Od lat robię placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków. Ten sposób jest 100 razy lepszy
Placki ziemniaczane to uniwersalny sposób na pyszną i sycącą przekąskę. Brakuje im przeważnie tylko jednego – szybkości przygotowania. Ale z tym przepisem to zupełnie nie problem.
Ścieranie ziemniaków na placki
Choć złociste ziemniaczane pyszności lubią wszyscy – mali i duzi – i w każdej postaci – na słodko i słono, ścieranie ziemniaków może być uciążliwością. Z pomocą przychodzi ta prosta droga na skróty.
Warto pamiętać, że placki ziemniaczane da się też zrobić z już ugotowanych ziemniaków. Zamieniamy wtedy ścieranie na ugniatanie, do którego możemy użyć ręcznego tłuczka albo praski, którą zwykle przygotowujemy masę ziemniaczaną na kluski.
Zalewam śmietaną łososia. Ten patent z Internetu jest od lat hitem w moim domuPlacki ze starych ziemniaków
Porada ta ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala ona uratować ugotowane ziemniaki, które, podane na obiad, zamiast do żołądków domowników trafiły z powrotem do lodówki. Oczywiście, można takie ziemniaki zużyć na wiele kreatywnych sposobów, ale placki pozwalają wykorzystać takie ziemniaki jako przekąskę „poza kolejką” dań, które mamy zaplanowane na kolejne obiady.
Składniki
- 800 g gotowanych ziemniaków (mogą być resztki z obiadu)
- 1 jajko
- 1 cebula
- 50 g mąki pszennej
- Sól, pieprz, olej rzepakowy
Placki z gotowanych ziemniaków
Placki przygotowujemy w analogiczny sposób jak te z ziemniaków startych na tarce. Ziemniaki przeciskamy przez praskę, dodajemy jajko i mąkę ziemniaczaną.
Cebulę możemy zetrzeć na tarce, ale skoro zrezygnowaliśmy z jej użycia w wypadku ziemniaków, łatwiej poszatkować ją w blenderze ręcznym.
Cebulę i ziemniaki mieszamy ze sobą i wyrabiamy na gładką masę. Kładziemy na patelnię po 2-3 łyżki masy na jeden placek i smażymy z obu stron do zrumienienia.
Wypróbuj też sposób na uratowanie puree ziemniaczanego w gofrownicy. Dowiedz się, jakie tanie produkty z Lidla poleca jako zdrowe doktor dietetyki.