Lubelskie pierniczki wyróżniają się smakiem. Wszystko przez 1 składnik
Lubelskie pierniczki zachwycają delikatnością i smakiem. Ciasto przygotowane z dodatkiem miodu, przyprawy do piernika i kakao ma wyraźny, korzenny aromat. Po upieczeniu pierniczki dosłownie rozpływają się w ustach.
Pierniczki są świetnymi ciastkami na Boże Narodzenie. Korzenne słodycze pięknie wyglądają na świątecznym stole. Możesz ozdobić nimi również choinkę. Pierniki lubelskie z dodatkiem kakao są jeszcze smaczniejsze. Ciasto na pierniki przygotujesz błyskawicznie.
Pierniki po czasie twardnieją. To zupełnie naturalny proces. Jeśli chcesz, żeby były miękkie przez cały czas, przechowuj je w szczelnie zamykanym pojemniku. Dodaj również skórkę z pomarańczy, kawałki jabłka lub skórkę chleba. Te produkty sprawią, że pierniki nie będą twardnieć. W ten sposób uratujesz również twardniejące już ciasta.
Pierniczki dekoruj dopiero wtedy, kiedy korzenne smakołyki zupełnie ostygną. Do dekoracji przygotuj domowy lukier, barwniki spożywcze i kolorowe wiórki, posypki, perełki i inne produkty, dzięki którym Twoje pierniki będą wyjątkowe. Dekorowanie pierników możesz zostawić również dzieciom. Będą się przy tym świetnie bawić.
Przepis na lubelskie pierniki z dodatkiem kakao
Składniki:
900 g mąki pszennej
250 g miodu
7 żółtek
250 g śmietany 18%
170 g drobnego cukru do wypieków
opakowanie przyprawy do piernika
2 łyżki kakao
150 g masła
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka sody
Dodatkowo:
posypki do dekoracji
perełki, gwiazdki do dekoracji
barwniki spożywcze
Jak przyrządzić korzenne pierniczki na święta?
Miód włóż do rondla i podgrzej z masłem przyprawą do piernika. Odstaw. Mąkę pszenną przesiej z sodą, proszkiem do pieczenia i kakao. Wsyp do miski. Żółtka utrzyj z cukrem, dodaj do mąki.
Wlej również przestudzony miód z masłem i śmietanę. Całość wyrabiaj do uzyskania ciasta o jednolitej konsystencji. Miskę przykryj i odstaw na godzinę. Po tym czasie podziel ciasto na trzy części. Każdą z nich rozwałkuj na cienki placek i wykrawaj kształty pierniczków.
Pierniki poukładaj na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem i wstaw do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika z opcją grzania góra- dół, piecz około 13 minut. Pierniki ostudź i udekoruj lukrem i kolorowymi posypkami według uznania.
Na święta upiecz również obłędny piernik z suszoną żurawiną i powidłami. Magda Gessler zdradziła przepis na makowiec z syropem migdałowym. Ciasto nie ma sobie równych.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Babcina receptura na staropolski krem grzybowy. Wielka konkurencja dla tradycyjnej grzybowej
Boisz się, że galareta do karpia wyjdzie mętna? Zawsze pamiętaj o ważnej zasadzie
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama