Nie tylko w łupinach cebuli. W kuchni znajdziesz też inne barwniki do jaj
Malowanie jaj jest wielkanocną tradycją. Wiele osób w tym celu używa takich przyborów, jak flamastry i farby. Po co jednak kupować niepotrzebne narzędzia, skoro całą paletę barw możemy znaleźć w obrębie własnej kuchni? Będziecie zadziwieni, jakie kolory wyczarujecie z pomocą naturalnych produktów.
Malowanie jaj wielkanocnych to zabawa dla całej rodziny
Naturalne barwniki do farbowania jaj znane były od dziesiątek lat. Dopiero ostatnimi czasy wyparły je nowoczesne, mniej wymagające sposoby. Na szczęście moda wraca i domowe metody malowania jaj wracają do łask. Dzięki nim uzyskać można cały szereg rozmaitych barw. I to uzyskanych przy pomocy natury.
Farbowanie jaj to świetne zajęcie dla całej rodziny. Pozwala zacieśnić więzy i stanowi doskonałe zagospodarowanie czasu. Z takiej aktywności skorzystają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Zapraszamy do wspólnego odkrywania kolorowego świata.
Co dodać do pasztetu, by nie wyszedł suchy? Kluczowy jest ten składnikJak we właściwy sposób przeprowadzić farbowanie jaj?
W kwestii malowania jaj wyróżniamy 2 podstawowe metody. Pierwsza z nich to tzw. metoda na ciepło. Korzystając z niej surowe jajka wraz z barwnikiem wkładamy do zimnej wody i gotujemy, aż będą twarde. Ten sposób farbowania jaj gwarantuje uzyskanie niezwykle intensywnych kolorów.
Druga metoda - na zimno przeprowadzana jest w odwrotnej kolejności. Najpierw gotuje się na twardo jajka, a w osobnej miseczce przygotowuje się wrzącą wodę. Następnie we wrzątku lądują jajka wraz z produktem barwiącym. Sposób nie daje tak piorunujących rezultatów, jednak jest zdecydowanie szybszy.
Farbowanie jaj na ciepło wymaga użycia dodatkowych składników. Pierwszym z nich jest kuchenna sól. Na sesję gotowania należy dosypać jej ok. 3 łyżek. Sprawi to, że jajka nie popękają w trakcie obróbki.
Nieodzownym składnikiem malowania jaj jest również ocet. Ten dodatek powoduje lepsze przyjmowanie koloru przez skorupkę. Do garnka należy dodać go 2-3 łyżki. Najlepiej jest użyć octu spirytusowego.
Jakie kolory farbowania jaj możemy uzyskać w kuchni?
Paleta naturalnych barwników jest doprawdy imponująca. Uzyskać możemy cały przekrój kolorów, od żółtego, po nawet czarny. Intensywność zależna jest od ilości dodanego produktu barwiącego oraz czasu przeprowadzania farbowania jaj.
Kolor żółty uzyskamy z pomocą przypraw, takich jak curry lub kurkuma. Podobne rezultaty da szafran. Jeśli mamy czas i możliwość, warto pokusić się o przygotowanie naparu z rumianku. Taki składnik zapewnia piękną, jasnożółtą barwę.
Ciemniejszy-pomarańczowy kolor również wyczarujemy w kuchni. W tym celu użyć należy łupin cebuli lub skórek marchewki. W szafce z przyprawami znajdziemy kolejny barwnik, czyli paprykę w proszku. Wszystkie produkty można oczywiście łączyć w ramach eksperymentu.
Odcienie różu zyskamy z pomocą soku z buraka, soku z żurawiny lub malin. Czerwienie zapewnią łupiny czerwonej cebuli, wiśnie i kwiat hibiskusa. Sok z ciemnych winogron lub wino da intensywne fioletowe barwy.
Farbowanie jaj w czerwonej kapuście da kolor…niebieski. Taki sam efekt uzyskamy gotując jajka z jagodami. Jeśli macie pod ręką borówki, ich także możecie użyć w celu osiągnięcia jednego z odcieni błękitu.
Zielone jaja dostaniemy dzięki szpinakowi. Malowanie jaj w zielenie możemy przeprowadzić też z użyciem innych liści. Wykorzystajcie natkę pietruszki, pędy młodego zboża, a nawet pokrzywy. Każdy ze składników da inny, ciekawy odcień.
Ciemne, brązowe skorupki osiągniemy dzięki kawie lub herbacie. Na czarno można zrobić farbowanie jaj przy użyciu szyszek olchy. Mieszajcie, eksperymentujcie i bawcie się. Może znajdziecie w kuchni jakiś barwnik, którego tu nie wymieniliśmy?
W jajkach kolorowe mogą być nie tylko skorupki. Katarzyna Bosacka wywołała ostatnio niemałą jajeczna awanturę.