Przepis Ewy Wachowicz na makowiec z owocami. Prosto i bez zawijania
Lubicie makowiec, ale obawiacie się, że nie uda wam się go dobrze zawinąć i rezygnujecie z jego pieczenia? Nigdy więcej. Z pysznym przepisem Ewy Wachowicz zrobicie makowe ciasto niemalże bez wysiłku. Do masy dodamy owoców, przez co stanie się przyjemnie wilgotna i słodka. Nie zapomnicie tego smaku i zachwycicie swoich gości oryginalnym deserem.
Ciasta z makiem mają wielu fanów. Przedstawialiśmy wam już niezawodne receptury na korzenną wersję siostry Anastazji i puszysty makowiec wprost od Magdy Gessler. Ten rarytas możecie przygotować, nie martwiąc się o zwijanie czy o rozpadanie się masy makowej. Sprawdźcie koniecznie patent Ewy Wachowicz.
Przepis na makowiec bez zawijania z jabłkiem i gruszkami
Składniki na ciasto:
około 40 herbatników
6 jaj
300 g cukru pudru
130 g masła
6 łyżek kaszy manny
250 g namoczonego w mleku maku
100 g orzechów włoskich
1 jabłko
3 gruszki
1 łyżka proszku do pieczenia
1 łyżka cukru wanilinowego
szczypta soli
Składniki na dekoracyjny wierzch:
1 tabliczka gorzkiej czekolady
1 łyżka masła
2 łyżki mleka
połówki orzechów włoskich
Przygotowanie:
Masło ogrzewamy do temperatury pokojowej. Mak namaczamy w gorącym mleku, a następnie mielimy go dwukrotnie w maszynce. Ciepłe masło ucieramy w misce. Dodajemy do niego cukier puder i ponownie łączymy podczas ucierania. Stopniowo dodajemy żółtka, jedno po drugim.
Wsypujemy cukier wanilinowy, proszek do pieczenia oraz kasze mannę. Kolejnym krokiem jest wmieszanie maku. Robimy to powoli, każdorazowo dodając po jednej łyżce. Orzechy włoskie prażymy na patelni i siekamy. Dodajemy do ciasta wraz z owocami — obranymi i startymi na tarce o średnich oczkach jabłkiem oraz gruszkami.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza. Prostokątną formę wykładamy papierem do pieczenia. Na dnie układamy herbatniki. Do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy pianę. Mieszamy ją ostrożnie z masą makową. Połowę przekładamy na ułożone na blasze herbatniki. Wyrównujemy powierzchnię ciasta i układamy na niej drugą porcję ciastek.
Wlewamy resztę masy i rozprowadzamy ją równomiernie. Ciasto wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez godzinę. Po wystudzeniu wierzch smarujemy roztopioną w kąpieli wodnej i wymieszaną z masłem oraz mlekiem czekoladą. Wierzch dekorujemy uprażonymi połówkami orzechów włoskich.
Źródło: canva/A_Lein
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Jak uratować przypalony i zbyt słony bigos? Mamy najlepsze sposoby
Wyjątkowa sałatka jarzynowa Kuronia. Jeden składnik zaskakuje
Źródło: ewawachowicz Zapraszamy na nasz Instagram