Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nie gotuję już maku w zwykłym mleku. Świąteczny makowiec smakuje jak marzenie
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 07.12.2024 21:00

Nie gotuję już maku w zwykłym mleku. Świąteczny makowiec smakuje jak marzenie

gotowanie maku
Fot. Shutterstock/Madeleine Steinbach, Shutterstock/zi3000

Świąteczny makowiec może smakować jeszcze lepiej. Wystarczy, że poznasz kilka porad dotyczących najważniejszego składnika, a ciasto będzie smakowało jeszcze lepiej. Koniecznie dowiedz się, jak gotować mak do makowca, a już nigdy nie zrobisz tego w inny sposób. 

Świąteczny makowiec jeszcze lepszy

Na wigilijnym stole oprócz dań z grzybami, kiszoną kapustą czy rybami musi znaleźć się także coś słodkiego. Zazwyczaj są to smakołyki, których głównym składnikiem jest mak. U niektórych będzie to kutia, ale jeszcze częściej na stół trafia tradycyjny, świąteczny makowiec. 

Aby ciasto nabrało odpowiedniego smaku, należy odpowiednio przygotować mak. Gotowanie go w zwykłym mleku, nie wystarcza. Dlatego dowiedz się, jak przygotować mak do makowca, a za każdym razem wyjdzie doskonały.

ma k.jpg
Fot. Canva/Alexthq
Nie ma lepszego mięsa na grochówkę. Boczek to za mało

Jak przygotować mak do makowca?

Aby przygotować masę makową, należy sparzyć mak. Dzięki tej czynności drobne ziarenka stracą swoją gorycz, a przy okazji nabiorą niezbędnej wilgotności. Wielu cukierników parzy mak w wodzie lub mleku. Metoda jest skuteczna, ale te składniki można zastąpić o wiele lepszym. Jest nim mleko kokosowe, które nada ziarenkom wybornego smaku.

Parzenie rozpocznij od dokładnego wypłukania maku zimną wodą. Następnie przesyp je do garnka i zalej mlekiem. Pamiętaj, aby trzymać się proporcji 2 do 1, co oznacza, że na dwie szklanki maku należy wlać jedną szklankę mleka. Całość gotuj przez 20-30 minut, mieszając od czasu do czasu, aby mak nie uległ przypaleniu. Mak wystarczy odcedzić, pozostawić do przestudzenia i zmielić na jednolitą masę. 

Świąteczny makowiec z tymi dodatkami

Ciasto z makiem będzie jeszcze lepsze, kiedy masę makową wzbogacisz kilkoma dodatkami. Po sparzeniu maku w mleku migdałowym można dodać do niego składniki, które zadziałają jak przyprawy i masa będzie jeszcze smaczniejsza. Mogą to być rodzynki, skórka pomarańczowa, ale też miód, cynamon, brązowy cukier, a nawet orzechy włoskie. 

Decydując się na te składniki, pamiętaj, aby nie przesadzić z ich ilością, ale też nie dodawaj ich wszystkich. Połączenie wszystkich przypraw może sprawić, że masa wyjdzie zbyt słodka, a przez to niesmaczna. Dlatego wybierz kilka z nich, a świąteczny makowiec wyjdzie idealny.

Sprawdź także przepis na domowy chleb oraz dowiedz się, jaką rybę warto kupić w Dino.

mleko.jpg
Fot. Canva/lecic