva/karma_pema

Próbowaliście kiedyś przygotować zakwas na chleb? Jeśli nie, ale macie ochotę na domowy wypiek chleba, musicie zgłębić te tajniki. Prosty starter do upieczenia domowego przysmaku zrobicie bez problemu, jeśli posłużycie się naszą prostą instrukcją. Efekty przyjemnie was zaskoczą.

Chleb przyrządzony na żytnim zakwasie jest cennym elementem diety. Warto po niego również sięgać ze względu na wyjątkowy smak. Uzyskanie aromatycznego, zdrowego bochenka w domu będzie możliwe, jeśli przygotujemy zakwas. Wcale nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Przepis na dobry zakwas na chleb

Do przygotowania zakwasu niezbędna jest mąka oraz woda. Najlepiej sprawdza się żytnia wysokiego typu, czyli razowa. W niej procesy fermentacji zachodzą zdecydowanie szybciej niż podczas prowadzenia procesu z wykorzystaniem innych rodzajów mąki.

Do zrobienia startera będzie idealna. Potem — do dokarmiania pracującego zakwasu — można wykorzystać dowolną inną mąkę.

Woda, której użyjemy, powinna być przegotowaną lub przynajmniej przefiltrowana. Kranówka się nie sprawdzi. Płyn powinien też mieć określoną temperaturę. Najlepsza jest letnia, a już na pewno nie może ona przekroczyć 40 st. C.

Jak zrobić zakwas na chleb? Instrukcja krok po kroku

Przygotowanie zakwasu z reguły zajmuje około pięciu dni. Na początku około 100 g mąki mieszamy z taką ilością wody, która pozwoli uzyskać ciasto o konsystencji zbliżonej do masy na racuchy czy gofry.

Naczynie z mieszanką trzeba przykryć i odstawić na 12 godzin w ciepłe miejsce. Najlepiej nastawić zakwas rano, by po 12 godzinach móc go przemieszać i pozostawić na noc.

Przez cztery kolejne dni wspomniane kroki powtarzamy, czyli dosypujemy po 100 g mąki i za każdym razem dolewamy wodę w ilości niezbędnej do uzyskania właściwej konsystencji ciasta. Każdorazowo odstawiamy zakwas na pół doby i wieczorem znów go mieszamy.

Po pięciu dniach zakwas na chleb jest gotowy. Warto odłożyć 3 łyżki produktu przed upieczeniem pierwszego bochenka. Dokarmiając go dalej — co najmniej raz na 7 dni — uzyskacie coraz lepszy starter. Przechowujcie go w lodówce, a długo pozostanie świeży.

Na naszej stronie znajdziecie kilka przepisów na pyszne śniadaniowe wypieki. W tym artykule zdradzamy jak zrobić puszyste bułki wrocławskie. Ten natomiast zawiera sprawdzoną recepturę na chleb teściowej.

Zakwas na chleb - przepis krok po kroku
canva/yasharu

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: domowe-wypieki