Strzelczyk dodaje do śledzi składnik, o którym nikt by nie pomyślał. Smakują wręcz wyśmienicie
Śledzik to nieodłączny towarzysz naszych imprez. Niesłychane w przekąsce z marynowanych płatów ryby jest to, że choć należy do najprostszych, każdy ma inny sposób przygotowywania. Tomasz Strzelczyk prezentuje swój, który nazywa „diabelskim”.
Diabelski śledzik
Strzelczyk mówi wprost, że diabelski śledzik jest „pod kielicha”. Rzeczywiście, ta przekąska idealnie komponuje się z czymś do popicia, ale oczywiście nie tylko. W tym przepisie mamy dodatkowy powód, by popijać zakąskę. Alkohol rozpuszcza kapsaicynę – substancję, która odpowiada za palący smak chili. A to właśnie ostra papryczka czyni tego śledzika diabelskim.
Papryczkę chili siekam z pestkami, bo ma być pikantnie. Bo jak jest karnawał, to ma być pikantnie i wesoło – mówi kucharz.
Przypomina w ten sposób, że pestki ostrej papryki są znacznie bardziej pikantne niż jej miąższ. Warto o tym pamiętać, kiedy decydujemy się użyć chili w naszych potrawach.
Te roladki z szynki podam na ostatki. Szaleje za nimi cała rodzinaChili, suszone pomidory i kapary
Przed marynowaniem śledzi ważne jest, by odsolić kupione matjasy. Tomasz Strzelczyk namoczył je na cztery godziny w wodzie z odrobiną octu. Jeśli chcesz jednak pominąć ten charakterystyczny w smaku składnik, użyj mleka lub wody, wydłużając odpowiednio czas kąpieli.
Składniki
- 700 g płatów śledziowych (tzw. filety a la matjas)
- 200 g suszonych pomidorów i olej z jednego słoika
- 3 łyżki kaparów
- 1 duża cebula
- 1 papryczka chili
- 2 łyżki ziół prowansalskich
- 1 ząbek czosnku
- Czarny pieprz rozbity w moździerzu
Marynowane śledzie
Wypłukane śledzie dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym i tniemy na płaty o szerokości ok. 3-4 cm. Cebulę kroimy w cienkie półplasterki i wrzucamy do miski. Czosnek siekamy drobniutko. Papryczkę chili kroimy w paski razem z pestkami.
Do miseczki dorzucamy kapary i suszone pomidory pokrojone w paski nie szersze niż 8-10 mm. Dodajemy zioła prowansalskie i łyżeczkę zmiażdżonych ziaren pieprzu. Całość dokładnie mieszamy.
Do wyparzonego słoika wrzucamy dwie łyżki dodatków, a na nich układamy warstwę śledzi. Dokładamy łyżkę dodatków i łyżkę śledzi, aż słoik będzie wypełniony, a składniki wykorzystane. Śledzie zalewamy olejem spod suszonych pomidorów i odstawiamy do lodówki na 2-3 dni. Po tym czasie są gotowe do jedzenia.
Wypróbuj też przepisy na rybny przysmak kuchni żydowskiej i niezwykle efektowną szarlotkę.