Moja babcia robi obłędną surówkę z kiszonej kapusty. Dodaje do niej składnik, o jakim bym nigdy nie pomyślała
Surówka z kapusty kiszonej często gości z moim domu. Ostatnio dotarłam do przepisu mojej babci, w którym na liście składników znalazłam nieoczywisty produkt. Byłam tak zaintrygowana, że musiałam spróbować. Połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę.
Kapusta kiszona w surówce jest pyszna
Kwaśna, przełamana zazwyczaj słodyczą marchewki, kapusta w wersji kiszonej powinna być stałym elementem naszego jadłospisu. Najprościej ją włączyć, poprzez przygotowanie smacznej surówki.
Dotychczas do domowego wyrobu dodałam posiekaną cebulkę, natkę pietruszki i olej rzepakowy. Babciny zeszyt z przepisami zainspirował mnie jednak do kulinarnych eksperymentów. Co dodałam do surówki? Wyjaśniam w dalszej części artykułu.
Lekarz alarmuje: Na tych tłuszczach nigdy niczego nie smaż. Ryzykujesz udar albo zawałPrzepis na babciną surówkę z kapusty kiszonej
W surówce z kapusty kiszonej mojej babci obowiązkowym elementem była kwaśna śmietana. Gdy spróbowałam tego połączenia, moje zaskoczenie było ogromne. Początkowy sceptycyzm ustąpił zaciekawieniu i śmiało mogę powiedzieć, że teraz jest to mój ulubiony dodatek do obiadu.
Składniki:
- 1 słoik kapusty kiszonej o pojemności 500 ml
- 1 średniej wielkości cebula
- 100 g kwaśnej śmietany
- pół pęczka natki pietruszki
- 1 łyżeczka pieprzu
Lista składników na surówkę jest krótka, a kupicie je w każdym sklepie. Kapustę oczywiście warto ukisić samodzielnie, jednak kluczowy będzie dodatek nabiału. To on przyjemnie zrównoważy ostrość cebuli i sprawi, że surówka będzie miała bogatszy smak. Warto się przekonać, bo — jak pokazuje babcina instrukcja — przygotowanie jest dziecinnie proste.
Jak zrobić surówkę z kapusty kiszonej? Babcia dodawała śmietanę
Odsączoną z płynu kiszoną kapustę najpierw starannie siekam. Przenoszę ją do większej miski. Cebulę pozbawiam łupiny i również kroję w drobną kostkę.
Wrzucam do kapusty, po czym dodaję jeszcze rozdrobnioną zieleninę i pieprz. Wszystkie składniki łączę jeszcze kwaśną śmietaną i odstawiam na 30 minut, by smaki się przegryzły.
Jak podawać surówkę z kapusty kiszonej?
Rarytas pasuje do niemal każdego dania mięsnego lub roślinnego. Dobrze zgra się z kotletami schabowymi z kostką lub pieczonymi pulpetami z wędzonego tofu. Możecie też wrzucić do niego ciecierzycę lub fasolę z puszki i zjeść z chlebem.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na surówki. Szczególnie polecamy klasykę w postaci lekkiego rarytasu z marchewki i jabłka. Być może skusi was też prosta surówka z dodatkiem kalarepy.