Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Pani Dorota pokazała wszystkim, jak robi placki ziemniaczane. W głowie się nie mieści, co do nich dodaje

Pani Dorota pokazała wszystkim, jak robi placki ziemniaczane. W głowie się nie mieści, co do nich dodaje

Placki ziemniaczane z twarogiem
Screen z filmu na kanale YouTube Menu Dorotki

Placki ziemniaczane warto czasem urozmaicić. Pani Dorota pokazała ostatnio, jak przygotowuje masę ziemniaczaną udzielając rad, pozwalających na wykonanie dania, które jest jednocześnie miękkie i chrupiące. Najważniejszy był dodatkowy składnik.
 

Proste placki ziemniaczane z twarogiem

Danie popularne na wschodzie Polski, a zwłaszcza w Bieszczadach, często gości na stole Pani Doroty, która prowadzi kanał YouTube Menu Dorotki. Nagranie prezentujące wykonanie nietypowych placków ziemniaczanych od razu zwróciło moją uwagę. Dotychczas robiłam tylko tradycyjną wersję rarytasu i nie byłam przekonana co do ich smaku.

Ochoczo więc zabrałam się za gromadzenie składników do wykonania wersji z twarogiem. Pełną listę produktów zamieściłam poniżej — dokładnie takich samych użyła pani Dorota. Zerknijcie czy czasem nie macie ich w lodówce i spróbujcie. Naprawdę warto.

Składniki:

  • 500 g mączystych ziemniaków
  • 60 g mąki ziemniaczanej + 30 g (gdy twaróg jest rzadki)
  • 1 duże jajko
  • 200 g półtłustego twarogu
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • olej rzepakowy do smażenia

Przygotowanie smakołyku jest bardzo proste, a mąż sam zjadł niemal całą porcję, którą wczoraj usmażył. Ale to dobrze, bo ograniczam nabiał. W dalszej części artykułu opiszę sposób wykonania, jednocześnie rozważając, kiedy zrobię wersję z tofu i aquafabą.

Placki ziemniaczane wymagają dodania właściwej ilości mąki.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube Menu Dorotki
Idealny biszkopt zrobisz nawet bez piekarnika. Jest puszysty i zawsze się udaje, wystarczą 4 składniki

Jak zrobić placki ziemniaczane? Do masy dodajcie twaróg

Zaczynam od obrania, umycia i starcia ziemniaków na tarce o drobnych oczkach. Wiórki warzywne umieszczam w misce i dodaję sól. Mieszam i odstawiam warzywo na czas mielenia twarogu. Ziemniaki dokładnie odciskam z płynu.

Zachowuję go, bo na dnie zbierze się skrobia, która też przyda się do uzyskania właściwej konsystencji ciasta na placki ziemniaczane. Pozbawione wody ziemniaki łączę z twarogiem i wbijam jajko. Dodaję mąkę ziemniaczaną oraz osad z miski z wodą z warzyw.

Na patelni rozgrzewam warstwę oleju. Przy pomocy łyżki formuję niewielkie placki. Robię to dopiero wtedy, gdy upewnię się, że olej jest bardzo ciepły, kładąc niewielką ilość ciasta na patelnię.

Placki ziemniaczane z twarogiem smażę po 3-4 minuty z każdej strony — koniecznie na średnim ogniu, by się nie spaliły. Nie dociskam ich do patelni  — to gwarancja przesuszenia rarytasu. Gotowy rarytas odsączam z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych.

Jak podać placki ziemniaczane z twarogiem?

Pani Dorota zapewnia, że danie można podać zarówno na słodko, jak i na słono. Zwolennicy placków ziemniaczanych z cukrem powinni być zatem zadowoleni. W cieście nie ma cebuli ani tym bardziej czosnku, więc rzeczywiście powinno wyjść smacznie.

Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na placki ziemniaczane. Sprawdźcie koniecznie jak zrobić je z dodatkiem pieczarek i sera żółtego. Być może też skusi was wersja, w której nie trzeba ścierać ziemniaków.

Pyszne placki ziemniaczane z twarogiem.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube Menu Dorotki

Źródło: YT/Menu Dorotki