Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Pierogi wielkanocne z Podlasia zachwyciły Makłowicza. Ten farsz jest hitem

Pierogi wielkanocne z Podlasia zachwyciły Makłowicza. Ten farsz jest hitem

Pierogi podlaskie
canva/YelenaYemchuk; IG/robertmaklowicz_official

Pierogi na wielkanocnym stole też znajdą swoje miejsce. Pyszny przysmak z soczewicą i boczkiem zaproponowany przez Roberta Makłowicza inspirowany jest kuchnią regionalną, a jego zrobienie zajmie zaledwie kilka chwil. Skusicie się?


 

Przepis na podlaskie pierogi wielkanocne

Choć mączne dania kojarzy się bardziej z Wigilią, na Wielkanoc też się je podaje. Podlaska wersja z sycącym wypełnieniem w postaci soczewicy i boczku z pewnością skusi niejednego smakosza. Warto skosztować.

Składniki na ciasto:
 

  • 1 duże jajo
  • 450 g mąki pszennej
  • około 60 ml gorącej wody
  • około 60 ml mleka
  • szczypta soli

Składniki na farsz:

  • 500 g zielonej soczewicy
  • 20-30 g wędzonego boczku
  • 3 średnie cebule
  • sól i pieprz w ilości do smaku
Bosacka z resztek jarzynowej robi eleganckie danie. W sam raz na jutrzejszy obiad

Jak zrobić podlaskie pierogi wielkanocne? Robert Makłowicz zna przepis

Zaczynamy od przyrządzenia farszu

namoczenia zielonej soczewicy. Opłukane ziarno zalewamy zimną wodą i odstawiamy na minimum 4 godziny. Po tym czasie gotujemy je w świeżej porcji wody z dodatkiem odrobiny soli. Po 20-30 minutach powinna być miękka.

Cebulę pozbawiamy łupiny i siekamy. Boczek kroimy w niewielką kostkę i wytapiamy go na suchej patelni. Dodajemy warzywo i smażymy, aż się zeszkli. Wrzucamy soczewicę i podgrzewamy przez chwilę. Na koniec farsz doprawiamy solą oraz pieprzem.

Robimy ciasto na pierogi i formujemy je

Do większej miski przesiewamy mąkę i tworzymy w niej dołek. Wsypujemy odrobinę soli, a następnie wlewamy mleko oraz wodę. Dokładnie mieszamy, a gdy zaczną powstawać kluski, dodajemy jajo. Wyrabiamy składniki na gładką masę.

Rozwałkowujemy ją na cienki placek i wycinamy okręgi. Każdy z nich wypełniamy przygotowanym farszem. Podlaskie pierogi wielkanocne gotujemy w osolonym wrzątku partiami, każdą po maksymalnie 2 minuty od wypłynięcia.

Jak podać podlaskie pierogi Roberta Makłowicza?

Odcedzony z wody przysmak serwujemy z osobno podsmażoną cebulką i boczkiem. Warzywo może nawet być lekko skarmelizowane. Inną opcją jest podsmażenie sakiewek i podanie ich z kwaśną śmietaną.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na pyszne pierogi. Szczególnie polecamy wyborną słodką wersję z makiem, która smakuje nie tylko w Wigilię. Być może także skuszą was w pełni roślinne pierogi ruskie z tofu zamiast sera białego.

Pierogi podlaskie są pyszne.png
canva/Dar1930

Źródło: kuchnia.wp